Jak zasnąć za 2 minuty? Sekret amerykańskiej marynarki wojennej!

Ćwiczenia te zostały opracowane przez trenera sportowego Bad Wintera dla pilotów wojskowych podczas II wojny światowej. Główną ideą tych ćwiczeń jest najpierw relaks fizyczny, a następnie psychiczny.

Może być stosowany w przypadkach chronicznego zmęczenia i lęku. W tym filmie najpierw porozmawiamy o tym, jak zrelaksować się fizycznie, a następnie jak się zrelaksować mentalnie, a na koniec, po tym jak zrelaksujemy się fizycznie i psychicznie, powiemy ci, jak zasnąć w zaledwie 2 minuty, gdziekolwiek jesteś Zacznijmy:

Odpręż się fizycznie

 1. Usiądź wygodnie i połóż stopy na podłodze. Rozłóż kolana, połóż rozluźnione dłonie na biodrach. Zamknij oczy i opuść brodę na klatkę piersiową.
 2. Oddychaj powoli, głęboko i miarowo. Wyrównaj zmarszczki na czole. Wyobraź sobie, jak rozluźnia się Twoja skóra głowy. Rozluźnij szczękę i pozostaw usta otwarte jak ryba. Teraz rozluźnij mięśnie twarzy. Potem język i usta.
 3. Rozluźnij mięśnie kontrolujące oczy. Oddychaj powoli.
 4. Opuść ramiona tak nisko, jak to możliwe. Nawet jeśli wydaje ci się, że opuściłeś maksymalnie, obniż je jeszcze niżej. Czy czułeś rozluźnione mięśnie szyi? Spróbuj je jeszcze bardziej zrelaksować.
 5. Teraz rozluźnij klatkę piersiową. Weź głęboki oddech. Przytrzymaj go przez chwilę. Zrób wydech i uwolnij całe wydychane powietrze. Niech klatka piersiowa opadnie. Wyobraź sobie, że jesteś dużym, ciężkim kawałkiem na krześle i wyglądasz jak meduza. Oddychaj powoli, zwiększając wydech.
 6. Teraz zadbaj o swoje dłonie. Rozluźnij prawe przedramię. Następnie dłoń i palce. Twoja ręka powinna ci się wydawać ciężka. Powtórz ten proces lewą ręką. Cały czas oddychaj powoli.
 7. Górna część ciała jest teraz zrelaksowana. Czujesz się pełen ciepła i komfortu.
 8. Nogi. Rozluźnij mięśnie prawego uda. Wyobraź sobie, że twoje ciało wisi na twoich kościach. Powtórz z mięśniami dolnej części nogi, kostki i stopy. Pomyśl, że w prawej nodze nie ma kości. Jest tylko ciężar stojący na podłodze. Zrób to samo z lewą stopą.
 9. Teraz całe twoje ciało jest całkowicie zrelaksowane. Weź trzy głębokie oddechy i przy każdym wydechu uwolnij nagromadzone w płucach powietrze.

Jeśli masz trudności z rozluźnieniem części ciała, najpierw napnij. Potem łatwiej jest poczuć, jak ciało się rozluźnia.

Tutaj zakończyliśmy relaksację ciała, przejdźmy teraz do drugiego punktu.

Odpręż się psychicznie

Po fizycznym odprężeniu wystarczy dziesięć sekund, aby o niczym nie myśleć. Potem zasypiasz. Najważniejsze jest, aby zatrzymać ciągły przepływ myśli. I nie myśl trapiących cię problemach.

Szczególnie ważne jest, aby nie myśleć o ruchu. Eksperymenty Bada Wintera z przymocowanymi elektrodami do ciała wykazały, że mięśnie kurczą się, gdy myślimy o jakimkolwiek działaniu.

Teraz, mając 10-sekundową pustkę w naszych umysłach, Bad Winter oferuje nam trzy opcje. Wybierz jeden z nich. Jeśli to nie pomoże, przejdź do następnego.

 1. Wyobraź sobie ciepły wiosenny dzień. Leżysz w łodzi, która kołysze się w spokojnych wodach jeziora. Patrzysz w błękitne niebo. Nie pozwól, aby inne myśli cię rozpraszały. Skoncentruj się na tym obrazie i spróbuj się nim cieszyć.
 2. Wyobraź sobie, że jesteś w wielkim czarnym hamaku. Ze wszystkich stron jesteś otoczony ciemnością.
 3. Przez dziesięć sekund powtarzaj słowa „nie myśl, nie myśl, nie myśl”. Staraj się, aby inne myśli nie dostały się do twojej głowy.

Po sześciu tygodniach szkolenia 96% pilotów nauczyło się zasnąć w ciągu dwóch minut, gdziekolwiek się znajdowali, w tym przy dźwiękach bombardowania. Udało im się zasnąć, nawet jeśli pili kawę, chociaż kofeina utrudnia zasypianie.

Te ćwiczenia są uniwersalne. Używaj tylko części do fizycznego relaksu, gdy jesteś zestresowany. A jeśli chcesz zasnąć, uzupełnij je technikami relaksacji umysłowej.

Spróbuj zasnąć, jeśli masz wolne 5 minut w autobusie, w kolejce lub podczas przerwy w pracy. Nawet tak krótki odpoczynek odświeży cię i sprawi, że będziesz się dobrze bawić.

Jeśli ci się podoba, polub i podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach. Do zobaczenia w następnym filmie.

Leave a Reply