Jak wyprasować ubrania bez żelazka? 6 pomysłowych alternatyw

Żelazko nie jest moim przyjacielem. Generalnie staram się nie kupować ubrań, które łatwo się gniotą i wymagają prasowania, bo nigdy ich nie założę. Ale, jak się okazało, istnieje wiele sposobów na obejście się bez żelazka.

1. Użyj sprayu do prasowania

Są spraye, które zastępują żelazko. Spryskaj koszulę sprayem, a roztwór wyrówna jej zagniecenia podczas wysychania. Można je znaleźć w dowolnym sklepie specjalistycznym lub przygotować w domu. Wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1 do 3 i wlej roztwór do pojemnika ze spryskiwaczem. Spryskaj ubrania sprayem i pozostaw do wyschnięcia na kilka minut. Zagniecenia na ubraniach znikną, gdy tylko płyn całkowicie wyparuje.

2. Kąpiel parowa

Zawieś koszulę, którą zamierzasz nosić, z wieszaka w łazience podczas brania prysznica. Upewnij się, że łazienka jest wypełniona parą. Para zmiękczy zagniecenia na koszulce i nie będziesz musiał jej prasować. A kiedy będziesz gotowy do wyjścia na zewnątrz, Twoja koszula wyschnie z powrotem i będzie idealnie gładka.

3. Czajnik

Jeśli nie masz czasu na kąpiel, ten sam efekt możesz uzyskać za pomocą pary z czajnika. Podgrzej wodę, a w punkcie kulminacyjnym, gdy woda zacznie wrzeć, potraktuj koszulę parą, trzymając ją z dala od czajnika. Para „zmiękczy” zagniecenia na ubraniach i sprawi, że znikną.

4. Garnek gorącej wody

Jeśli musisz wyprasować mocno pogniecioną koszulę i musisz wyrównać pewne obszary, ale nie masz pod ręką żelazka, możesz je wyprostować za pomocą garnka z gorącą wodą.

5. Materac na łóżku

Jeśli nie lubisz pary czy metalu, oto rozwiązanie równie nietypowe, co skuteczne, zwłaszcza jeśli chodzi o ubrania bawełniane (t-shirty, bluzy, bluzki). Starannie zwinąć ubrania w formie rolki (walca) i pozostawić na 30 minut pod materacem na łóżku. Pożądany efekt jest gwarantowany. Zagniecenia ustąpią pod naciskiem, a dzięki cylindrycznemu kształtowi nie pojawią się żadne nowe.

6. Suszarka

Zagniecenia można również wyrównać suszarką do włosów. Zwłaszcza jeśli chodzi o sukienki. Połóż sukienkę na płaskiej powierzchni, włącz suszarkę i trzymaj ją skierowaną w stronę zagnieceń, których chcesz się pozbyć.

Czytaj więcej: 5 wskazówek od babć, które sprawią, że Twój dom będzie zawsze czysty