Jak wyprać buty w pralce? Oto 7 wskazówek, które mogą Ci pomóc.

 

Badania pokazują, że 75% współczesnych mężczyzn boi się urządzeń gospodarstwa domowego, a największym problemem jest pralka. Być może jest to spowodowane zbyt skomplikowanymi ustawieniami lub obawą przed zniszczeniem ubrań podczas prania? Zasadniczo takie ryzyko istnieje, szczególnie jeśli zdecydujesz się prać buty w pralce przeznaczonej do prania odzieży.

Ale dzięki szybko rozwijającym się technologiom pranie butów w pralce stało się powszechne. Niemniej jednak nie wszyscy decydują się na to, woląc ręcznie prać drogie buty, trampki i kapcie. Jednocześnie producenci obuwia zalecają kupującym powstrzymanie się od prania butów w pralce.

Dzisiaj na pewno rozwiążemy ten dylemat. Po obejrzeniu filmu znajdziesz odpowiedź na pytanie: czy można prać buty w pralce?

Oczywiście nie każdy rodzaj buta można prać w pralce, bez szwanku. Na przykład skórzane buty należy czyścić ręcznie, a sportowe buty można bez problemu prać w pralce, ale ważne jest, aby zrobić to prawidłowo.

Oto 7 ważnych wskazówek dla Ciebie.

Wskazówka nr 1

Nie bój się prać butów w pralce, zwłaszcza jeśli są wykonane z tkaniny. Mogą to być trampki, buty baletowe lub kapcie. Jednocześnie butów z grubymi podeszwami nie należy prać, aby nie uszkodzić bębna lub drzwi pralki.

Wskazówka nr 2

Jeśli zależy Ci na trwałości pralki, upewnij się, że przed praniem dokładnie wyjęłaś wszystkie kamyki czy grubszy brud z podeszwy.

Wskazówka nr 3

Pierz buty na specjalnym przystosowanym do tego programie w maksymalnej temperaturze 30 stopni Celsjusza. Detergent może mieć dowolną markę i cenę, ale zamiast proszku do prania lepiej jest użyć żelu, ponieważ lepiej się wypłukuje.

Wskazówka nr 4

Przed praniem należy wyjąć sznurówki i wkładki. Zapnij także wszystkie elementy złączne.

Wskazówka numer 5

Użyj specjalnej torby do prania butów w pralce. To ochroni bęben maszyny przed możliwymi uszkodzeniami, ponieważ będzie mniej podatny na chaotyczne wstrząsy.

Wskazówka numer 6

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i przywrócić białe buty do ich poprzedniego koloru, wlej trochę proszku do każdego buta i pozostaw do namoczenia na noc. Następnie włóż trampki do pralki i włącz delikatny program prania.

Wskazówka numer 7

Aby buty sportowe po praniu nie odkształciły się i nie uległy uszkodzeniu, pozostaw je do wyschnięcia na świeżym powietrzu. Nigdy na grzejniku lub na bezpośrednim świetle słonecznym.

Istnieją jednak wyjątki jakich butów nie można prać w pralce.

Jest ich łącznie 4:

– Tanie buty. Takie buty już podczas prania mogą ulec uszkodzeniu jeśli nie po pierwszym, to na pewno po kilku.

– Już uszkodzone buty. Ich stan po praniu może się tak pogorszyć, iż będziesz musiała je wyrzucić od razu do kosza.

– Zdobione buty. Buty z dżetami, kamykami, z polaru lub innymi akcesoriami, które mogą odkleić się podczas prania mogą popsuć nie tylko wygląd butów, ale także pralkę.

– skórzane buty. Jak powiedziałem na początku, skóra nie lubi obfitych kąpieli wodnych, więc lepiej dokładnie wyczyścić buty ręcznie.

Jak widać, pranie butów w pralce nie jest takie trudne. Uważnie przeczytaj etykiety na obuwiu, niektórzy producenci nawet podają instrukcje prania.

Leave a Reply