Jak wykorzystać każdy centymetr w kuchni: wskazówki, które każdy może powtórzyć

Aranżacja kuchni nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza na etapie projektowania i jeśli kuchnia jest niewielka. Mianowicie na tym etapie ludzie popełniają najwięcej błędów. Rozmawialiśmy z profesjonalnym projektantem, który dał nam 10 złotych wskazówek, jak urządzić małą kuchnię.

1. Ocena możliwości

Aby nie forsować pomieszczenia niepotrzebnymi przedmiotami, należy zdecydować, do czego dokładnie będą używane. Może uwielbiasz piec ciasta i nie wyobrażasz sobie życia bez codziennego pieczenia? Albo w ogóle nie lubisz gotować i nie potrzebujesz dużej lodówki ani ogromnej kuchenki.

2. Praca z wysokością

W szafach musisz wykorzystać każdy centymetr. Pomoże w tym przegrupowanie półek, modułów i naczyń. Szafki górne najlepiej wykonać pod sufitem, aby na antresoli złożyć rzadko używane rzeczy.

3. Szafka z kapturem

Okap pozostawia dużo pustej przestrzeni w kuchni. Dlatego polecam zrezygnować z tradycyjnego okapu na rzecz szafki z wbudowanym okapem.

4. Działający trójkąt

Najważniejszą rzeczą w projektowaniu kuchni jest podział na strefy. Obszary muszą być inteligentnie wytyczone. Trójkąt roboczy, mierzony odległością między piecem, zlewem i lodówką, powinien być jak najkrótszy. Dosłownie 2-3 kroki.

5. Rozwiązania nietypowe

Jeśli masz multicooker, możesz zrezygnować z pieca lub, w skrajnych przypadkach, wybrać 2 palniki zamiast standardowych 4 palników. Jeśli chodzi o lodówkę, działa tutaj ta sama zasada: jeśli rzadko gotujesz, wystarczy mini-model pod blatem lub tylko 120-140 cm wysokości.

6. Praktyczność

Zarówno meble, jak i materiały wykończeniowe należy dobierać w oparciu o styl życia i funkcjonalność kuchni. Na przykład podłoga. Niektórzy ludzie stawiają podłogę laminowaną w kuchni, pomimo dużego natężenia ruchu, wilgoci, pleśni i ryzyka rozlania garnka na podłogę.

Tak, taki projekt wygląda drogo i estetycznie. Nie jest to jednak uzasadnione z praktycznego punktu widzenia, bo już za kilka lat trzeba będzie wymienić podłogę. Taka podłoga pęcznieje i kurczy się, ułatwia rozprzestrzenianie się bakterii i traci swój urok.

7. Improwizacja

Jeśli w kuchni nie ma wystarczająco dużo miejsca, jadalnię można ozdobić szafkami ściennymi lub półkami. A jeśli nie ma gdzie umieścić pudełka na sztućce, to do fartucha nadają się relingi dachowe i paski magnetyczne – do nich dołączone są wszelkie akcesoria do sztućców, noży i przypraw.

8. Zmywarka

Zmywarka zoptymalizuje zużycie wody i pozwoli uzyskać mniejszy zlew. A to oznacza jeszcze więcej miejsca na blat kuchenny. Dziś dostępne są modele 45/60 cm, które świetnie sobie radzą i nie zajmują dużo miejsca.

9. Organizacja przestrzeni

Wszystko w kuchni powinno pozostać na swoim miejscu. Na przykład przyprawy najlepiej umieścić w szafce ściennej bezpośrednio nad blatem, a garnki i miski w szufladzie na dole po lewej stronie.

10. Jadalnia

Okrągłe stoły zajmą znacznie więcej miejsca niż stoły kwadratowe i prostokątne. Na przyjazd gości możesz przygotować stół przesuwny lub składany. Wskazane jest umieszczenie blatu barowego w małej kuchni przy oknie, w przeciwnym razie podkreśli tylko ograniczoną wielkość pomieszczenia.

Czytaj więcej: Projekt kuchni: 3 rzeczy, które kosztują dużo pieniędzy, ale na dłuższą metę są bezużyteczne!