Jak wyglądały kobiety różnych narodowości na początku XX wieku?

Dziś, w dobie przemijających trendów i rozkwitu chirurgii plastycznej, kobiety z różnych krajów świata coraz bardziej upodabniają się do siebie. Ale nie zawsze tak było. Znaleźliśmy stare fotografię, które pokazują wieloaspektowe kobiece piękno z początku XX wieku. Wtedy ceniono naturalne piękno, oryginalność, autentyczność, a idea atrakcyjności wcale nie była taka sama jak teraz.

Kobieta z Alzacji i Lotaryngii, 1906 rok

Mianowicie w XIX wieku narodziły się pierwsze próby emancypacji kobiet. Do tego czasu uważano je za istoty niemal niewidoczne w życiu publicznym. Miały wiele obowiązków wobec rodziny i bardzo mało praw.

Kobieta z Holandii, 1906 rok

Dziewczyna z miasta Rattvik, Szwecja, 1906 rok

Kobieta z Grecji, 1909 rok

Kobieta z Gwadelupy, 1911 rok

Cyganka wraz z rodziną, 1905 rok

Kobieta z Włoch, 1906 rok

Inna kobieta pochodzenia włoskiego, 1906 rok

Kobieta z Jamajki wraz z córką, 1912 rok

Norweżka, 1906 rok

Rumunka, 1906 rok

Uznano, że kobiety, ponieważ nie mają takiego samego wykształcenia jak mężczyźni, nie mogą wykonywać pewnych dziedzin. Na przykład w Rumunii zabroniono im wykonywania zawodu prawnika i dopóki kobieta, jak na ironię, nie uzyskała w sądzie prawa do bycia prawnikiem (około 1915 r.).

Kobiety z Rumunii, 1906 rok

Ukrainka, 1906 rok

Kobieta z Finlandii, 1906 rok

Kobieta ze Słowacji z dziećmi, 1906 rok

Kobieta ze Słowacji, 1906 rok

Kolejne kobiety ze Słowacji, 1909 rok

Kobiety z Holandii, 1905 rok

Trzy kobiety z Gwadelupy, 1906 rok

Zawody kobiet w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku obejmowały pracę w fabrykach i warsztatach włókienniczych i odzieżowych. Pracowały także w kopalniach węgla i cyny, zajmując się handlem i w gospodarstwach rolnych. Według spisu powszechnego z 1911 r. Największym pracodawcą kobiet i dziewcząt była służba domowa, zatrudniająca 28% wszystkich kobiet. 1,35 miliona kobiet w Anglii i Walii było zatrudnionych przy pracach domowych.

Wiele kobiet było zatrudnionych w małych gałęziach przemysłu, takich jak produkcja koszul, łańcuszków i szycie obuwia.
Nazywano je „przemysłami wypoczynkowymi”, ponieważ godziny pracy były długie, a płace bardzo niskie. Oczywiście obecnie jest zupełnie inaczej, jeśli chodzi o rolę kobiet w społeczeństwie, ale także o ich wygląd.