Jak wybrać wysokiej jakości ziemniaki: 5 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę

Być może żadne warzywo nie jest tak poszukiwane i kochane jak zwykłe ziemniaki.

Na jego podstawie przygotowywana jest ogromna ilość pysznych dań, które stanowią podstawę naszej diety. Jednak nie każdy może wybrać wysokiej jakości ziemniaki. Oto kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę.

Jak wybrać odpowiednie ziemniaki?

1. Jeśli chcesz kupić konkretną odmianę, warto udać się na targowiska, ponieważ hodowca dokładnie wie, jaką odmianę uprawia. W sklepach sprawa ta jest znacznie bardziej skomplikowana.

2. Nie kupuj dużych ziemniaków, nawet jeśli uważasz, że to świetny sposób na skrócenie czasu obierania. Takie ziemniaki najczęściej uprawia się nie do końca „uczciwie” – stosuje się różne dodatki.

3. Jeśli ziemniak ma zielone części, nie musisz go kupować. Sugeruje to, że warzywa korzeniowe mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

4. Obfitość kiełków ziemniaka wskazuje na obecność różnych chorób, które nie spełniają wymagań jakościowych. Wewnątrz można spodziewać się “niespodzianki” – poczerniałych ziemniaków, nie nadających się do spożycia przez ludzi.

5. Przed zakupem należy dotknąć rośliny okopowej w celu oceny jej jakości. Owoce miękkie wskazują na niewłaściwe przechowywanie i inne niedociągnięcia, dlatego nie nadają się do gotowania.

Czytaj więcej: Jak zrobić najsmaczniejsze frytki: 6 sekretów, o których niewielu wie!