Jak właściwie zarządzać pieniędzmi, aby oszczędzać: 4 wskazówki od ekspertów finansowych

Wszyscy wiedzą, że muszą oszczędzać pieniądze, ale niewielu ludziom się to udaje. I nie chodzi tu o problemy z motywacją i siłą woli. Wartość zaoszczędzonych środków finansowych zależy w dużej mierze od czynników zewnętrznych. Oto jak obrócić je na swoją korzyść.

Planuj budżet tygodniowy, a nie miesięczny

W 2017 roku ekonomiści przeprowadzili badanie wśród osób otrzymujących dopłaty do żywności. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jednej grupie podawano wysokość zasiłku za jeden miesiąc, drugiej za tydzień. Okazało się, że ci drudzy lepiej radzą sobie z planowaniem wydatków. Choć wysokość dotacji nie uległa zmianie, pieniędzy wystarczyło na dłuższy okres.

Prosta zmiana kontekstu pomogła ludziom. Diety żywnościowe wypłacane są zazwyczaj raz w miesiącu. Istnieje fałszywe poczucie bezpieczeństwa: wydaje się, że jest dużo pieniędzy. Przez to bardzo łatwo je szybko wydać, a do końca miesiąca trzeba się we wszystkim ograniczać.

Wszyscy jesteśmy narażeni na ten błąd w dniu wypłaty. Aby tego uniknąć, spróbuj podzielić swój miesięczny dochód na tygodnie. Ułatwia to oszczędzanie.

Staraj się ograniczać małe, ale regularne wydatki

Naukowcy z Common Cents Labs przeprowadzili kilka ankiet, aby zrozumieć, jakich wydatków ludzie najbardziej żałują. Jedzenie poza domem było numerem jeden wśród ich żalów. Kawa i przekąski w podróży przez miesiąc to przyzwoita kwota, którą można odłożyć lub wydać na coś ważniejszego.

Możesz w ogóle nie pić kawy, ale prawdopodobnie masz wydatki, których żałujesz. Zidentyfikuj je. Następnie zmień coś w swoich nawykach, aby te zakupy były trudniejsze. Na przykład usuń dane swojej karty bankowej z witryn, w których wydajesz za dużo. Jeśli masz aplikację, która umożliwia składanie zamówień bez karty, usuń ją z telefonu.

Możesz także ustalić limit dla siebie. Na przykład w ciągu miesiąca możesz wziąć taksówkę tylko pięć razy i odwiedzić kina dwa lub trzy razy w miesiącu, nie więcej.

Zdecyduj, ile chcesz zaoszczędzić nie po otrzymaniu pensji, ale przed

Zwykle postrzegamy nasze obecne i przyszłe ja jako dwie różne osoby. Co więcej, mamy bardziej optymistyczne oczekiwania co do naszego nadchodzącego wydawnictwa. Myślimy, że to ona zacznie ćwiczyć i oszczędzać na emeryturę, ale na razie nie musimy się martwić. Ale ty z przyszłości jesteś dokładnie tą osobą z teraźniejszości. Aby to zmienić, musisz zacząć działać teraz.

Naukowcy doszli do wniosku, że łatwiej to zrobić, jeśli podejmiemy decyzję z wyprzedzeniem. Przeprowadzili wywiady z dwiema grupami osób: jedną przed otrzymaniem ulgi podatkowej, a drugą po. Wszystkich zapytano, jaki procent kwoty są skłonni odłożyć. W obu przypadkach uczestnicy przyjęli zobowiązania, z których nie mogli się wyrzec. Wiedzieli, że obiecana kwota trafi na ich konto oszczędnościowe.

Okazało się, że ci, którzy nie mogą się doczekać odliczenia, są gotowi odłożyć około 27% całkowitej kwoty. A ci, którzy już otrzymali pieniądze – tylko 17%. Całkiem duża różnica. Pewne jest, że pierwsza grupa odpowiedziała, myśląc o swojej przyszłej wersji. Oczywiście wydawało im się, że kiedyś będą bardziej odpowiedzialni i oszczędni.

Wykorzystaj tę zasadę na swoją korzyść. Zdecyduj, ile zaoszczędzisz, nie po otrzymaniu pensji, ale przed. Na przykład ustaw procent w aplikacji bankowej, który zostanie automatycznie przelany na Twoje konto oszczędnościowe. I traktuj to jako zobowiązanie, którego nie możesz odmówić. Bo od tego zależy twoja przyszłość.

Podejmuj decyzje finansowe w punktach zwrotnych

Naukowcy udowodnili zalety tej metody, przeprowadzając eksperyment reklamowy. Opublikowali dwa banery reklamowe w mediach społecznościowych dla strony internetowej, która pomaga seniorom w wynajmowaniu mieszkań. Obie celowały w 64-latków, ale przyjęto nieco inne podejście.

Na jednym było napisane: „Lata nie stoją w miejscu. Czy jesteś gotowy na emeryturę? Łatwiej jest, jeśli dzielisz z kimś miejsce”. A z drugiej strony: „Teraz masz 64 lata, wkrótce będziesz mieć 65. Czy jesteś gotowy na emeryturę? Łatwiej jest, jeśli dzielisz z kimś miejsce”. Dwukrotnie częściej klikano w drugi baner, wzrosła też liczba zarejestrowanych użytkowników w serwisie.

Pewne jest, że skupia się na punkcie zwrotnym w życiu – przejściu na emeryturę i zmianach z nią związanych. W psychologii nazywa się to efektem „białej kartki”. Na początku roku, w poniedziałek lub w urodziny zwykle wzrasta motywacja, chce się działać. Wykorzystaj ten efekt, aby osiągnąć swoje cele finansowe.

Utwórz wydarzenie w swoim kalendarzu na dzień po twoich urodzinach. Wybierz cel, który jest w tej chwili najważniejszy. Na przykład otwórz depozyt emerytalny lub spłać dług. Przypomnienie sobie o tym celu w „punkcie krytycznym” pomoże Ci podjąć działania.


Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!