Jak sprawdzić jakość produktów spożywczych: 8 prostych sposobów na uniknięcie kupowania złych produktów

Sklepy nieustannie próbują podsuwać nam tanie produkty pod pozorem wysokiej jakości, a często ludzie dają się nabrać na błyszczący marketing, nawet nie próbując sprawdzić składu produktów, które wybierają. Najważniejsze, że na opakowaniu widnieje napis „z naturalnych składników” i „bez konserwantów i barwników”, a reszta nie jest ważna.

Dziś podpowiemy Ci, jak nie dać się zwieść marketingowi i pozbawionym skrupułów sklepom i wybrać produkty naprawdę wysokiej jakości.

Jeśli zauważysz małe smugi tłuszczu na mięsie kurczaka, oznacza to obecność hormonów wzrostu

Obecnie hormony wzrostu są stosowane w większości firm zajmujących się hodowlą zwierząt. A jeśli trudno jest określić obecność hormonów wzrostu w mięsie, przynajmniej na oko, to z kurczakiem wszystko jest znacznie prostsze. Jeśli chcesz kupić naprawdę zdrowe produkty, spójrz na piersi z kurczaka. Jeśli na mięsie są drobne smugi tłuszczu, to producent wprowadził hormony wzrostu i kurczak za szybko rósł. Jedzenie takiego kurczaka nie jest tego warte, przynajmniej w okresie dojrzewania, ponieważ może zaburzyć układ hormonalny.

Po sposobie, jak miód rozlewa się po talerzu, można stwierdzić, czy jest naturalny, czy nie

Jednym z najłatwiejszych sposobów sprawdzenia, czy miód, który masz przed sobą, jest naturalny, czy sztuczny, jest nalanie go na talerz. Jeśli ma płynną konsystencję i rozpływa się na talerzu, to albo jest produktem rozcieńczonym cukrem, albo po prostu syropem smakowym. Miód wysokiej jakości nie powinien być płynny, ponieważ po zebraniu szybko się zagęszcza. Wyjątkiem jest tak zwany miód „majowy”. Ale nawet młody miód miesiąc po zebraniu będzie miał gęstą konsystencję, która nie rozlewa się po talerzu.

Duża ilość lodu na mrożonych owocach morza może wskazywać naruszenie warunków przechowywania

Może się wydawać, że zwiększa się ilość lodu na mrożonych krewetkach, małżach czy innych owocach morza, aby zarobić na wodzie. W pewnym sensie jest to prawda, ale taka sztuczka jest karana, ponieważ ilość lodu jest ściśle regulowana. Jeśli na produkcie zobaczysz dużą ilość lodu, która może być wielkości krewetek, nie oznacza to bezczelności producenta, ale naruszenie cyklu produkcyjnego, w którym coś poszło nie tak na etapie szybkiego zamrażania. Możliwe, że taki produkt jest niebezpieczny dla zdrowia.

Przebarwione oczy i skrzela u ryb wskazują, że produkt się zepsuł

Świeże ryby są błyszczące, o jasnym kolorze oczu i czerwonych lub wiśniowych blaszkach. Sugeruje to, że ryba została niedawno złowiona i odpowiednio przechowywana. Jeśli kolor łusek wygląda tak, jakby wyschły, oczy są zmętniałe, a skrzela przybrały ciemny odcień, oznacza to, że oferowany jest produkt, który nie jest świeży. Jeszcze łatwiej jest zidentyfikować rybę po zapachu, którego, jeśli jest nieświeży, nie można z niczym pomylić. Jednak pozbawieni skrupułów sprzedawcy mogą to zamaskować, na przykład przecierając produkt octem rozcieńczonym wodą.

Kolor i tekstura pomagają zidentyfikować nieświeże mięso

W przypadku mięsa wszystko jest jednocześnie proste i złożone. Po prostu dlatego, że za świeżość odpowiada wiele parametrów, ale jest to trudne ze względu na to, że starzenie się można zamaskować. Świeżość mięsa można określić tylko na podstawie koloru. Wołowina będzie intensywnie czerwona, wieprzowina różowa, a jagnięcina ciemnoczerwona. Jeśli kolor jest szarawy, żółty lub z odcieniem zieleni, kupno takiego mięsa jest niebezpieczne. Innym sposobem sprawdzenia świeżości jest nakłucie mięsa palcem. Świeże mięso będzie elastyczne, a jeśli nałożysz na nie nacisk, powierzchnia wystarczająco szybko się zregeneruje. Jeśli w mięsie pozostaje wgniecenie, oznacza to starzenie się. I oczywiście zapach. Nieprzyjemny zapach wskazuje na naruszenie warunków przechowywania.

Ser, który kruszy się podczas krojenia, zawiera tłuszcze roślinne

Biorąc pod uwagę stały wzrost cen, nawet tani produkt serowy kosztuje dziś tyle samo, co ser wysokiej jakości 5 lat temu. Aby zachować konkurencyjność, producenci mieszają tłuszcze roślinne z surowcami. Nawet niewielka ilość tłuszczu roślinnego może spowodować zmianę konsystencji.

Faktem jest, że wysokiej jakości zdrowy ser z tłuszczu mlecznego ma równe cięcie i nie kruszy się. Dotyczy to odmian miękkich, które zwykle mają konsystencję plastyczną. Wręcz przeciwnie, dodatek tłuszczów roślinnych powoduje, że tekstura miękkich serów jest krucha, a im więcej takich olejów w składzie, tym trudniej równomiernie pokroić kawałek. Ale nawet jeśli można to zrobić, krawędzie sera będą się strzępić.

Jeśli jaja kurze unoszą się na wodze, oznacza to, że są przechowywane dłużej niż wskazany termin na opakowaniu

Metodę tę można zastosować po zakupie jaj. Wystarczy włożyć jajka do miski z zimną wodą, a jeśli opadną, to jest to świeży produkt. Jajko pływające gdzieś pośrodku wody też jest jadalne, ale to pływające na powierzchni trzeba wyrzucić.

Po liczbie połamanych kawałków makaronu można określić jakość i sposób jego przechowywania

Makaron to jeden z najpopularniejszych produktów, który często jest podrabiany. Nie oznacza to, że jesz trociny zamiast mąki. Po prostu czasami jakość surowców i warunki przechowywania mogą nie być odpowiednie. Najpierw sprawdź powierzchnię. Jeśli jest na nim dużo ciemnych plam, to są to produkty wykonane z twardej mąki. A jeśli zauważysz białe kropki, oznacza to, że do przygotowania tego rodzaju makaronu użyto miękkiej mąki. Kolor powinien być jednolity, złocisty lub nawet bursztynowy. Jeśli w opakowaniu jest wiele połamanych kawałków lub okruchów, oznacza to, że produkt jest złej jakości.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!