Jak prawidłowo ugotować ryż – wskazówki japońskich szefów kuchni

Niewiele kobiet wie, jak prawidłowo ugotować ryż. Chociaż nie ma nic skomplikowanego, nawet najbardziej doświadczone gospodynie domowe napotykają trudności podczas gotowania. Głównie dlatego, że jest wiele rodzajów ryżu i każdy z nich gotuje się inaczej.

Ale dzisiaj porozmawiamy o ryżu japońskim. Przez większość czasu ryż japoński jest jadalny, dobrze smakuje i pozostaje zdrową żywnością, ale kolor pozostawia wiele do życzenia, ziarna sklejają się i wyraźnie brakuje mu smaku. Oto, co zrobić, aby było lepiej!

Namocz ryż w wodzie

W Japonii ryż przed gotowaniem płucze się lub moczy w wodzie. Odbywa się to po to, aby ryż nie sklejał się podczas gotowania oraz aby uzyskać lekkie, puszyste i miękkie ziarna. Płukanie usuwa również skrobię z powierzchni ziaren, czyniąc je zdrowszymi i łatwiejszymi do strawienia.

Pamiętaj o proporcjach i czasie

Od momentu, gdy woda zacznie się gotować, odczekaj kolejne 8 minut i dopiero wtedy wyłącz kuchenkę Nie podnoś pokrywki, gdy ryż się gotuje. I nawet później. Po wyłączeniu ognia pozwól ryżowi parować pod pokrywką przez kolejne pół godziny. Jeśli chodzi o proporcje, dodaj dwie szklanki wody do jednej szklanki ryżu, ponieważ ma tendencję do pęcznienia.

Dodaj  trochę masła

Podczas gotowania ryżu nie dodawaj soli, oleju i przypraw, ponieważ ziarna będą się kruszyć, sklejać i tracić pierwotną konsystencję i smak. Sól jest już dodawana do dania, w zależności od preferencji każdej osoby. Jeśli chcesz nieco wzbogacić jego smak, dodaj na koniec łyżkę masła i przykryj garnek na 10 minut.

Bonus: nie zapomnij o grubości garczka

Wiele kobiet do gotowania ryżu używa zwykłych garnków, nie wiedząc, że ryż nie toleruje przegrzania. A jeśli garczek ma cienkie dno – jest to nieuniknione. Dlatego wybierz model z podwójnym dnem lub grubym dnem.