Jak prać buty w pralce, żeby ich nie zniszczyć? Wypróbuj ten trik

Pytanie, czy można po prostu wrzucić ulubione trampki do pralki, nasuwa się każdemu. Oczywiście nie każdy rodzaj buta można prać w pralce, bez szwanku. Na przykład skórzane buty należy czyścić ręcznie, a sportowe buty można bez problemu prać w pralce, ale ważne jest, aby zrobić to prawidłowo.

Jakie buty można prać?

Najlepiej używać prania automatycznego tylko wtedy, gdy buty są wykonane z tekstyliów. Baletki, trampki i inne rodzaje butów. Dla nich możesz użyć zwykłego proszku do prania lub żelu.

Jeśli są to skórzane buty, potrzebne są tutaj specjalne detergenty. Ponadto podczas prania każdego buta należy bezwzględnie używać zmiękczacza do tkanin i zmiękczacza wody.

Zasady prania butów w pralce

Większość producentów generalnie zabrania prania butów. Jeśli jednak będziesz przestrzegać zasad, możesz bezpiecznie myć buty w trybie automatycznym. Najważniejsze jest przestrzeganie kilku prostych zasad.

1. Najpierw musisz odpowiednio przygotować buty. Dobrze umyj podeszwę z brudu. Użyj pędzla, aby dokładnie wyczyścić wszystkie drobne kamyki i inne rodzaje zabrudzeń. Dotyczy to zwłaszcza bieżników na trampkach.

2. Sznurowadła i wkładki należy usunąć, a nity i klamry należy zakleić taśmą samoprzylepną. Wkładki i sznurówki najlepiej prać oddzielnie od butów. Prać ręcznie w wodzie z mydłem z dodatkiem mydła do prania.

3. Nie należy prać jednocześnie więcej niż dwóch par butów. W przeciwnym razie buty mogą się bardzo pomarszczyć lub uszkodzisz pralkę.

4. Tryb wirowania nie powinien być wcale lub na najniższych obrotach.

5. Temperatura prania nie przekracza 30 stopni. W takim przypadku odpowiedni jest tryb „Delikatny”. Niektóre nowoczesne maszyny mają już specjalny tryb „Na buty”. Czas prania nie powinien przekraczać 1 godziny.

6. Przed praniem należy włożyć buty do specjalnych worków na pranie lub do starej poszewki na poduszkę. Bez takiego wyposażenia ochronnego nie należy prać butów.

7. Musisz wysuszyć buty na świeżym powietrzu lub na balkonie. Wcześniej włóż gazetę do butów. Gazeta wchłonie nadmiar wilgoci. Jednocześnie dobrze wyprostuj buty. Nie myśl o umieszczaniu takich produktów w pobliżu grzejnika. Więc buty mogą stracić swój kształt.