Jak pozować do zdjęć, by zawsze wyglądać dobrze?

Wielu z nas jest często rozczarowanych tym, jak okazują się zdjęcia. Sfrustrowani prosimy o jeszcze sto ujęć, z których większość również nie jest przyjemna dla oka. Wspólnie z profesjonalnym fotografem omówiliśmy najczęstsze błędy, które sprawiają, że zdjęcia nie są tak piękne, jak byśmy chcieli.

1. Słabe oświetlenie

Światło może z łatwością dodać kilka dekad ładnej młodej dziewczynie – i odwrotnie, pomóc ukryć jej wiek. Zwróć uwagę na obszar pod oczami i fałdy nosowo-wargowe – nie powinny znajdować się w cieniu, w przeciwnym razie gwarantowany jest “efekt pandy”. Uniwersalna wskazówka to zwrócenie nosa w stronę źródła światła, dzięki czemu Twoja twarz zawsze będzie wyglądać świeżo.

2. Wstrzymywanie oddechu

Zazwyczaj stojąc przed kamerą nie ruszamy się, a często zupełnie przestajemy oddychać. Z tego powodu na zdjęciu uzyskujemy szklisty wygląd i wyglądamy jak posąg. Spróbuj odwrócić wzrok od aparatu i po prostu oddychaj ustami – Twoja twarz natychmiast stanie się bardziej zrelaksowana, uspokoisz się, a fotograf wykona piękne zdjęcie.

3. Podwójny podbródek

Jeśli nagle na zdjęciu masz drugi podbródek, oznacza to, że mocno przyciskasz brodę do szyi – nie powinieneś tego robić. Rozluźniamy szyję, uwalniamy podbródek, wyciągamy głowę do nieba. Przy okazji sprawdź, czy nie podnosisz też ramion do góry – wielu często robi to automatycznie, zamiast wręcz przeciwnie, obniżać je.

4. Ręce dociskające do ciała

Zwróć uwagę na postawę, kąt i ułożenie rąk. Często na zdjęciu nasze dłonie wydają się masywne. A wszystko dlatego, że popełniamy typowy błąd – przyciskamy je do ciała. Ręce w dół wyglądały na większe. Najlepiej stworzyć kąt jak na poniższym obrazku.

5. Ciało skierowane w stronę kamery

Chcesz stanąć w 3/4 do aparatu, ale przypadkowo okazuje się to bokiem, a do przodu wysuwają się ramię i bark, które powiększają się po prostu dlatego, że są bliżej aparatu, albo brzuch, który też wygląda na większy niż w rzeczywistość. Co robić? Ponownie upewnij się, że ręce nie są dociskane do ciała i nie stoją bokiem do aparatu. Ale 3/4 obrotu jest idealne dla każdej figury i sylwetki.

6. Rozluźnienie brzucha

Dziewczyny w rozmiarze plus lepiej unikają zrelaksowanej pozy. Można odnieść wrażenie, że dolna część ciała jest bardzo masywna, a talii w ogóle nie ma. Zalecamy odwrócenie ¾ do aparatu, wyprostowanie pleców i wciągnięcie brzucha. Dzięki temu linia ramion i bioder będzie wyglądała na znacznie węższą.

7. Łokcie w stronę kamery

Chcemy uchwycić piękne ujęcie, utrwalając „przypadkowy” moment, w którym delikatnie dotykamy włosów, prostując niechlujny kosmyk. Bądźmy szczerzy – najprawdopodobniej w tym przypadku twoje łokcie (a nie ty) zajmą centralne miejsce na zdjęciu. Dlatego jeśli nie jesteś profesjonalną modelką, lepiej nie eksperymentować w ten sposób i po prostu „odsuń” łokcie trochę za plecami.