Jak nie zasnąć za kierownicą? 4 sztuczki, które mogą uratować Ci życie!

Nie siadaj za kierownicą, jeśli jesteś zmęczony, ponieważ istnieje ryzyko zaśnięcia. Ale jeśli jest to nagły wypadek i nie masz wyboru – postępuj zgodnie z tymi 4 wskazówkami, aby nie zasnąć i zachować czujność.

Triki, które pomogą Ci nie zasnąć za kierownicą

1. Jedz

Zanim usiądziesz za kierownicą, kup nasiona, orzechy lub cytryny. Stanowią doskonałą pomoc w walce ze snem. Obrane orzeszki ziemne, nasiona, orzechy nerkowca, migdały są łatwe do spożycia i pobudzają układ pokarmowy, co z kolei nie pozwoli Ci zasnąć. A zapach plasterków cytryny pobudzi działanie podwzgórza, które odpowiada za zdolność koncentracji w trudnych sytuacjach.

2. Weź pasażera

Samotni kierowcy częściej uczestniczą w wypadkach niż ci, którzy mają pasażerów u boku. Dlatego weź pasażera. Najlepiej bardziej rozmowny, ale mile widziany jest również introwertyk. Możesz nawet poprosić go, aby z tobą porozmawiał.

Ale jeśli twój kolega zaśnie, poproś go, aby poszedł na tylne siedzenie, ponieważ gdy ktoś śpi obok ciebie, jest bardziej prawdopodobne, że zaśniesz.

3. Śpiewaj

Głośna muzyka nie pomaga. Co więcej, wywiera presję na układ nerwowy i szybciej Cię wyczerpuje. Ustaw głośność na wygodnym poziomie i słuchaj obcej muzyki. Tak przynajmniej zalecają szwedzcy fizjolodzy, którzy wykazali, że język ojczysty działa uspokajająco na mózg i pomaga szybciej zasypiać, w przeciwieństwie do zagranicznej muzyki.

Doświadczeni kierowcy zdradzają, że nie jest dobrze słuchać muzyki w sposób ciągły, bo droga staje się monotonna. Zaleca się robienie przerw 15-20 minut co godzinę. A dlaczego nie śpiewać, kiedy tylko nadarzy się okazja. Śpiew podnosi poziom endorfin i oksytocyny w organizmie i nieuchronnie stajesz się bardziej żywy.

#4. Pić kawę

Kawa, napoje energetyzujące i napoje gazowane zawierające niacynę mogą Ci pomóc, ponieważ pobudzają układ nerwowy.

W rzeczywistości zimny sok jest równie orzeźwiający. Zazwyczaj gorące napoje działają uspokajająco na organizm, a zimne wręcz przeciwnie, pobudzają go. Eksperci twierdzą, że najlepiej pić lemoniadę.

Bonus

Jeśli nie masz pod ręką naturalnych lub sztucznych bodźców, a do celu zostało 30-40 kilometrów, zdejmij buty i pozostań boso. Dzięki temu trikowi aktywują się zakończenia nerwowe w nogach i na krótki czas odświeżysz się.

Jednak najskuteczniejszą metodą ze wszystkich pozostaje sen. W końcu lepiej się spóźnić, niż ryzykować życiem.

Czytaj więcej: Wilgoć na oknach – jak pozbyć się problemów z kondensacją