Historia marek Adidas i Puma, która pojawiła się po konflikcie dwóch braci: wiele osób nie zna tej historii

Za każdą odnoszącą sukcesy marką kryje się ciekawa i złożona historia. Wiele osób, które kupują i kochają rzeczy z logo Adidasa i Pumy, nawet nie wie, jak powstały te globalne marki.

W małym niemieckim miasteczku Herzogenaurach mieszkało dwóch braci – Rudolf i Adolf Dassler. Właśnie skończyła się I wojna światowa i trzeba było pomyśleć o tym, jak rodzina może zarobić. W 1920 roku rodzina postanowiła zająć się szyciem butów – zaczynała od pantofli i butów ortopedycznych dla niepełnosprawnych osób powracających z wojny.

Sprawy szły bardzo dobrze. Cztery lata później ich produkcję nazwano „Fabryką obuwia Braci Dassler”. Jednocześnie starano się zmienić asortyment dodając pierwsze pary butów dla normalnych ludzi. A w 1928 roku sportowe buty braci zostały zaprezentowane uczestnikom igrzysk olimpijskich w Amsterdamie.

Buty Dassler zyskały na popularności, a produkcja rozszerzyła się. Jednak wraz z wybuchem drugiej wojny światowej sytuacja uległa zmianie. Braci wysłano na front. A po zakończeniu działań wojennych, w 1945 roku, Rudolf trafia do obozu jenieckiego, gdzie przebywa przez cały rok. Rodzinną firmę trzeba było odbudować od podstaw.

To, co wydarzyło się między braćmi w 1948 roku po śmierci ojca, pozostało tajemnicą. Spór był poważny, ponieważ Adolf i Rudolf podzielili między siebie budynki fabryki obuwia i każdy z nich rozpoczął własną produkcję obuwia sportowego i innych artykułów sportowych.

To właśnie wrogość braci doprowadziła do powstania dwóch światowych marek: Adidas (nazwa pochodzi od Adiego Dasslera) i Puma (początkowo była to Ruda ze zmodyfikowanego Rudy’ego Dasslera). Nadal są czczone wśród sportowców i miłośników aktywnego trybu życia.

Niestety troje dzieci Adolfa Dasslera po jego śmierci nie znalazło wspólnego języka i podzieliło firmę, która później trafiła do konkurencji.

Wrogość braci, nawet siedem dekad później, odbija się echem w ich rodzinnym mieście Herzogenaurach. Miasto podzielone jest na dwie części: Miłośnicy Pumy i Miłośnicy Adidasa. I nie zawsze są dla siebie przyjaźni.

Ale czy znałaś tę historię? Ciekawe, jak potoczyłyby się wydarzenia, gdyby nie owiana wciąż tajemnicą kłótnia.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!