Genialny trik, dzięki któremu kupisz tylko świeże produkty!

Asortyment produktów w supermarkecie jest ogromny. A wybór odpowiedniej żywności to nie lada wyzwanie dla każdej gospodyni domowej. Dlatego jeśli chcesz mieć pewność co do produktów, które wybierzesz, musisz wiedzieć o tych 10 sztuczkach.

Oliwki

Większość ludzi kupuje oliwki drylowane, ponieważ nie trzeba ich obierać i są łatwiejsze do spożycia. Ale niewiele osób wie, że po usunięciu pestek oliwki wkłada się do solanki. A to wnika w ich miąższ i zmienia ich smak i konsystencję. Oliwki stają się miękkie lub zamieniają się w papkę. Dlatego warto wybierać oliwki drylowane, które na długo zachowują smak i świeżość.

Łosoś

Łosoś to drogi przysmak, więc nie możesz się pomylić. Aby wybrać świeżego łososia, zwróć uwagę na kolor i zapach. Jego zapach powinien być słony i ledwo wyczuwalny, a kolor powinien być jasny. Jeśli łosoś ma lepką skórę lub jeśli łuski szybko odpadają, ryby nie należy kupować. Świeży łosoś również powinien mieć skrzela od koloru różowawego do czerwonego.

Daktyle

Świeże produkty spożywcze łatwo rozpoznać po wyglądzie. Na przykład daktyle powinny być lekko pomarszczone i niezbyt twarde. Chociaż uważa się je za suszone owoce, nie są bardzo suche, wręcz przeciwnie, są mięsiste i mają przyjemny połysk. Jeśli widzisz na nich kryształki cukru lub blade plamy, nie kupuj ich. Świeże daktyle mają żywy, intensywny kolor i gładki wygląd.

Czosnek

Ile razy kupiłaś zgniły lub suchy czosnek? Idealnie warzywo to nie powinno mieć wyraźnego zapachu, ale lekki, ledwo wyczuwalny. Jeśli jego zapach jest zbyt silny, oznacza to, że czosnek jest już stary lub zostały naruszone warunki przechowywania. Ponadto, aby przedłużyć żywotność cebuli i czosnku, przechowuj te warzywa w perforowanych papierowych torebkach.

Burak

Zwróć uwagę na powierzchnię buraków. Jego skóra powinna być gładka. Dobrze jest też kupić buraki, które mają jeszcze liście. Liście powinny być zielone, wilgotne i delikatne. Z drugiej strony zwiędłe i pożółkłe liście pokazują, że buraki nie są już świeże. Jeśli burak nie ma liści, upewnij się, że jest twardy. Miękkie buraki nie są już świeże. 

Jajka

Jeśli lekko wstrząśniesz jajkiem, a w środku nie ma wody, to znaczy, że jest świeże i jadalne. Z drugiej strony, jeśli jajko wydaje dźwięk, jakbyś mieszała wodę, nie jest już jadalne, ponieważ do jajka dostało się powietrze i jego pęcherzyk powietrza się rozszerzył. Kolejną wskazówką jest waga, stare jaja ważą mniej niż świeże.

Ser

 Na przykład ludzie uważają, że im bardziej żółty ser, tym więcej zawiera tłuszczu. Nie prawda. Raczej zawiera więcej barwników. Ser naturalny jest blady.

Pomidory

Jeśli pomidor ma grubą i twardą skórkę – istnieje duże prawdopodobieństwo, że został potraktowany szkodliwymi chemikaliami. I jeszcze bardziej prawdopodobne jest, że w środku będzie zielony.  Innym dobrym sposobem na uniknięcie pomidorów traktowanych hormonami jest wybieranie ze straganu tych warzyw, które będą pewniejsze niż te w supermarketach. 

Ananas

Liście owocu ananasa powinny być mocne i mieć ciemnozielony odcień. Jeśli liście łatwo odpadają, oznacza to, że owoc zaraz się zepsuje. A jeśli mocno się łamią, oznacza to, że nie jest wystarczająco dojrzały. Jeśli bez wysiłku zerwałaś przynajmniej jeden liść, wiedz, że owoc nadaje się tylko do spożycia. Dojrzały owoc ma słodki i pachnący aromat. Jeśli zapach jest słaby, lepiej go nie kupować, a jeśli pachnie jak ocet, oznacza to, że zaraz się zepsuje.

Ziemniaki

Jeśli chcesz cieszyć się wysokiej jakości ziemniakami, upewnij się, że są bardzo jędrne w dotyku, bez czarnych plam i dojrzałe. Nie poleca się zielonych ziemniaków, miękkich w dotyku lub o wątpliwym wyglądzie i teksturze. Kiełkujące ziemniaki nie są niebezpieczne dla zdrowia, jeśli usuniesz porośniętą część. Jednak nie zaleca się ich kupowania, ponieważ są miękkie, tracą swoje właściwości i często mogą ulec uszkodzeniu w środku.