Gdzie jechać zimą: 10 najlepszych miejsc w Europie

Zima w Europie jest bardzo zróżnicowana: na północy obfite opady śniegu i bezsłoneczne tygodnie, Morze Śródziemne kusi słoneczną pogodą, a centralna część – przytulnymi kawiarniami i świąteczną atmosferą. To najlepszy czas na zwiedzanie mega miast i wiosek: zimą nie ma napływu turystów, więc możesz odwiedzić ciekawsze miejsca, a także docenisz niższe ceny ze względu na to, że zima jest poza sezonem.

1. Rovaniemi, Finlandia

Boże narodzenie powinni najbardziej nam kojarzyć się z Rovaniemi. To ziemska rezydencja Świętego Mikołaja. Ulubiony przez dzieci brodaty mężczyzna mieszka w jaskini, a obecność śniegu i reniferów sprawia, że ​​atmosfera jest jeszcze bardziej świąteczna. Muzeum Arktikum daje wyobrażenie o życiu w tych szerokości geograficznych. Pomocna wskazówka: Temperatura spada poniżej zera częściej niż wzrasta powyżej zera. Dlatego musisz zabrać ze sobą ciepłe zimowe ubrania.

2. Jarmarki Bożonarodzeniowe: Niemcy i Austria

W grudniu otwierają się jarmarki w Niemczech i innych krajach Europy Środkowej przesiąknięte romantyczną, świąteczną atmosferą. Można tu kupić wszystko: od pierników po dzwonki do sań i wszelkiego rodzaju smakołyki, które podawane są z kieliszkiem ciepłego grzanego wina. Przydatna rada: Targi w Kolonii, Wiedniu i Monachium przyciągają rzesze turystów, ale targi w małych miejscowościach mogą być miłym zaskoczeniem.

3. Abisko, Szewcja

Najbardziej odległym miejscem w północnej Europie, do którego można dojechać pociągiem, jest Abisko w Laponii. To prawdziwy raj dla miłośników surowych zim. Słońce nie wschodzi przez kilka tygodni w grudniu i styczniu, co czyni to miejsce jednym z najlepszych miejsc na świecie do oglądania epickiej zorzy polarnej. Tutaj można również jeździć na nartach przez Park Narodowy i cieszyć się przejażdżką z psem na zaprzęgach. Wskazówka: zatrzymaj się w pobliżu Kiruny i odwiedź słynny lodowy hotel.

4. Ateny, Grecja

Jeśli przyjedziesz tu zimą, nie będziesz miał problemu z bardzo dużą liczbą turystów. Wszystkie wady letnich wakacji – tłumy, wysokie ceny dla turystów, upały, kolejki, zanieczyszczenie powietrza – zimą są zupełnie nieobecne. To najlepszy czas na zwiedzenie starożytnych zabytków kraju i zapoznanie się z lokalną kulturą. Przydatna wskazówka: Spróbuj zrobić wycieczkę po wyspach, ale nie zapomnij: większość obiektów nie jest czynna w zimie.

5. Kopenhaga, Dania

Podczas bajecznej zimy w Europie wizyta w domu Hansa Christiana Andersena jest koniecznością. Nie zapomnij o słynnej Małej Syrence i udaj się do przytulnych miejskich barów i kawiarni, aby z wewnątrz obserwować padający śnieg. W samym sercu miasta znajduje się XIX-wieczny park rozrywki Tivoli, który w okresie Bożego Narodzenia wygląda romantycznie i bajecznie, rozgrzewając gości świątecznymi iluminacjami i lokalnie produkowanym winem. Najważniejsza wskazówka: zjedz posiłek w Nomie, uważaną za najlepszą restaurację na świecie (miejsca zapełniają się bardzo szybko, więc pamiętaj o rezerwacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem).

6. Budapeszt, Węgry

Pary jeżdżące na łyżwach i trzymające się za ręce, wydychające kłęby pary w mroźnym powietrzu… Nie ma lepszego miejsca, by do nich dołączyć niż malowniczy park Városliget w węgierskiej stolicy z ogromnym odkrytym lodowiskiem. Zmarznięty po nartach? Budapeszt słynie ze wspaniałych łaźni termalnych. Pomocna wskazówka: W nocy postaraj się znaleźć bary kategorii “ruin pub” – są to lokale z piciem, tworzone w opuszczonych budynkach.

7. Jasna, Słowacja

Na Słowacji można jeździć na nartach w rozsądnych cenach. Koszt wynajmu zakwaterowania i wyżywienia jest również dość przystępna, a lokalnej życzliwości nie można porównać z arogancją alpejskich stoków. Ośrodek Jasna jest najlepszy na Słowacji, położony jest wśród nieprzebytych Tatr, z długimi zboczami, na których rosną ogromne drzewa iglaste. Pomocna wskazówka: Bezpośrednie loty na Słowację mogą być drogie, więc skorzystaj z połączeń autobusowych lub kolejowych.

8. Andaluzja, Hiszpania

Część Andaluzji położona jest na północ od wybrzeża Afryki, co daje łagodny klimat zimowy. Mieszkania są niedrogie, nie ma tłumów turystów w pobliżu tak znanych zabytków jak pałac-twierdza Alhambra niedaleko Grenady czy katedra w Sewilli. Tętniące życiem nocne życie i lokalne danie tapas czynią te miejsca szczególnie atrakcyjnymi dla turystów. Przydatna wskazówka: Jeśli lubisz przejażdżki po śniegu, koniecznie odwiedź Sierra Nevada w pobliżu Grenady.

9. Transylwania, Rumunia

Odwiedzenie miejsca zamieszkania Drakuli, kiedy świeci słońce, a owce pasą się na polach, nie jest możliwe, prawda? Warto spojrzeć na niebo, nagie drzewa i cienką warstwę śniegu wokół. Braszów i Sighisoara są oddzielone dwiema godzinami jazdy pociągiem i są wspaniałymi średniowiecznymi miastami, które są w dużej mierze związane z Władem Palownikiem, znanym jako Drakula. Chociaż nie ma wiarygodnych dowodów na to, że kiedykolwiek odwiedził swój (tzw.) zamek.

10. Wenecja, Włochy

Niezwykle piękny i fantastyczny Karnawał Wenecki odbywa się w lutym. To jedno z najjaśniejszych wydarzeń w Europie. Niezwykle realistyczne kostiumy i maski o złowrogich kolorach opowiadają historię miasta nad kanałem. Uczestnictwo w tańcach kostiumowych jest dość drogie, mimo to zawsze istnieje możliwość obejrzenia za darmo lub małym nakładem finansowym. Po prostu trzeba być przygotowanym na wielkie zamieszanie. Przydatna wskazówka: Zarezerwuj nocleg z wyprzedzeniem, a lepiej w okolicach Wenecji. Podróż pociągiem tego samego dnia będzie kosztować znacznie mniej, niż wynajęcie noclegu w samej Wenecji.