Gdyby wszyscy spali jak królowa, ludzie żyliby po 100 lat!

Królowa Elżbieta II jest symbolem i ucieleśnieniem Wielkiej Brytanii. 21 kwietnia skończyłaby 97 lat. Tak, tak, dobrze słyszeliście, 97 lat. Babcia, która co roku uczestniczyła w dziesiątkach imprez, spotykała tysiące ludzi i odpowiadała za wizerunek całego kraju.

Ale jaki jest sekret jej długowieczności? Eksperci twierdzą, że nie chodzi o dietę, kondycję czy geny. Przede wszystkim chodzi o sen. Królowa miała specyficzną rutynę spania, która pomagała jej zachować formę.

Jak spała królowa?

Po pierwsze i najważniejsze, sen królowej Elżbiety trwał osiem i pół godziny. Nie więcej nie mniej. Królowa codziennie kładła się spać o 23:00 i budziła się o 7.30. Od ponad 70 lat!

Eksperci snu twierdzą, że ten nawyk powstaje dość łatwo, ponieważ mózg szybko przystosowuje się do czynności, które powtarzasz każdego dnia i optymalizuje te procesy. Innymi słowy, po pewnym czasie uczucie snu pojawi się samo. Nawet w starszym wieku, kiedy ludzie śpią mniej.

Oprócz tego królowa miała również ugruntowany rozkład dnia. Posiłki cztery razy dziennie w zbilansowanych porcjach, wstawanie i pójście spać w tym samym czasie, umiarkowana aktywność fizyczna i intelektualna, zorganizowana codzienna rutyna, regularne spacery i wystarczająca ilość interakcji społecznych. Zaplanowanie dnia w najdrobniejszych szczegółach jest kluczem do czystego umysłu i spokojnej duszy. Niezbędne przed snem.

Poza tym, mimo swojego wieku, królowa nigdy nie spała po obiedzie. Odpoczynek i sen po obiedzie nigdy nie działały dobrze. Zaburza to cykle snu i zapobiega zasypianiu w nocy.

Poza tym reset ten zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci z tego prostego powodu, że sen nie powinien być zakłócany. Naukowcy odkryli bezpośredni związek między nawykiem spania po obiedzie a ryzykiem przedwczesnej śmierci lub rozwoju choroby sercowo-naczyniowej.

W tym samym czasie królowa spokojnie jadła obiad i za życia księcia Filipa nigdy z nim nie spała. W Anglii klasa wyższa zawsze miała oddzielne sypialnie. Nie chcesz, aby przeszkadzało Ci chrapanie ani poczucie, że ktoś uderza Cię we śnie.

Ponadto, jeśli chcesz dobrze spać, musisz być zmęczona pod koniec dnia. Nie oznacza to, że musisz pracować jak pszczoła.

Królowa Elżbieta zawsze była aktywna. Oprócz imprez i spotkań, w których uczestniczyła co tydzień, królowa codziennie wyprowadzała psa na spacer, a 3 lata temu, w wieku 93 lat, została sfotografowana na koniu.