Fryzura Cesson powraca do mody. Dlaczego jest odpowiedni dla kobiet w każdym wieku?

Cesson to fryzura, którą pokochały kobiety z ubiegłego wieku. Jej osobliwością jest to, że włosy z tyłu głowy są w idealnym owalu, a końce pasm skręcają się lekko do wewnątrz, bez dodatkowej obróbki. Fryzura ozdobiona jest szeroką, skośną grzywką. Dowiedz się, kto wymyślił fryzurę, dlaczego wróciła na modę i do kogo najlepiej pasuje.

Kto wymyślił cesson?

W latach 70. słynny modowy fryzjer Vidal Sassoon pomyślał: co by było, gdybyśmy wymyślili fryzurę, z którą kobieta nie musiałaby się zmagać przez długi czas i która wyglądałaby dobrze nawet przy odrobinie dbałości o włosy? Tak to zostało wymyślone.

Oczywiście modelkom podobała się ta fryzura: ponieważ wcześniej, aby ich włosy wyglądały spektakularnie i wyglądały na zadbane, musiały zawracać sobie głowę kręceniem, stylizacją, czesaniem, to teraz pielęgnacja polegała tylko na regularnym myciu włosów. Motto rewolucyjnej fryzury brzmiało „umyj i noś”: czyste pasma włosów łatwo układają się we właściwym kierunku.

Chociaż proces tworzenia fryzury jest dość żmudny. Aby osiągnąć ten efekt, Sassoon, a następnie jego zwolennicy, musieli strzyc włosy pod palcami, a nie pod grzebieniem, przy zachowaniu ścisłego kąta cięcia.

Jak Mireille Mathieu rozsławiła fryzurę

Jej kariera rozpoczęła się w połowie lat 60. ubiegłego wieku, a dzięki oryginalności i ciężkiej pracy w niespełna dziesięć lat kobieta stała się znana i kochana na całym świecie. A w okresie, gdy piosenkarka odniosła międzynarodowy sukces, postanowiła zmienić fryzurę: z bobu na cesson. Nawiasem mówiąc, nadal nie zmienia swojego wyboru: Mathieu nadal obcina włosy w ten sposób, zmienia się tylko długość pasm i grzywki.

Ponieważ Mathieu kochano nie tylko za swoją muzykę, ale także za stylowy wizerunek, wiele znanych i mniej znanych kobiet zaczęło ją naśladować – kopiując również fryzurę. Więc nie tylko piosenkarka zyskała sławę, ale także jej fryzura.

Dlaczego cesson powraca do mody?

Moda jest cykliczna i wiele rzeczy z ubiegłego wieku na nowo nabrało aktualności. Wpłynęło to również na tę fryzurę, która obecnie przeżywa renesans: na przykład w ostatnich latach zaczęła pojawiać się na pokazach mody – na przykład Fendi Couture i Marc Jacobs.

Nowa fala popularności fryzury kojarzy się nie tylko z zamiłowaniem do stylu retro, ale także z jego praktycznością: jeśli fryzurę wykona kompetentny fryzjer, włosy będą wyglądać na zadbane i bez użycia specjalnych narzędzi – i to jest bardzo ważna we współczesnym świecie.

Współczesny Cesson nie jest taki sam jak w latach 70. ubiegłego wieku: projektanci zastanawiają się nad klasyką, dodając do fryzury asymetrię.

Dla kogo jest odpowiednia?

Wyjątkowość tej fryzury polega również na tym, że pasuje – bez przesady – prawie każdemu. Cesson wybierają różne kobiety.

Aktorka Zendaya pojawiła się publicznie przez jakiś czas z Cessonem zbliżonym do klasyki: średnia długość pasm, szeroka i gładka grzywka. Ta opcja jest odpowiednia dla dziewcząt z ostrymi kośćmi policzkowymi: fryzura wizualnie zmiękcza owal twarzy.

Ale jedna z modelek na wystawie Fendi 2019 pokazał wydłużoną wersję fryzury. Ta opcja jest idealna dla pań o trójkątnej twarzy lub ogólnie wąskiej twarzy. Bujne grzywki fryzury wizualnie rozszerzają twarz, równoważąc proporcje.

Cesson to wszechstronna fryzura, która będzie pasować prawie każdej kobiecie.