Dowiedz się, jak możesz zaoszczędzić na praniu!

Rachunki z roku na rok stają się coraz bardziej przerażające. Czasami zastanawiasz się: skąd bierze się cena za ten cały prąd i wodę? Zaczynasz myśleć o tym, gdzie możesz zaoszczędzić pieniądze, aby nie płacić ogromnych kwot w przyszłym miesiącu. Pranie ekonomiczne to świetne rozwiązanie!

Pomyśl tylko: podczas prania dajemy nie tylko proszek do prania, odżywkę czy kapsułki (które swoją drogą też są drogie). Ponadto zużywamy dużo wody i prądu. W tym artykule podpowiemy, jak prać ubrania ekonomicznie i nie płacić dodatkowo więcej.

Jak zmniejszyć zużycie prądu i wody?

Niskie temperatury

Podczas prania w temperaturze 60°C pralka zużywa 4 razy więcej prądu niż w temperaturze 30°C! Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, wybierz te tryby, w których pralka podgrzewa wodę do temperatury 30-40°C. Oczywiście ta opcja jest odpowiednia w przypadkach, gdy nie trzeba prać ubrań dziecięcych lub ubrań osób chorych.

Nie martw się o plamy: nowoczesne środki piorące świetnie sprawdzają się nawet w niskich temperaturach. Ponadto w lekko zimnej wodzie tkaniny nie niszczą się tak szybko. A to oznacza, że ​​możesz dłużej nosić swoje ubrania!

Wstępne namaczanie, suszenie i opóźniony start

Wszystkie te cechy nowoczesnych pralek są bardzo wygodne i często pomagają. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić pieniądze, lepiej z nich zrezygnować. W razie potrzeby możesz namoczyć rzeczy w misce i wysuszyć na suszarce. Nie wszystkie rodzaje tkanin tolerują suszenie w pralce.

Ilość prania

Spróbuj całkowicie napełnić bęben pralki. Urządzenie zużywa taką samą ilość zasobów w obie strony. I nie ma znaczenia, czy pierzesz dwa ręczniki, czy kosz pełen prania.

Ilość płynu

Oczywiście producenci detergentów produkują duże nasadki przeciwpyłowe i dozowniki. Należy jednak pamiętać: im więcej proszku, tym więcej piany. W takim przypadku urządzenie będzie częściej spuszczać wodę i zbierać nową. Nie przesadzaj z detergentem do prania. Ponadto należy używać wyłącznie produktów przeznaczonych specjalnie do pralki.

Wybór pralki

Pralki są różne. Jeśli planujesz w najbliższym czasie zakup nowej, wybierz urządzenie klasy A+++. Urządzenia te zużywają mniej prądu w porównaniu do pralek w klasach A++, A+, A, B, które zużywają więcej. Ponadto prawie wszystkie nowoczesne urządzenia mają tryb „Pranie ekonomiczne” lub „Ecowash”. W ten sposób zużywają mniej prądu i wody.

Wybór taryfy

Jeśli masz taką możliwość, zmień jednolitą stawkę jednej, dwóch lub trzech stref. Tak więc koszt usług energii elektrycznej będzie różny w zależności od pory dnia. Na przykład w nocy będziesz mogła zapłacić kilka razy mniej! Doskonała okazja do zaoszczędzenia pieniędzy.

Jeśli zaczniesz przestrzegać opisanych tutaj zasad, możesz obniżyć koszty prania nawet o 2-5 razy. I to tylko na praniu! Ponadto nie zapomnij wyłączyć światła w pokojach, zakręć wody podczas mycia zębów. Kupuj energooszczędne żarówki!