Dobre maniery przy stole: 20 zasad, które każdy powinien znać!

Kto płaci w restauracji? Co zrobić, jeśli łyżka upadnie na podłogę? Jak zostawić napiwek kelnera? Na wszystkie te pytania odpowiemy w tym artykule.

1. Serwetki nie do dekoracji

Serwetki przy sztućcach nie służą do dekoracji, ale do praktycznego użytku. Zakrywają kolana, aby przypadkowo spadająca kropla nie zepsuła Twojego wyglądu. Zapomnij o filmach, w których serwetka jest schowana za kołnierzykiem.

2. Nie przeszkadzaj kelnerowi

Nie odchylaj się ani nie wychylaj na bok, gdy kelner kładzie przed Tobą naczynie. W przeciwnym razie pomyśli, że powoduje dyskomfort podczas serwisowania. On już wie, co robić.

3. Sztućce

Podczas serwowania brana jest pod uwagę kolejność użytych sztućców. Najpierw używa się noży, widelców i łyżek, które leżą na zewnętrznych krawędziach naczynia.

4. Sałatkę je się tylko widelcem

Jeśli są duże liście, takie jak sałata, można ją przeciąć nożem.

5. Zdecyduj z góry, co chcesz zjeść

Unikaj wyrażeń „nie obchodzi mnie to”, „cokolwiek”, „ja też”. Wybór dania należy w pierwszej kolejności do kobiety, a następnie do mężczyzny. Mężczyzna zamawia alkohol, prosi też o rachunek.

6. Nie sięgaj po sól

Nie zwisaj nad stołem, aby osiągnąć to, czego chcesz. Jeśli zobaczysz w pobliżu kelnera, poproś go, aby przyniósł ci to, czego potrzebujesz. Sól zawsze podaje się razem z pieprzem.

7. Poczekaj, aż wszyscy zostaną obsłużeni

Nie spiesz się. Zacznij jeść dopiero po przyniesieniu przez kelnera porcji dla wszystkich. I nie zapomnij życzyć swoim kolegom dobrego apetytu.

8. Nie krzycz 

Nie krzycz na kelnera, nie machaj rękoma i nie wydawaj dźwięków, aby zwrócić jego uwagę. Poczekaj, aż się pojawi i dyskretnie mrugnij, żeby się zbliżyć.

9. Nie mów (głośno)

Musisz mówić przy stole tak cicho, jak to możliwe, aby ludzie w restauracji nie stali się słuchaczami twoich życiowych historii lub opowieści.

10. Zostaw telefon

Kiedy siedzisz z kimś przy stole, nie kładź telefonu na stole, a tym bardziej nie patrz na telefon podczas rozmowy. Ten gest pokazuje, że nie szanujesz swojego rozmówcy. Jeśli ktoś do Ciebie zadzwoni, uprzejmie odpowiedz, że jesteś zajęty i zadzwonisz później.

11. Każdy dla siebie

Jeśli płacisz „każdemu za siebie”, kelner musi być ostrzeżony od samego początku. W takim przypadku natychmiast sporządzi osobne konto.

12. Ważne jest, jak wstaniesz od stołu

Kiedy wstajesz od stołu, wstań całym ciałem, nie opieraj się o stół ani o oparcie krzesła.

13. Nóż 

Nóż zawsze trzymamy w prawej ręce.

14. Nie podnoś z podłogi

Jeśli upuścisz łyżkę na podłogę, nie podnoś jej. Poproś kelnera o przyniesienie nowej łyżki lub widelca.

15. Nie dmuchaj na naczynie

Poczekaj, aż danie samo ostygnie. Porozmawiaj z kimś, gdy danie ostygnie.

16. Zawsze nowy talerz

Do bufetu nie należy podchodzić ze zużytymi potrawami. Do drugiego zestawu weź nowy talerz.

17. Nie ruszaj talerza podczas jedzenia

Jeśli chcesz obrócić produkt na talerzu pod innym kątem, użyj sztućców, ale nie obracaj całego talerza.

18. Serwetka – znak

Jeśli zdecydujesz się na chwilę odejść, połóż serwetkę na siedzeniu krzesła. Jeśli posiłek się skończył i zamierzasz opuścić restaurację, serwetkę kładzie się na stole po lewej stronie talerza.

19. Sushi

Sushi należy zanurzać w sosie sojowym od strony ryby, inaczej ryż może się rozpaść.

20. Daj napiwek kelnerowi

Jeśli chcesz dać napiwek kelnerowi, nie wkładaj mu pieniędzy do ręki, bo to obraźliwe. Zostaw je na stole lub w rachunku.

Czytaj więcej: 5 rzeczy, o których mądra kobieta nie rozmawia z innymi ludźmi