Dlaczego wody z obu oceanów nie mieszają się? Natura nigdy nie przestanie nas zadziwiać!

Całkowita objętość wody na planecie wynosi około 1,39 miliarda metrów sześciennych. Nic dziwnego, że czasami zdjęcia obiektów wodnych wyglądają fantastycznie. Postanowiliśmy więc poznać historię jednego z najbardziej niezwykłych zdjęć hydrosfery.

Wody na zdjęciu są pomalowane na różne kolory. Lewa połowa ma zielonkawy odcień. Ale druga, po prawej, ma bogaty niebieski odcień. To tutaj Ocean Spokojny spotyka się z Oceanem Atlantyckim. Dlaczego dwa oceany zbiegające się w jednym miejscu mają tak wyraźny kontrast?

Hydrologowie tłumaczą: wszystko przez różnicę w składzie chemicznym wód. Oceany te mają różną gęstość, zasolenie, różnorodność biologiczną, a nawet reżimy temperaturowe. Wszystko to zapobiega mieszaniu się wód.

Takie zjawisko, gdy występuje wyraźna różnica między połączonymi zbiornikami, nazywane jest halokliną. Można to zobaczyć u wybrzeży Danii na Morzu Północnym graniczącym z Morzem Bałtyckim. Nie mniej pięknie wygląda na Gibraltarze, gdzie spotykają się Morze Białe i Morze Barentsa.

Co roku haloklinę odwiedzają setki tysięcy turystów. I nie jest to zaskakujące: z lotu ptaka tak wyraźna granica między wodami różnych oceanów wygląda po prostu niesamowicie.

Wody Atlantyku i Pacyfiku z pewnością mieszają się, a według Sally Warner, profesor i oceanograf fizyczny z Brandeis University, mogą mieszać się bardziej niż inne wody, które znajdują się na styku oceanów świata.

Ale jeśli w wodzie jest widoczna linia w dowolnym miejscu w okolicy, najprawdopodobniej ma to związek z wodami o dwóch różnych temperaturach:

„Wody wokół Antarktydy są zimniejsze niż wody na północy. “Prawdopodobnie to, co ludzie myślą, że oddziela wody Atlantyku od wód Pacyfiku, jest bardziej prawdopodobne, że front oddziela zimniejsze wody Antarktydy od cieplejszych wód północnych” – mówi profesor.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie wahaj się udostępnić go znajomym!