Dlaczego ludzie masowo usuwają plastikowe okna?

Historia okien plastikowych rozpoczęła się w 1952 roku, kiedy słynny projektant Heinz Pasche opatentował pierwsze ramy okienne z PVC. Wynalazca zaprojektował nowy rodzaj plastikowego okna – stalową ramę obramowaną półmiękkim plastikiem.

Mimo odkrycia PVC w Ameryce, Niemcy jako pierwsze rozpoczęły produkcję okien z PVC. W 1959 roku wynalazek Heinza Pasche został wprowadzony do produkcji przez niemiecką firmę Rehau. W tym samym czasie pojawił się solidny profil okienny z PVC.

Sukcesowi Rehau pomogła udana kampania reklamowa: niektórzy mieszkańcy wymienili stare drewniane okna na plastikowe całkowicie za darmo. Tak więc stopniowo Niemcy, a potem cały świat zachodni, przyzwyczaili się do idei, że plastikowe okna są piękne, modne i opłacalne.

Okna z profili PCV szybko podbiły polski rynek. I jest zrozumiałe, dlaczego: pomimo dość wysokich kosztów okna te pozwalają zaoszczędzić znacznie więcej pieniędzy na ogrzewaniu domu i umożliwiają utrzymanie akceptowalnej temperatury w mieszkaniu nawet w srogą zimę.

Niemniej jednak dzisiaj jest już inny trend: ludzie zaczynają rezygnować z plastikowych okien. W kwartałach długowiecznych tendencja ta nie jest jeszcze tak zauważalna, ale tam, gdzie trwa budowa, okna plastikowe nie są już tak popularne.

Czemu? Czy ich zdolność do zatrzymywania ciepła pogorszyła się w ostatnich latach? Oczywiście nie. Tyle, że przez lata masowej eksploatacji okien plastikowych uwidoczniły się nie tylko ich zalety, ale i wady, o których sprzedawcy rzadko wspominają.

Wady okien PCV

1. Dodatki toksyczne

PVC zawiera szeroką gamę toksycznych dodatków, w szczególności stabilizatory na bazie ołowiu, fungicydy i plastyfikatory. Ołów to jeden z najgorszych pierwiastków występujących w przyrodzie. Może dostać się do ludzkiego ciała z powietrzem, pożywieniem, wodą. I gromadzi się w ciele, kościach, powodując problemy.

Sprzedawcy twierdzą, że bez mocnego ogrzewania ołów nie zostanie uwolniony z plastiku. Duzi europejscy producenci stosują w swojej produkcji nieszkodliwe stabilizatory. Ale na tych podwójnie oszklonych oknach nie ma żadnych oznaczeń. Dlatego sam nie będziesz w stanie określić, czy w twoim oknie jest ołów, czy nie. Musimy zaufać producentom.

2. Problemy z wentylacją

Okazało się, że główna zaleta okien plastikowych – izolacja pomieszczenia przed przenikaniem powietrza z zewnątrz – jest również ich główną wadą.

W budynkach mieszkalnych system wentylacji opiera się na naturalnym przepływie świeżego powietrza z zewnątrz przez szczeliny w stolarce okiennej i drzwiach wejściowych. Powietrze, przechodząc przez wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu, pochłania szkodliwe zanieczyszczenia i uchodzi przez kanały wentylacyjne w kuchni i łazience.

Szczelność plastikowego okna blokuje naturalny dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, zakłócając tym samym wentylację. Z tego powodu okna zaparowują, tworzy się na nich kondensacja. Wilgotność w pomieszczeniu wzrasta, co sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów, grzybów i pleśni.

Okna, które nie „oddychają” ograniczają dopływ świeżego i czystego powietrza, zwiększając koncentrację kurzu. W rezultacie oddychanie staje się trudne. Dzieci zaczynają się źle czuć, a dorośli również skarżą się na częste dolegliwości, bóle głowy, pogorszenie stanu zdrowia.

Kumulują się pewne substancje, takie jak tlenek węgla z kuchenki gazowej, opary formaldehydu z mebli (MDF) i inne. Klimatyzatory i wentylatory nie zawsze z powodzeniem radzą sobie ze swoim zadaniem, często zaostrzając problem.

Według niemieckich naukowców wzrost niektórych dolegliwości w ostatnich dziesięcioleciach jest bezpośrednio związany z niezdrowym mikroklimatem w mieszkaniach i oknach z profili PCV.

Jeśli otwierasz okna tak regularnie, jak zalecają producenci, to neguje to główne zalety okna plastikowego, ponieważ świeże i zimne powietrze chłodzi pomieszczenie, a następnie trzeba je ponownie ogrzać, zużywając energię.

3. „Strach” przed uszkodzeniami mechanicznymi

Jak przyznają sami producenci okien, po uszkodzeniach mechanicznych plastik jest prawie niemożliwy do naprawienia lub odtworzenia. Zadrapania i wgniecenia pozostaną na plastiku na zawsze.
Jeśli można wymienić szybę, nie można naprawić rys i wgnieceń na ramach. Takie uszkodzenia są szczególnie widoczne na jasnych powierzchniach.

4. Złożoność naprawy

Plastikowe okno jest bardzo trudne do naprawy. Pomyślny wynik prac naprawczych zależy bezpośrednio od jakości okna i montażu, a także późniejszej instalacji. Należy pamiętać, że profil PCV to dość złożona konstrukcja. Dlatego kupując produkt od sprzedawcy, musisz wymagać certyfikatów zgodności i jakości.

5. Duży współczynnik rozszerzalności profilu PCV

Chodzi o to, że w ekstremalnym upale materiał okna znacznie się rozszerza, a przy zimnej pogodzie kurczy się. Może to spowodować pęknięcia plastiku. Mróz może również spowodować, że okno oderwie się od pianki.

6. Niebezpieczeństwo włamania

Okna plastikowe są dość łatwe do rozbicia. Można je otwierać od zewnątrz za pomocą ostrego i cienkiego przedmiotu (nóż, śrubokręt, linijka, kielnia). Wystarczy, że intruz włoży narzędzie pod złącze skrzydła otwierającego i ostrożnie przejdzie po całej wysokości, naciskając je jak dźwignia.

Czytaj więcej: Wilgoć na oknach – jak pozbyć się problemów z kondensacją