Dlaczego lepiej smażyć na maśle lub smalcu niż na oleju słonecznikowym?

Naukowcy wykazali, że smażenie na oleju słonecznikowym, a nawet oleju kukurydzianym, jest niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do uwalniania różnych toksycznych substancji chemicznych, takich jak aldehydy. Zwłaszcza po przekroczeniu temperatury spalania oleju. Te chemikalia są ściśle związane z rakiem, demencją, chorobami serca i innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.

Na przykład wykazano, że po usmażeniu ryby lub ziemniaków w oleju słonecznikowym lub kukurydzianym poziom aldehydów jest 200 razy wyższy niż uważany za bezpieczny. Z drugiej strony eksperymenty wykazały, że najbezpieczniejsze jest oliwa z oliwek, olej kokosowy, a zwłaszcza masło. Dlatego zaleca się smażenie na maśle.

Dlaczego dobrze jest smażyć na maśle?

Wiele osób negatywnie odnosi się do smażenia potraw na maśle, twierdząc, że tłuszcze zwierzęce są szkodliwe i podnoszą poziom cholesterolu. Jednak w 2007 roku badania przeprowadzone w kilku krajach europejskich nie wykazały różnic w poziomie cholesterolu między osobami, które jadły potrawy smażone na maśle, a tymi, które jadły potrawy smażone na oleju.

Od dziesięcioleci władze ostrzegają nas, jak niebezpieczne jest masło i smalec. Okazało się jednak, że gdy mówimy o smażeniu, nie są one niebezpieczne, a wręcz przeciwnie, są bezpieczniejsze niż olej słonecznikowy. Dlatego dietetycy uważają, że niezależnie od tego, czy używasz masła, czy oleju, tak naprawdę liczy się znajomość miary.

Oleje słonecznikowy i kukurydziany są w porządku, o ile nie są używane do smażenia lub innych procesów, które wymagają ich podgrzewania. To prosty fakt z chemii. To, co uważa się za zdrowe, nie zawsze takie jest.