Dlaczego królowa Elżbieta nosiła broszki na każde wydarzenie?

Królowa Elżbieta II z Wielkiej Brytanii mogła się pochwalić się imponującą kolekcją broszek. Niektóre z nich miały setki lat, były wysadzane drogocennymi kamieniami i miały długą historię do opowiedzenia. Przez większość czasu królowa używała ich do przekazywania subtelnych wiadomości. W tym artykule dowiesz się, co oznaczały słynne klejnoty.

Ile broszek miała królowa?

Dla angielskich monarchów biżuteria zawsze była nie tylko prostym dodatkiem, ale także sposobem komunikowania się z publicznością. Każde wydarzenie jest okazją do zaprezentowania cennego akcesorium, ale także do przekazania określonego przesłania. A królowa była prawdziwym mistrzem subtelnych komunikatów przesyłanych przez dodatki i biżuterię.

Ale wracając do broszek, zgodnie z królewską tradycją, cała kolekcja biżuterii należy do koronowanego monarchy. Ten moment jest bardzo ważny, ponieważ symbolizuje przekazanie władzy między władcami. Szacuje się, że królowa miała w swojej kolekcji ponad 20 tys. kamieni szlachetnych i 5 tys. broszek. Zobaczmy, które z nich były najważniejsze.

Co oznaczają broszki królowej Elżbiety?

W przedostatnią rocznicę ślubu z księciem Filipem w listopadzie 2020 r. Królowa nosiła słynną broszkę z chryzantemą, którą nosiła podczas miesiąca miodowego w 1947 r. Broszka ta stała się dla niej symbolem miłości. W Anglii chryzantemy nie kojarzą się z pogrzebami, ale są sposobem życzenia bliskim długiego życia i zdrowia.

Inną ważną broszką dla królowej byla „Łuk królowej Wiktorii”. Została ona wykonana przez słynny dom jubilerski Garrard w roku 1858. Jej projekt został specjalnie dostosowany do królowej Wiktorii. Została zaprojektowana, aby symbolizować silną więź między królową a jej ludem.

I nie zapominajmy o broszce Flower Basket. Królowa otrzymała tę broszkę od swoich rodziców, kiedy urodził się książę Karol. Nosiła ją w pierwszych dniach po urodzeniu syna. Następnie, 65 lat później, na chrzcie księcia Jerzego. A w 2013 roku nosiła ją, gdy przekazała narodowi tradycyjne przesłanie bożonarodzeniowe.

Inną ważną broszką jest Broszka z różą stulecia. To symbol, aby pamiętać wszystko, co się kocha i straciło. Została zamówiona przez królową z okazji 100. urodzin jej matki. 

Jedną ze słynnych broszek noszonych przez królową Elżbietę było „Lily of London”. Królowa Elżbieta nosiła to akcesorium blisko wiosny, wyznaczając początek tego sezonu. Broszka jest pięknie wykończona dyskretnymi diamentami, które dokładnie odwzorowują miękkość lilii.

Innym ciekawym dodatkiem jest tak zwane „przymierze prawdziwej miłości”. Królowa nosiła tę broszkę w 1960 roku na ślubie swojej siostry. Następnie, w 2011 roku, na ślubie księcia Williama z Kate Middleton. Potem na ślubie księcia Harry’ego. Akcesorium pierwotnie należało do jej babci, królowej Marii.

Inną oszołamiającą broszką jest broszka skarabeusza. Królowa otrzymała ją w prezencie od swojego męża księcia Filipa w 1996 roku. To akcesorium wykonane jest ze złota, diamentów i rubinów. Królowa Elżbieta nosiła ją kilkakrotnie.