Dlaczego kobiety starzeją się szybciej niż mężczyźni?

Dane zbierane na przestrzeni czasu w różnych zakątkach świata pokazują, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Średnio o 5 lat. Ale chociaż żyją dłużej, oznaki starzenia u kobiet pojawiają się szybciej niż u mężczyzn. Dlaczego to się dzieje?

Jak starzeją się kobiety?

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego ocenili zmiany, jakie przeszły przez całe życie twarze kilku kobiet i mężczyzn w wieku od 25 do 90 lat. Wyniki pokazały, że w wieku 45-50 lat kobiety i mężczyźni zmieniają się tak samo. Ale po 50 roku życia kobiety w większości przypadków szybciej się starzeją.

Naukowcy kojarzą to zjawisko z menopauzą i spadkiem poziomu estrogenów. Zauważyli, że kiedy osiągną ten etap, kobiety doświadczają zmian. Zanika kontur twarzy, nos staje się większy, oczy stają się mniejsze, powieki, policzki i broda opadają, skóra zmienia swoją strukturę, a szczęka staje się masywna. U mężczyzn wszystkie te zmiany są trudniejsze do ustalenia.

Dlaczego kobiety starzeją się szybciej?

Udowodniono również, że kobiety częściej cierpią na wahania hormonalne, przez co są bardziej wrażliwe na depresję i stres. A ciągły stres prowadzi do wzrostu poziomu kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za degradację kolagenu i elastyny, białek nadających skórze elastyczność.

Kolejnym czynnikiem przyspieszającym starzenie się organizmu jest poród. Badania wykazały, że kobiety, które urodziły jedno lub więcej dzieci, mają krótsze telomery niż te, które nigdy nie rodziły lub były w ciąży. A im krótsze telomery, tym starzej osoba wygląda.

Jednocześnie nie zapominaj, że według dermatologów skóra mężczyzn jest o 25-30% grubsza niż skóra kobiet. Z tego powodu mężczyźni mają mniej zmarszczek, ale te, które mają, są często głębsze i bardziej wyraźne niż zmarszczki kobiet. Z tego samego powodu skóra mężczyzn starzeje się wolniej.

I nie zapomnij o hormonach. Wysoki poziom testosteronu (głównego męskiego hormonu) wpływa na spowolnienie procesu starzenia. Estrogen (główny hormon żeński) ma również działanie przeciwstarzeniowe, ale poziom estrogenu z wiekiem spada szybciej niż poziom testosteronu.