Dlaczego kierowcy wieszają wiadreczko z tyłu samochodu?

Na drogach publicznych często można spotkać samochody z nietypowymi elementami. Jednym z nich jest małe wiaderko mocowane z tyłu pojazdu. Jeśli chodzi o ten rodzaj „strojenia”, jego znaczenie jest przedmiotem dyskusji. Istnieje kilka wersji powodu pojawienia się tego niezwykłego akcesorium.

Dlaczego na drogach można spotkać samochody z małym wiaderkiem?

Z reguły wiaderko jest przymocowane do haka holowniczego samochodu. Akcesorium jest sprzedawane jako pamiątka. Zwykle duże i masywne samochody są ozdobione takim dodatkiem, ale czasami można go znaleźć również w małych samochodach.

Istnieje kilka powodów, dla których kubełek z tyłu samochodu stał się czymś w rodzaju kultu wśród kierowców. Na starych fotografiach widać, że wiele wozów konnych, które były głównym środkiem transportu przed masową mechanizacją, zawsze miało doczepione wiadro. Zwykle przechowywano w nim trochę smaru, który nakładano na piastę koła, gdy pojawiały się piski.

XX wiek

W XX wieku wiadro często stawało się pomocnikiem dla kierowców ciężarówek. Przed wynalezieniem płynu chłodzącego w samochodach była zwykła woda. W czasie upałów często silnik się gotował, co prowadziło do zmniejszenia objętości. Wiadro przymocowane do samochodu ułatwiło uzupełnienie poziomu wody w układzie chłodzenia.

Używanie wiadra na dalekiej północy było do niedawna często zauważalne. Większość ciężarówek była wyposażona w silniki diesla. Aby zapobiec przedostawaniu się wody do cylindrów silnika, wlot paliwa został specjalnie wykonany znacznie wyżej niż dno zbiornika. Kierowcy dobrze znali to rozwiązanie i mogli z niego korzystać, gdy silnik przestał działać z powodu braku oleju napędowego. Zebrali niewielką ilość wody do wiadra i wlewali ją do zbiornika.

Ze względu na różnicę gęstości, „olej napędowy” unosił się, umożliwiając jazdę przy dostępnym paliwie. Na miejscu woda została spuszczona ze zbiornika.
Wiadro za samochodem stało się dla wielu kierowców swoistym talizmanem i hołdem dla dawnych czasów. Uważa się, że takie akcesorium przynosi szczęście na drodze. Nie ma praktycznej funkcji.