Dlaczego indyjskie kobiety są zmuszane do noszenia biżuterii?

Nie wiemy, czy jest inny kraj na świecie, w którym mieszkańcy nie wyobrażają sobie życia bez biżuterii. Od zarania cywilizacji biżuteria była integralną częścią indyjskiego społeczeństwa. W Indiach są nie tylko kawałkiem piękna, ale prawdziwym symbolem szacunku i statusu dla kobiet.

Każda kobieta w Indiach nosi jakąś biżuterię. Mimo że Indie są uważane za biedny kraj, piękna, ręcznie robiona biżuteria jest integralną częścią indyjskiej kultury i tradycji. Są symbolem oddania, dobrobytu i kobiecości wśród kobiet.

Co oznacza indyjska biżuteria?

Od czasów starożytnych biżuteria nie była uważana za zwykłą ozdobę. Każdy kamień miał mistyczną historię i określoną rolę. Na przykład navaratna, tradycyjna indyjska biżuteria, składa się z 9 szlachetnych kamieni, które symbolizują 9 planet.

Nawaratna odgrywa ważną rolę w wielu rytuałach hinduistycznych. Kiedy buduje się dom, navaratna jest umieszczana w fundamentach, aby przynieść dobrobyt i chronić dom przed złymi duchami. Ale zobaczmy, co oznacza każdy klejnot.

Pierścionek w Indiach

To pozycja obowiązkowa dla każdej kobiety. Pierścień jest jak znak przymierza, wspólnoty, przeznaczenia. To symbol mocy, której nikt nie może złamać. Indyjskie kobiety nie boją się nosić pierścionków. Na kciuku często nosi się pierścionek ozdobiony lusterkiem, który jest symbolem wiedzy i duchowości.

Kolczyki w Indiach

Kolejnym ważnym elementem są kolczyki. Symbolizują ochronę i dobrobyt. Dziewczynkom, ale także niektórym chłopcom, już w wieku pięciu lat przekłuwa się małżowiny uszne podczas ceremonii religijnej. Kolczyki są symbolem piękna i kobiecości, a kobiety nie ograniczają się do minimalistycznych modeli, ale maksymalnie obciążają uszy dużą ilością kolczyków. 

Biżuteria do nosa

Biżuteria do nosa występuje w dwóch wersjach: dla panny młodej, w której kolczyk jest większy, okrągły i jest przymocowany do włosów drobnym łańcuszkiem; i zwykły, jak każdy rodzaj „piercingu” – mniejszy, większy, złoty, srebrny, z kamieniem lub bez. Są też wersje bez kolczyka, jak na poniższym obrazku, które są podobne do nowoczesnego piercingu.

Bransoletki w Indiach

Tradycyjnie w Indiach nosi się trzy rodzaje bransoletek: na dłoniach, na stopach i na przedramionach. Bransoletka jest symbolem ochrony i siły. Są uważane za amulety przeciwko złym duchom, ale także za znak przynależności do pewnych kręgów społecznych. Najczęściej bransoletki ozdobione są rubinami, szmaragdami, diamentami i złotem.

Biżuteria na głowę

Biżuterię głowy bez wątpienia można nazwać najbardziej oryginalnym rodzajem dodatków. Uważa się, że mają magiczną, ochronną moc, która przynosi dobrobyt i chroni dom rodzinny przed złymi duchami. Bez żadnych ograniczeń doceniają je wszystkie kobiety w Indiach, ponieważ nadają twarzy szczególnej zmysłowości.

Naszyjniki w Indiach

Indyjskie naszyjniki są duże, masywne i ciężkie. Przód przypomina koronę wykonaną ze złota i kamieni szlachetnych. Są nie tylko elementem upiększania, ale także oznaką statusu i dobrobytu materialnego. Obfity i hojny naszyjnik symbolizuje równie piękne życie.