Czym są uśpione pąki orchidei i jak je obudzić: najprostsza metoda wyjaśniona krok po kroku

Miłośnicy roślin doniczkowych często myślą o uprawie orchidei w swoim domu. Piękny, egzotyczny wygląd tego kwiatu staje się głównym argumentem „za”. Ale wkrótce po zakupie młodej rośliny może pojawić się problem: chcesz ją rozmnożyć lub odmłodzić, ale nowe pędy nie pojawiają się. Aby orchidea wyrosła, konieczne jest obudzenie jej śpiących pąków.

Co to są pąki i gdzie znajdują się na orchidei?

Pąki storczyków znajdują się w tak zwanych punktach wzrostu. Mogą znajdować się na łodydze lub w kątach liścia.
Wyrastają z nich młode pędy. Dla wielu storczyków – zwłaszcza najpopularniejszego storczyka Phalaenopsis – jest to jedyny sposób rozmnażania w warunkach domowych.

Zwykle pojawiają się pąki, a następnie jakby zamarzają w procesie dalszego wzrostu i rozwoju. Nazywa się ich wtedy „śpiącymi”. Co zrobić, jeśli trzeba je szybko obudzić i rozmnożyć kwiat? 

Metoda krok po kroku

Głównym warunkiem przebudzenia uśpionych pąków są stresujące warunki dla rośliny. Nie zdziw się: w naturze pąki orchidei budzą się, gdy nadchodzi pora deszczowa. Zadaniem hodowcy jest odtworzenie podobnego mikroklimatu, tak aby niezbędne procesy rozpoczęły się wewnątrz rośliny.

Należy natychmiast skrócić długość dnia dla rośliny. Orchidea w tym czasie nie potrzebuje tyle światła, ile otrzymała w okresie kwitnienia. Dlatego sensowne jest przeniesienie doniczki z nią do półcienia. W porze deszczowej w tropikach – w ojczyźnie storczyków – notuje się znaczne spadki temperatur, zimne noce przeplatają się ze stosunkowo ciepłymi dniami.

Tak radykalne huśtawki trudno urządzić w domu, ale warto spróbować. W nocy temperatura powinna wynosić około +15 … +17 stopni, w ciągu dnia – od +23 … +25 stopni. Imitacja pory deszczowej powinna być jak najbardziej prawdopodobna – storczyk należy opryskiwać co najmniej 5 razy dziennie. Wskazane jest, aby użyć do tego spryskiwacza.

Z drugiej strony zwiększenie stosowania nawozów azotowych to kolejna metoda symulacji rzeczywistych warunków budzenia się pąków.

Postępując zgodnie z tymi prostymi wskazówkami krok po kroku, możesz zauważyć przebudzenie i wzrost pąków w krótkim czasie.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!