Czy soda oczyszczona jest dobra na odchudzanie?

CZY DZIĘKI SODZIE OCZYSZCZONEJ MOŻNA SCHUDNĄĆ? – PRAWDA I MITY

Aby schudnąć, niektórzy ludzie są gotowi zjeść wszystko, nawet coś, co może zagrażać zdrowiu. Oprócz robaków i octu na forach odchudzających można znaleźć sposoby na odchudzanie za pomocą sody oczyszczonej. Niektórzy twierdzą, że wystarczy wypić szklankę wody z rozpuszczoną łyżeczką sody oczyszczonej, aby spalić zbędne kilogramy, inni twierdzą, że kąpiel z sodą oczyszczoną przyspiesza metabolizm. Wyobraź sobie, że wyszłaś z wanny, wytarłaś się ręcznikiem i zrzucił półtora kilograma. Fantastycznie, prawda?

Ile jest prawdy w tych metodach? Zostań z nami, a po obejrzeniu tego filmu na pewno się dowiesz.

Soda oczyszczona to wszechstronny środek, który ma wiele zalet.

Pomaga radzić sobie ze swędzeniem po ukąszeniach owadów, zmniejsza ryzyko próchnicy, łagodzi zgagę, zwalcza łupież, sprawdza się jako składnik domowych suchych szamponów.

Już w starożytności ludzie dostrzegali „magiczne” właściwości sody. Są więc odniesienia do faktu, że kapłani starożytnego Egiptu nieustannie żuli sodę, wierząc, że dzięki temu proszkowi można połączyć się z innym światem. A legendarny naukowiec i alchemik XIII wieku Albert Wielki uważał sodę za najważniejszy składnik eliksiru młodości.

Powód „magii” jest czysto chemiczny. Wodorowęglan sodu po rozpuszczeniu w wodzie tworzy środowisko zasadowe. A wiemy doskonale, że pokarmy zasadowe są bardzo przydatne dla organizmu, neutralizują kwaśne środowisko, zatrzymują procesy zapalne w organizmie i poprawiają jego kondycję.

Z tego powodu soda oczyszczona teoretycznie może być korzystna dla zdrowia.

Czy jednak można schudnąć za pomocą sody oczyszczonej?

Ogólnie rzecz biorąc, pomysł wykorzystania wodorowęglanu sodu do utraty wagi pojawił się po tym, jak chemicy zorientowali się w procesach zachodzących, w momencie gdy soda dostaje się do organizmu. Rozkłada się bowiem na sód i dwutlenek węgla. Z kolei dwutlenek węgla jest w stanie przyspieszyć tempo lipolizy – rozpadu tłuszczów w organizmie.

Ale to w teorii! W praktyce stosowanie koktajli sodowych praktycznie nie wpływa na pozbycie się zbędnych kilogramów: działanie napoju gazowanego jest zbyt małe.

Ponadto regularne spożywanie sody oczyszczonej może powodować skutki uboczne. W szczególności soda poważnie obniża kwasowość żołądka. Ale jeśli regularnie pijesz sodę, może to prowadzić do rozwoju zapalenia żołądka, a nawet wrzodów.

Dlatego wodorowęglan sodu zaleca się stosować tylko jako tymczasowe rozwiązanie niektórych problemów.

Kąpiele sodowe są zdrowsze. Na przykład pół szklanki sody oczyszczonej należy rozpuścić w ciepłej wodzie i kąpać się w niej przez 15–20 minut. Ta kąpiel odpręża i łagodzi ból. Stwierdzono, że kąpiele z sodą oczyszczoną są korzystne dla zdrowia, w szczególności: przyspieszają krążenie krwi, pomagają zmniejszyć swędzenie i egzemy, a nawet normalizują pH pochwy.

I tak, po takiej kąpieli możesz być zachwycona, że waga pokazuje półtora kilograma mniej. Ale nie pochlebiaj sobie. Utrata masy ciała jest spowodowana wyłącznie utratą płynów: kąpiel sodowa powoduje, że organizm mocno się poci.

Jaki jest prawidłowy sposób spożywania sody oczyszczonej?

Przypomnijmy: niestety ani koktajle sodowe, ani kąpiele nie pomogą Ci schudnąć. Ale jeśli myślisz o używaniu sody w celach zdrowotnych – powiedzmy, w leczeniu zgagi – ważne jest, aby to zrobić tylko po konsultacji z lekarzem. Jednocześnie musisz wiedzieć, że wodorowęglan sodu jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży lub karmiących oraz z nadciśnieniem i cukrzycą.

Również picie sody oczyszczonej w mniej niż dwie godziny po zażyciu leku może zneutralizować jego działanie.

Leave a Reply