Czy melatonina jest ważna? Cała prawda o najważniejszym hormonie w ciele

 

Czy melatonina jest ważna? Cała prawda o najważniejszym hormonie w ciele!

Melatonina jest hormonem snu, młodości, życia, a nawet długowieczności. Wszystko to sprawia, że ​​wierzymy, że jest to najważniejszy hormon w naszym ciele. Eksperci twierdzą, że gdy melatonina nie jest wytwarzana w wystarczających ilościach, organizm szybko się starzeje, kobiety mają zwiększone ryzyko wczesnej menopauzy i większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi oraz ma problemy z wagą. Włoscy lekarze są pewni, że w optymalnej ilości melatonina mogłaby przedłużyć nam życie do 120 lat. Czy ten hormon jest taki cudowny? Dowiedzmy się razem.

Melatonina jest wytwarzana przez szyszynkę i tylko w warunkach absolutnej ciemności. Pod wpływem światła słonecznego aminokwas tryptofan zamienia się w serotoninę, która z dnia na dzień zamienia się w melatoninę.

Na podstawie tych rozważań uważa się, że każdego dnia trzeba spędzać co najmniej pół godziny na dworze. Jednak około 70% melatoniny powstaje w nocy.

Proces rozpoczyna się około 20:00. W ten sposób hormon przygotowuje ciało do snu, wykonując jednocześnie szereg funkcji, które wpływają na dobre samopoczucie i długowieczność organizmu.

Najintensywniej melatonina jest produkowana o północy, dlatego tak ważne jest zaśnięcie przed tą godziną. Jeśli zaśniesz po 24:00, nie będziesz w stanie normalnie odpocząć i zregenerować sił. Co zaskakujące, produkcja melatoniny w organizmie spowalnia, gdy używasz alkoholu, kofeiny, tytoniu, a także niektórych leków, które zawierają beta-blokery, środki nasenne, przeciwzapalne lub przeciwdepresyjne.

Co jeszcze wiadomo o melatoninie? Obejrzyj do końca ten film, a dowiesz się 5 interesujących faktów.

Melatonina odmładza.

Ze względu na zdolność do utrzymywania energii ciała i komórek w młodości niektórzy badacze uważają, że melatonina może pomóc nam żyć ponad 100 lat. Eksperymenty na myszach wykazały, że melatonina blokuje starzenie, ale nie wszyscy lekarze się z tym zgadzają. Niemieccy naukowcy zdają sobie sprawę, że z wiekiem melatonina jest wytwarzana w organizmie w coraz mniejszych ilościach, nie wierzą, że suplementy melatoniny mogą zatrzymać proces starzenia. Włoscy naukowcy są pewni, że dzięki melatoninie możemy żyć do 120 lat.

Zwalcza bezsenność.

I to logiczne, prawda? Nie bez powodu nazywana jest hormonem snu. Rzeczywiście, melatonina pomaga nam zasnąć. Niektórzy producenci farmaceutyczni zalecają suplementy melatoniny jako pigułki nasenne, ale nie wszyscy lekarze się z tym zgadzają.

Pomaga walczyć z rakiem.

Na początku tego filmu powiedziałem już, że brak melatoniny w organizmie może wywołać raka piersi.

Te same eksperymenty na myszach wykazały, że melatonina spowalnia tworzenie komórek rakowych, co oznacza, że ​​jest niezbędna w początkach tej choroby. Do tej pory nie ma lekarstwa na raka opartego na melatoninie.

Uwolni cię od stresu.

Ten hormon pomaga ci zasnąć. Melatonina, która jest produkowana przez cały dzień, łagodzi stres i uspokaja. Producenci suplementów diety z melatoniną twierdzą, że w przeciwieństwie do tabletek nasennych nie uzależniają i pomagają się zrelaksować i zasnąć.

Chroni twój wzrok.

Niektóre eksperymenty na zwierzętach wykazały, że melatonina może wyleczyć niektóre rodzaje jaskry. Naukowcy twierdzą, że w odniesieniu do ludzi efekt będzie podobny.

Melatonina, która jest naturalnie wytwarzana w organizmie, może również być przyjmowana z suplementów diety lub wraz z niektórymi pokarmami.

Czysta melatonina znajduje się w kukurydzy, bananach, pomidorach, ryżu, marchwi, rzodkiewce, figach, owsie, orzechach, jęczmieniu i rodzynkach. Istnieją również produkty, które pozytywnie wpływają na produkcję melatoniny, takie jak dynia, migdały, ser, wołowina i indyk, jajka, mleko, morele, soczewica, papryka i nasiona słonecznika.

Z wiekiem zmniejsza się ilość melatoniny w organizmie, co jest szczególnie odczuwalne po 35 roku życia, dlatego musimy stymulować jej produkcję w najbardziej efektywny sposób.