Czy kot przynosi myszy do domu w jakimś celu? Poznaj 4 powody!

 

Czasami zachowanie kotów domowych może nie wydawać się dziwne. Jednak nieoczekiwane podskakiwanie, bieganie, głośne miauczenie i inne rzeczy zwykle bawią właścicieli. W końcu to właśnie za ich nieprzewidywalność i energię wiele osób kocha koty.

Jednak niektóre aspekty zachowania są trudne do zrozumienia. Na przykład, gdy zwierzę przynosi właścicielowi zdobycz. Powiemy ci, dlaczego koty domowe to robią. Nie besztaj swojego futrzanego przyjaciela za nic.

Powody, dla których koty domowe przynoszą zdobycz swoim właścicielom

Moja przyjaciółka miała historię, którą można zobaczyć tylko w horrorach (lub komediach). Dopiero gdy rano otworzyła oczy, zobaczyła martwego ptaka na poduszce. Okazało się, że kot przyjaciółki właśnie postanowił dostarczyć jej “śniadanie do łóżka”. Zoolodzy wyjaśniają, że takie zachowanie jest całkiem normalne. Istnieje kilka powodów, dla których koty domowe przynoszą zdobycz swojemu właścicielowi.

Aspekt społeczny

Wszystkie koty są zwierzętami dość społecznymi. Dotyczy to nie tylko dużych przedstawicieli gatunku, ale także zwykłych kotów, które widujemy w domu czy na ulicy. W tym przypadku zwierzęta uważają cię za część swojego społeczeństwa. Aby zademonstrować swoją rolę jako lidera twojej małej paczki, kot przynosi do domu zwierzęta, które złapał, pokazując, kto jest tym, który przynosi jedzenie do domu.

Opieka

Ponieważ według puszystego przyjaciela należysz do kociej rodziny, stara się opiekować swoim „podwładnym”. Kot widzi, że nie polujesz, i choć może to zabrzmieć obraźliwie, w jej oczach jesteś niezdarna. Więc przynosi ci jedzenie.

Szkolenie

Jeśli kot przynosi ofiarę, która wciąż żyje, najprawdopodobniej chce cię nauczyć polowania. To samo widać w relacjach z kociętami. Kocia matka często robi to, aby pokazać młodym, jak robić to dobrze. Wtedy ich umiejętności łowieckie szybko się poprawiają. Podobnie kot przygotowuje kocięta do samodzielnego życia.

Podtrzymanie instynktu łowieckiego

Zwierzęta mogą polować bez powodu, ponieważ koty domowe nie potrzebują już jedzenia. Oczywiście robią to tylko z powodu instynktu łowieckiego, a nie głodu. I oczywiście zwierzak z pewnością przyniesie ci trochę łupów, aby pochwalić się swoimi umiejętnościami.

Jak widzisz, istnieje kilka powodów, dla których koty domowe chętnie dzielą się z Tobą swoimi sukcesami łowieckimi. Nie spiesz się, aby skarcić swojego zwierzaka za bałagan! Nieostrożne zachowanie może stresować kota.