Czasu nie zatrzymasz, ale możesz go racjonalnie wykorzystać: 8 wskazówek, które pomogą Ci lepiej zarządzać czasem

 

Zorganizuj odpowiednio swoje życie, abyś mogła robić wszystko i więcej odpoczywać.

Usprawnij swoje codzienne zadania

Muszą być wykonywane regularnie: niektóre co miesiąc, niektóre codziennie. Czasami jest to bardzo męczące. Dlatego stosuj proste zasady, aby spędzać z nimi mniej czasu.

– Jeśli przytłacza Cię konieczność posprzątania całego mieszkania na raz, podziel je na strefy. Na przykład jednego dnia posprzątaj łazienkę, drugiego kuchnię i zostaw podłogę na weekend. Za każdym razem, gdy wstajesz z krzesła lub sofy, usuń coś, co leży nie na swoim miejscu. Porządkuj rzeczy trochę łatwiej i dużo szybciej.

– Gotuj kilka potraw jednocześnie, a następnie po prostu je podgrzej. Wygodniej jest to zrobić w weekend, a następnie w ciągu tygodnia pozostaje tylko pokroić warzywa lub ugotować ziemniaki czy makaron. 

 

– Skonfiguruj automatyczne płatności za media, spłaty pożyczek i inne powtarzające się wydatki. Kwota zostanie pobrana z karty, a Ty nie będziesz musiała dokonywać zbędnych transakcji i martwić się, że o czymś zapomniałaś.

– Kup kilka identycznych kompletów codziennych ubrań. Przestań marnować czas na wybieranie, w co się ubrać każdego ranka. Ta sztuczka jest używana przez wielu ludzi sukcesu, takich jak Mark Zuckerberg.

– Przygotuj się na nowy dzień od dzisiejszego wieczora. Przygotuj ubrania i buty, wszystko, czego potrzebujesz, spakuj do torby roboczej. A zaoszczędzony rano czas możesz przeznaczyć na dodatkowy sen, medytację lub czytanie.

Zastosuj zasadę dwóch minut

Wymyślił ją twórca metodologii GTD, David Allen. Zgodnie z tą zasadą, jeśli zadanie zajmuje dwie minuty lub mniej, nie można go zrobić później. Na przykład musisz krótko odpowiedzieć na list, zadzwonić do kogoś, poprawić drobny błąd. Zajmuj się takimi sprawami natychmiast. Jeśli zajmie to więcej niż dwie minuty, dodaj zadanie do kalendarza i wróć do tego, co już rozpoczęte.

Chroń się przed pokusami

Ciągle rozpraszają nas powiadomienia, wiadomości, reklamy i po prostu chęć zwlekania. W rezultacie cierpi na tym produktywność i marnuje się czas. Dlatego staraj się chronić, gdy musisz pracować lub zajmować się innymi sprawami wymagającymi koncentracji.

Jeśli twój telefon rozprasza cię i chęć dostępu do mediów społecznościowych, zanieś go do sąsiedniego pokoju lub przynajmniej włóż do torby. Tymczasowo blokuje dostęp do stron, w których możesz zostać zablokowana na długi czas.

Sprawdzaj swoje konto e-mail trzy razy dziennie

Jeśli jesteś rozproszona przez każdą otrzymaną wiadomość, główna praca nie posunie się daleko. O wiele wygodniej jest wyłączyć powiadomienia i przejść do poczty tylko o określonej godzinie. Na przykład o godzinie 11, 14 i 17.

Stwórz swój własny harmonogram, który pasuje do Twojego stylu życia.

I przełam nawyk sprawdzania poczty e-mail w pierwszej kolejności, gdy przychodzisz do pracy. W tym czasie lepiej jest zająć się naprawdę ważnymi sprawami.

Zrób listę zadań, które musisz wykonać i ułóż je w kolejności, zaczynając id najwyższego priorytetu

Nie próbuj trzymać wszystkiego w głowie: to męczące i zwiększa prawdopodobieństwo, że coś schrzanisz. Zapisz zadania, które musisz wykonać w ciągu dnia i zaznacz te wykonane. Najpierw ustaw najważniejsze zadania, abyś od razu wiedziała, od czego zacząć. Kiedy je ukończysz, poczujesz przypływ pewności siebie. W tym stanie pozostałe sprawy będą prowadzone szybciej i łatwiej.

Użyj zasady ,,+1″

Kiedy robisz coś prostego i krótkiego, spróbuj wymyślić inne zadanie, które można wykonać w ciągu kilku minut. Na przykład myjąc naczynia, wytrzyj jednocześnie kuchenkę. Przyzwyczajasz się więc do robienia wszystkiego szybciej i optymalizacji codziennych procesów.

Unikaj zbędnych spotkań w pracy

Większość czasu spędzają zwykle na rozmowach pobocznych, a nie na rozwiązywaniu problemów. W końcu nie wykonujesz własnej pracy, więc naucz się odmawiać. Jeśli naprawdę potrzebują twojej opinii, zaproponuj rozwiązanie problemu na piśmie.

Jeśli wymagana jest tylko obecność, poproś o przesłanie niezbędnych informacji. Uświadom sobie, że rozwiązując problemy innych ludzi, ignorujesz własne. Oczywiście niektóre spotkania są naprawdę potrzebne, ale nie zgadzaj się na takie, które będą tylko stratą czasu.

Pozbądź się perfekcjonizmu

Z tego powodu marnujesz dużo czasu i wypalasz się. Zaakceptuj fakt, że nie da się zrobić wszystkiego idealnie. Co więcej, nie jest to nawet konieczne. Niektóre zadania są ważniejsze, aby wykonać je szybko niż perfekcyjnie.

Nie czekaj, aż zaczną się idealne warunki, w przeciwnym razie będziesz ciągle zwlekać. Wyrób sobie nawyk zatrzymywania się, gdy zadanie zostanie wykonane wystarczająco dobrze, i wyznaczaj sobie napięte terminy, aby nie mieć ochoty pracować nad czymś „trochę więcej”.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!