Co zrobić, gdy spotkasz bezpańskiego psa: jak się bronić, jeśli zostaniesz zaatakowana?

Atak psa może spowodować poważne obrażenia, a nawet śmierć człowieka. Poniżej przyjrzymy się, jak uniknąć konfliktu ze zwierzętami i zminimalizować straty w przypadku niepowodzenia.

Jak nie prowokować psa do ataku?

Wiele osób, zwłaszcza tych, które boją się psów, uważa, że ​​po głośnym szczekaniu z pewnością nastąpi atak. Jednocześnie te dwa zachowania są bardzo różne.

Opiekunowie psów i psychologowie zajmujący się zwierzętami twierdzą, że psy najczęściej szczekają ze strachu przed człowiekiem lub braku poczucia bezpieczeństwa. W tym drugim przypadku pies niejako ostrzega: „Nie zbliżaj się do mnie”.

Pies może też szczekać z nadmiernego podniecenia lub w celu przegonienia nieproszonego gościa ze swojego terytorium. Opcjonalnie – zrobiło się nudno, czemu by się nie pobawić? Jednak takie zachowanie nie oznacza ataku. Pies potrzebuje dobrych powodów.

Aby nie sprowokować ataku, unikaj miejsc, w których żyją watahy bezpańskich psów. Jeśli szczeka na ciebie samotny pies, udawaj, że nie zwracałaś na niego uwagi. Jeśli to możliwe, zbocz nieco z zamierzonej trasy, aby ominąć psa o co najmniej 2-3 metry.

Trzymaj go w zasięgu wzroku, ale nie patrz mu w oczy – zostanie to uznane za agresję. Staraj się zachować spokój. Nie przyspieszaj, odwróć się lub w inny sposób zwróć jego uwagę.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podejdziesz do psa od tyłu, a on cię nie zobaczy. Aby nie przestraszyć psa, nie będzie zbyteczne wydawanie z góry jakiegoś miękkiego dźwięku, na przykład kaszlu. W ten sposób zapobiegasz lękowi i agresji.

Jak rozpoznać, czy pies zamierza Cię zaatakować?

Jeśli pies szczeka na ciebie, ale zbliża się powoli, zwierzę najprawdopodobniej jest przestraszone i nie ma zamiaru atakować. Udawaj, że go nie zauważasz. Postaraj się zachować spokój i zrób pewny krok do przodu.
Jeśli pies nie zostaje w tyle, ale wciąż jest wystarczająco daleko od ciebie, możesz udawać, że podnosisz z ziemi patyk lub kamień. Jeśli coś takiego rzeczywiście jest pod ręką, weź do ręki te proste środki obrony.

Psychologowie z ogrodów zoologicznych twierdzą, że ta metoda może zadziałać, jeśli pies nie jest pewny siebie i w zasadzie nie ma zamiaru atakować. Jeśli jednak tak nie jest, samo Twoje nachylenie do podłoża może spowodować, że dodatkowo zaatakuje w okolice twarzy lub szyi.
Tak więc, jeśli pies zbliżył się do odległości skoku, nie możesz się schylać. Musisz krzyczeć: „Wynoś się! Uff!” lub udawaj, że masz już coś w ręku i jesteś gotowa, aby tego użyć. Zachowuj się pewnie – psy wyczuwają strach i dezorientację i raczej nie przestraszy ich trzęsąca się osoba.

Jeśli podejrzewasz, że pies jest domowy – ma na sobie obrożę lub widziałaś go wcześniej z właścicielem, spróbuj wydać kilka komend pod rząd: „Siad!”, „Zostań!”, „ Zostaw!” Taka seria może zmylić zwierzę.

Jeśli żadna z metod nie zadziałała i widzisz, jak szykuje się do ataku, czas ratować Ci życie.

Jak się bronić, gdy pies chce Cię zaatakować?

Twoje dalsze zachowanie zależy od tego, gdzie nastąpi atak.\

WSPINAJ SIĘ WYŻEJ

Najpierw szybko się rozejrzyj. Jeśli w pobliżu znajduje się plac zabaw, możesz wspiąć się po drabinie lub drążku, ogrodzeniu z siatki, a nawet zaparkowanym samochodzie. Walka z psami jest lepsza z wysokiego punktu obserwacyjnego.

Aby zyskać na czasie, możesz rzucić w psa jakimś przedmiotem, a następnie uciec.

ATAKUJ I IDŹ

Jeśli nie masz gdzie się schować, podejdź do zwierzęcia, krzyknij i spróbuj uderzyć go dowolnym improwizowanym przedmiotem, np. torbą czy czapką.

Jeśli zwierzę zatrzyma się i ucieknie, nie ścigaj go. Zwłaszcza jeśli masz do czynienia ze stadem – dopóki podążasz za przywódcą, reszta może się na ciebie rzucić.

Odczekaj 5-10 sekund i kontynuuj podróż pierwotną trasą. 

Jeśli pies nadal będzie cię gonił, odwróć się ponownie, nakrzycz na niego i uderz go. Być może będziesz musiała powtórzyć te kroki kilka razy, ale wkrótce wszystko się skończy. Promień chronionego terytorium psa jest mały, jest mało prawdopodobne, aby podążał za tobą dalej niż 20 metrów.

Jednak gdy zostaniesz zaatakowana przez psa domowego, ta metoda może nie zadziałać – wszystko zależy od tego, do czego pies jest przyzwyczajony.

Jeśli pies jest regularnie bity przez swoich właścicieli, każda próba uderzenia bardzo go przestraszy. Jednak niektóre rasy, takie jak pitbulle, nie boją się bólu, więc nie zareagują na próbę wystraszenia ich w ten sposób. Jeśli zamierza cię złapać, jedyną szansą powstrzymania go od tego jest kopnięcie go w pysk, zapobiegając ugryzieniu. I mam nadzieję, że właściciel nie jest daleko i wkrótce cię uratuje.

Jeśli właściciel podąża za zwierzęciem, ale nie próbuje go zatrzymać, spróbuj przenieść się w miejsce, w którym nie będzie go widać. Kiedy pies straci go z oczu, stanie się znacznie mniej pewny swoich umiejętności i będzie bardziej skłonny zostawić cię w spokoju.

WALKA

Pies będzie próbował ugryźć twoje nogi lub ręce. W skrajnych przypadkach, na przykład, gdy pies chroni szczenięta, może skoczyć na osobę, próbując ją powalić.

Staraj się chronić swoje ciało przed ugryzieniami. Przyciągnij podbródek do klatki piersiowej, aby zakryć gardło. Jeśli masz torbę lub plecak, połóż ją z przodu, aby pies mógł się ją złapać. W żadnym wypadku nie daj się pokonać.

Jeśli nie masz torby, owiń przedramię szalikiem, kurtką, bluzą z kapturem lub czymś innym. Podczas gdy pies próbuje zerwać twoją tarczę lub rozerwać ją kłami, uderz go w wrażliwe części ciała: czubek nosa, grzbiet nosa, oczy, tył głowy, miejsce za uszami, narządy płciowe, kość ogonowa, stawy łap.

Możesz także użyć do samoobrony:

Parasol. Lepiej jest używać go otwartego, zasłaniając wrażliwe części ciała lub przestraszyć psa nagłym otwarciem go przed pyskiem.
– Coś ostrego: nóż, długopis, długi klucz, szpilka. Jeśli udało ci się zdobyć przedmiot przed atakiem, spróbuj wbić go w wrażliwe miejsca, takie jak nos czy oczy.
– Wszystko, co znajdziesz na ziemi: śnieżki, duże kamienie, patyki, piasek, ziemia, kamyki. Możesz bić psa dużymi i twardymi przedmiotami, małymi rzucać w pysk, próbując dostać się do oczu, nosa lub ust.
– Coś, co można złapać w pięść , co sprawi, że uderzenie będzie mocniejsze. Może to być zapalniczka lub drobiazg.

Jeśli jest kilka psów, nie pozwól im się otoczyć. Na przykład znajdź drzewo lub ogrodzenie, o które możesz się oprzeć, krzycz i wzywaj pomocy.

Wykorzystuj każdą okazję, aby wydostać się z terytorium stada. Ale w żadnym wypadku nie biegaj – na pewno nie będziesz w stanie zrobić tego wystarczająco szybko.

Co robić po ataku?

Jeśli zostaniesz ugryziona przez psa, po powrocie do domu przemyj ranę wodą utlenioną lub dużą ilością wody z mydłem. Obwód rany posmaruj jodyną i załóż czysty bandaż.

Jeśli zostałaś zaatakowana przez psa domowego, zapytaj właściciela, czy zwierzę ma szczepionkę przeciw wściekliźnie. Jeśli nie, pies będzie musiał zostać zabrany do weterynarza w celu zbadania na obecność przeciwciał przeciwko temu wirusowi. Jeśli zostałaś ugryziona przez bezpańskiego psa, zadzwoń pod numer 911 i poproś o pomoc.

Wścieklizna jest nieuleczalną i bardzo niebezpieczną chorobą zakaźną. Dlatego, jeśli skóra została ugryziona, upewnij się, że zaszczepisz się w trybie pilnym. Obejmuje tylko sześć zastrzyków domięśniowych – w ramię.

Takie środki są skuteczne w 96-98% przypadków, ale tylko wtedy, gdy szczepienie rozpocznie się nie później niż 14 dnia po zakażeniu. Więc nie wahaj się.

Jaki sprzęt ochronny można kupić?

Jeśli w Twojej okolicy często można spotkać bezpańskie psy lub całe ich stado, na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się w sprzęt ochronny.

Istnieje kilka opcji:

Gaz pieprzowy. Strumień mieszaniny ekstraktów repelentów strzela w odległości od 1,5 do 2 metrów. Pozwala to przestraszyć zwierzę bez wyrządzania mu krzywdy. Jednocześnie podczas użytkowania należy wziąć pod uwagę warunki pogodowe. Jeśli na zewnątrz jest wietrznie, lepiej tego nie używać.

Paralizator. Z reguły są to lekkie i kompaktowe urządzenia działające na baterie. Pojedynczy trzask prądu może wystarczyć, by przestraszyć psy. 

Repelenty ultradźwiękowe. Są to kompaktowe, zasilane bateryjnie urządzenia, często uzupełnione o latarkę. To urządzenie emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które są nie do odróżnienia dla ludzkiego ucha. Psy go słyszą, czują dyskomfort i uciekają.

Wybierz odpowiedni produkt i noś go zawsze przy sobie.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!