Co stanie się z twoim ciałem, jeśli nie zjesz nic przez trzy dni?

Abyśmy nie umarli od razu z braku pożywienia, nasz organizm jest w stanie zmagazynować pewną ilość innego substratu, z którego można pozyskać energię.

Najpierw organizm zacznie wykorzystywać glikogen, który jest magazynowany w mięśniach i wątrobie. Po rozbiciu wytworzy glukozę, która będzie odżywiać organizm przez pewien czas.

Kiedy glikogen się wyczerpie, tłuszcz zostanie zużyty. Po około 2-3 dniach organizm zacznie go rozkładać, aby z uwolnionych kwasów tłuszczowych wytworzyć ciała ketonowe. Podobnie jak glukoza, mogą być źródłem energii dla organizmu.

Ponieważ zarówno glikogen, jak i tłuszcz są potrzebne właśnie jako pokarm rezerwowy, ich zniszczenie nie szkodzi nam. Dlatego najprawdopodobniej nic się nie stanie zdrowemu dorosłemu ciału w ciągu trzech dni. Problemy zwykle zaczynają się później.

Jak się będziesz czuła, jeśli nie będziesz jadła przez trzy dni?

Trudno zgadnąć z góry. Ktoś będzie narzekał na ból brzucha, ból głowy i drażliwość. W ten sposób mózg reaguje na post. Co więcej, objawy mogą pojawić się nie po 3 dniach, ale znacznie wcześniej.

Ktoś wręcz przeciwnie doświadczy przypływu siły i euforii. Ponieważ niektóre ciała ketonowe to izomery (czyli substancje o takim samym składzie i liczbie atomów, ale nieco innej budowie) hydroksymaślanu, zabronionej substancji odurzającej z grupy euforycznej. Ale nawet jeśli ta teoria jest błędna, ketoza nadal zmienia równowagę neuroprzekaźników, które regulują transmisję neuronalną w mózgu. Pomaga przy depresji i innych zaburzeniach.

W każdym razie lepiej wcześniej porozmawiać z lekarzem.

Kto nie może głodować?

Niektórzy ludzie nie mogą głodować nawet przez jeden dzień. Trudno powiedzieć, w którym momencie zaczną mieć problemy (bo nikt nie robił takich eksperymentów), ale na pewno jest to niebezpieczne dla:

– dzieci, ponieważ ich ciała zużywają dużo energii na wzrost;

– osoby z zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca;

– tych, którzy mają anemię, ponieważ potrzebują więcej białka;

– osoby z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, ponieważ mogą nie mieć odpowiedniej dawki składników odżywczych, przez co objawy pojawią się wcześniej.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!