Ani śladu kurzu: 10 skutecznych sekretów sprzątania domu, które znają tylko wyspecjalizowane agencje

Te dziesięć sekretów firmy sprzątającej pomoże ci posprzątać dom jak profesjonalistka. Zrób to szybko, sprawnie i z trwałym efektem.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, w jaki sposób agencje sprzątające mogą sprawić, że Twój dom będzie wyglądał idealnie w ciągu zaledwie kilku godzin? Skorzystaj z ich tajemnic. Pamiętaj, że niektóre z tych wskazówek mogą wydawać się nieoczekiwane, ale wszystkie pomogą Ci uprościć rutynę sprzątania i dłużej cieszyć się komfortem domu.

Nie zwlekaj, pracuj zgodnie z harmonogramem

Specjaliści pracują zgodnie z harmonogramem. Sprzątają szybko i sprawnie, aby mieć czas na posprzątanie całego domu. Dzięki praktyce i skupieniu Ty też możesz zoptymalizować swoje zadania. Niezwykle łatwo jest przypadkowo zmarnować czas i wypalić się, zanim praca zostanie wykonana. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, unikaj wymigiwania się od sprzątania.

Zacznij od góry

W każdym pokoju zacznij od najwyższego punktu, np. odkurzanie wentylatorów sufitowych, wycieranie wysokich półek. Zmiatając okruchy lub kurz spada na podłogi. Strząsa kurz i zanieczyszczenia z zasłon, abażurów, poduszek i innych miękkich powierzchni. Gdy schodzisz w dół, cały kurz, zanieczyszczenia i sierść zwierząt osadzają się na podłodze, a następnie można to łatwo odkurzyć.

Wielu profesjonalistów zaleca również podążanie tą ścieżką czyszczenia: od góry do dołu, od tyłu do przodu i od lewej do prawej. Systematycznie podążając dobrze określoną ścieżką, skracasz czas spędzony na patrzeniu na powierzchnie przed podjęciem decyzji, co dalej czyścić.

Odkurz wszystkie powierzchnie

Odkurzanie powinno odbywać się nie tylko nad dywanami. Opłaca się odkurzyć wszystkie podłogi w domu, w tym łazienki i kuchnie. To najszybszy sposób na usunięcie kurzu, włosów i wszelkich zanieczyszczeń z kątów. Po wykonaniu powyższego kroku odkurz wszystkie podłogi z twardego drewna i płytek, zaczynając od najdalszego rogu i kierując się w stronę drzwi.

Zignoruj mały bałagan

Ta wskazówka może Cię zaskoczyć, ale pomyśl o niej jak o profesjonalistce. Jej zadaniem nie jest sortowanie Twojej poczty ani porządkowanie zabawek Twoich dzieci. Kiedy nadejdzie czas sprzątania, zadbaj o swój dom jak profesjonalistka. Szybko porządkuj dokumenty, wrzucaj buty do szaf i umieszczaj małe przedmioty w koszach dla lepszej organizacji. W ten sposób będziesz w stanie odpowiednio wyczyścić powierzchnie i podłogi. Następnie wybierz inny dzień, aby pozbyć się bałaganu z ubrań, drobnych przedmiotów i papierów.

Używaj zmywarki

Nie spędzaj dużo czasu na czyszczeniu małych przedmiotów gospodarstwa domowego, takich jak naczynia, uchwyty na szczoteczki do zębów i garczki. Zamiast tego umieść je na górnym stojaku zmywarki i pozwól, aby wykonała pracę za Ciebie. Prawie wszystko, co jest wykonane z twardego plastiku, szkła, metalu czy ceramiki, można bezpiecznie myć w zmywarce. Mogą to być niektóre rodzaje grzebieni, narzędzia ogrodnicze, plastikowe zabawki dla dzieci, przybory dla zwierząt i wiele innych przedmiotów.

Wybieraj proste środki czystości

W rzeczywistości nie potrzebujesz szafki z różnymi produktami do każdego zadania czyszczenia. Wiele podstawowych środków czyszczących można stosować w różnych sytuacjach. Na przykład ocet jest niedrogim naturalnym rozwiązaniem, które usuwa tłuszcz, dezynfekuje powierzchnie, rozjaśnia szkło, usuwa plamy i służy do czyszczenia odpływów, a nawet polerowania mebli.

Prawdopodobnie będziesz potrzebować czegoś więcej niż tylko octu, ale niektórzy profesjonaliści polegają tylko na trzech podstawowych środkach czyszczących. Spróbuj zredukować swój arsenał do roztworu czyszczącego lub odtłuszczającego, butelki z rozpylaczem białego octu i środka do czyszczenia drewna (takiego jak olejek cytrynowy), jeśli nie chcesz zagracać swojego domu.

Stwórz środki czyszczące z improwizowanych środków

Przygotuj prosty naturalny roztwór octu i sody oczyszczonej. Prawdziwy cud zdarza się, gdy rozwiązanie działa na czyszczenie powierzchni. Użyj kombinacji octu i sody oczyszczonej, aby poradzić sobie z najtrudniejszymi miejscami w domu. Wykonują świetną robotę na wszystkim, od spalonych naczyń po sprzątanie łazienki.

Daj czas, aby rozwiązanie zaczęło działać

Rozpocznij sprzątanie łazienki od nałożenia cienkiej, równej warstwy detergentu na całą wannę lub prysznic. Nie potrzebujesz do tego nawet specjalnego środka do czyszczenia łazienki – wystarczy zwykły środek odtłuszczający, wystarczy dać mu czas na wchłonięcie. Podczas czyszczenia innych obszarów zdziała cuda, rozpuszczając szumowiny mydlane i sebum. Po odczekaniu kilku minut wyszoruj brud i zmyj pozostałości. Aby Twoja wanna i kabina prysznicowa lśniły, na koniec nałóż na nie cienką warstwę octu i wytrzyj ściereczką z mikrofibry.

Nie oszczędzaj na narzędziach, które pomogą Ci w walce z kurzem

Jeśli kiedykolwiek próbowałaś wytrzeć cały dom szmatką, to wiesz, że to samo narzędzie nie wyczyści wszystkich powierzchni. Jedna wytarta powierzchnia – i masz brudną szmatkę i mnóstwo kurzu. Zamiast tego zainwestuj w odpowiednie narzędzia do usuwania kurzu, aby zaoszczędzić czas i wysiłek.

Zacznij od puszystej szczotki z długą rączką, która pomoże ci dotrzeć do lamp, górnych półek i innych miejsc na górze. Miękkie szczotki idealnie nadają się do usuwania kurzu z delikatnych mebli. Nie zapominaj, że szczotka przyda się również do usuwania kurzu, zwłaszcza z trudno dostępnych miejsc.

Uzyskaj efekt blasku

Świeży wygląd Twojego domu będzie główną nagrodą i radością po ciężkiej pracy. Aby osiągnąć ten efekt, spryskaj ściereczkę z mikrofibry odrobiną octu i na koniec wytrzyj każdą powierzchnię, kończąc sprzątanie każdego pomieszczenia. Nie zapomnij o sprzęcie AGD, klamkach, lustrach i parapetach. Dom będzie lśnił.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!