A twoja orchidea zakwitnie przez cały rok. 7 ważnych sekretów pielęgnacji storczyków

Storczyki to roślina specjalna, nie tylko ze względu na jej wygląd, ale również ze względu na sposób, w jaki się nią opiekuje.  I zgadzamy się, że nie zakluta orchidea nie może poprawić wyglądu Twojej przestrzeni życiowej.

Ogólną radą jest to, że przed zakupem orchidei lepiej jest dowiedzieć się, czego ona potrzebuje, aby mogła się rozwijać. Po udanych eksperymentach na jednym storczyku tylko wtedy możesz poszerzyć swoją kolekcję storczyków.

A jeśli zdecydujesz się na opiekę nad storczykiem, oto, co musisz wiedzieć.

  1. Wybierz sprytnie i zacznij od małego:

Istnieje wiele rodzajów storczyków, a na początek właściwa orchidea byłaby tą mniej wymagającą i bardziej odpowiednią do uprawy domowej. Najłatwiejszym typem storczyków do pielęgnacji jest Phalaenopsis i jest to dobry początek.

  1. Brak bezpośredniego światła słonecznego

Storczyki są roślinami tropikalnymi, dlatego lubią światło, ale bezpośrednie światło słoneczne. Dlatego zaleca się umieszczenie storczyków przed oknem zwróconym na wschód lub zachód. Jednak Phalaenopsis może być również zwrócony ku północy.

  1. Prawidłowe podlewanie
    Ludzie popełniają częste błędy, podlewając storczyki myśląc, że jest to roślina tropikalna i że potrzebuje dużo wody. W rzeczywistości nie ma potrzeby podlewania storczyków częściej niż raz w tygodniu. Najlepszą metodą podlewania storczyków jest zanurzenie korzeni w wodzie na 20 – 30 minut lub delikatne spryskiwanie storczyków. Upewnij się, że woda nie jest zbyt zimna.
  2. Karmienie równa się wzrostowi

Absolutnie wszystkie storczyki potrzebują nawozów. Zaleca się zakup nawozów specjalnie przeznaczonych dla storczyków. Nawozy dodaje się do wody raz w miesiącu podczas aktywnego wzrostu storczyków.

  1. Wymiana doniczki

Storczyki potrzebują wymiany doniczek co 2 lata.  Musisz być bardzo ostrożny, ponieważ korzenie mogą zostać uszkodzone podczas procesu.  Napełnij nową doniczkę storczykową nowym podłożem. Przed przeniesieniem storczyka należy przyciąć wszystkie jego wysuszone i niezdrowe części. Koniec przyciętych części należy posypać roztworem cynamonu. Po przesadzeniu, podlewać storczyk przez 3 dni  i dodawać nawozy w ciągu miesiąca.

  1. Zwróć uwagę na odpowiednie temperatury. 

Storczyki uwielbiają łagodne wahania temperatur między dniem a nocą. W nocy temperatury powinny wahać się w granicach 12-18 stopni Celsjusza (54-64 stopnie Fahrenheita). A w ciągu dnia temperatury powinny być wyższe o 4 do 5 stopni Celsjusza (lub do 80 stopni Fahrenheita). 

  1. Przycinanie pędów kwiatów

Kiedy kwiaty storczyków zwiędły, konieczne jest przycięcie łodyg kwiatów w połowie, pod drugim lub trzecim węzłem, więc w ten sposób storczyk wkrótce znów zakwitnie.