9 sztuczek od Zary, dzięki którym masz niekontrolowane pragnienie kupowania ubrań

Uwaga! Pod koniec tego filmu poznasz kilka porad od byłych pracowników Zary, które ułatwią Ci dokonywać przemyślanych zakupów.

Zara jest największym sprzedawcą odzieży na świecie. Roczne obroty firmy wynoszą miliardy dolarów. I wszystkie te pieniądze wydają klienci.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że ​​ludzie kupują ubrania tej samej marki? Analizując strategię marketingową, znaleźliśmy 9 technik, dzięki którym sklepy Zara przyciągają klientów!

  1. Najdroższe rzeczy znajdują się przy wejściu

W sklepach Zary ubrania wieszane są według ceny. Przy wejściu są najdroższe rzeczy, aby kupujący się w nich zakochał od pierwszego wejrzenia. Ideą marki jest to, że nie powinnaś chodzić na półki z tańszymi ubraniami. Zara liczy na impulsywne decyzje: widziałaś – podobało ci się – kupiłaś!

  1. Odzież, obuwie i torby są specjalnie umieszczone jeden nad drugim.

Brak działów w sklepach Zara. Buty, torby i akcesoria można znaleźć w jednej ekspozycji. Nie musisz zastanawiać się, które buty pasują do wybranej sukienki. Projektanci już to zrobili za Ciebie.

Oczywiście taka strategia została zaprojektowana z myślą o wygodzie kupującego: oszczędza czas i pomaga zorientować się w niezliczonych trendach. Ale jednocześnie jest to sztuczka: logika kupującego jest wyłączona, ponieważ wszystko zostało już dla ciebie ustalone. Musisz tylko zapłacić.

  1. Zara nie ma reklam, ale nie chodzi o oszczędzanie

Zara wydaje na reklamę tylko 0,3% zysku: zasadniczo ta marka nie mówi całemu światu, jak jest fajna, modna i wygodna. Niemniej jednak nie jest to ich zaniedbanie, ale idealna strategia na podbój rynku (i opróżnienie portfela).

Zara inwestuje swoje pieniądze w katalogi i wystawy. A kupujący ma wrażenie indywidualności. Zara liczy na to, że ludzie będą chcieli kupić coś specjalnego, czego nie ma kolega, dziewczyna lub sąsiad.

  1. Marka wpływa na ciebie podświadomie: sprawia, że ​​czujesz się częścią elity

Zara nigdy nie otworzy swojego sklepu w pobliżu Valmart lub Auchan. Marka dokładnie monitoruje lokalizację swoich butików. Sklepy otwierane są tylko w dużych centrach handlowych lub na głównych ulicach miast.

Uwaga: obok sklepu Zara zawsze znajduje się elitarny sklep. W takim sklepie ubrania są stylowe i piękne, ale bardzo drogie. Ale w pobliżu znajduje się Zara, która inspiruje klienta: „nasze ubrania są również stylowe, a ceny są znacznie niższe”.

  1. Zara specjalnie wydaje kilka nowych kolekcji w jednym sezonie

Strategia Zary to szybka i nietrwała moda. Marka zmieniła nasze podejście do ubrań: kupujesz je, a potem się go pozbywasz, jak spleśniały chleb.

Trendy zmieniają się bardzo szybko, a ta marka zawsze zadowala swoich klientów nową serią strojów. To prawda, że ​​taka strategia ma dużą wadę: Zara produkuje 450 milionów produktów rocznie i każdy może znaleźć coś dla siebie. Sprawiają, że wierzymy, że nowe rzeczy uczynią nas szczęśliwszymi i bardziej stylowymi. Cóż, jeśli nam się nie uda, możemy wrócić do sklepu i kupić coś innego.

  1. Zara może sprzedać ci coś, czego nie kupił ktoś w innym miejscu na świecie.

Ubrania Zary podróżują częściej niż niektórzy ludzie. Jest tak, ponieważ rzeczy, które nie sprzedały się w jednym sklepie, są wysyłane do innego. Odzież z innych krajów Europy, na którą nie ma popytu, trafia nasze półki. Jeśli model się nie sprzeda, zostanie poddany recyklingowi. Niektóre elementy ubrań mogą zyskać drugie życie. Zara wie, jak oszczędzać pieniądze i nie wyrzuca rzeczy, które nie zostały sprzedane.

  1. Marka stwarza sztuczny niedobór, dzięki czemu nie wychodzisz bez zakupów

Marka przeszkoliła swoich klientów zgodnie z modelem: „nie kupisz teraz niczego – już nigdy więcej tego nie zobaczysz”. Oznacza to, że kurtka, którą zauważyłaś kilka dni temu, może zniknąć z półek i nigdy więcej nie pojawi się w sprzedaży.

  1. Gorące oferty i rabaty odbywają się według specjalnego programu

Przed rozpoczęciem sezonu rabatowego (zwykle w lipcu, sierpniu, grudniu, styczniu i lutym) Zara próbuje sprzedać jak najwięcej rzeczy po normalnej cenie. Sklep jest pełen ubrań z poprzednich kolekcji, a nowe modele są trudne do znalezienia. Za kilka dni te ubrania będą sprzedawane po niższej cenie. Poczekaj chwilę, a nie będziesz żałować wydanych pieniędzy.

  1. Zara ma tajne sklepy, które nigdy nie będą mieć kupujących

Oto jak wygląda sklep testowy w centrali firmy. Jeśli odwiedziłaś sklepy w różnych krajach, prawdopodobnie zauważyłaś, że ich wnętrze jest wszędzie takie samo. Zespół 30 projektantów wnętrz zastanawia się nad wszystkimi drobiazgami: kolorami opraw, fakturą powierzchni podłogi, która pozytywnie wpłynie na klientów.

W sklepach testowych wysokość półek i wieszaków, wielkość manekinów i lokalizacja kas fiskalnych są wybierane precyzyjnie. Wszystko po to, aby kupujący się zrelaksował i dokonał jak największej liczby zakupów.

Wskazówki od byłych pracowników Zara:

– Jak w większości sklepów, rabaty w Zarze odbywają się trzy razy w roku: pod koniec lata, przed Nowym Rokiem i na koniec zimy.

– Najniższe ceny w sezonie rabatów można znaleźć w trzecim tygodniu sprzedaży. Pierwszy, rabat wynosi 20–25%, następnie 40–50%, a na koniec 70–75%.

– Sklepy aktualizują zapasy w poniedziałki: na początku tygodnia szanse na zakup tańszych i lepszych ubrań są wyższe.

– Najniższe ceny w sklepach Zary znajdują się we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Wybierasz się na wycieczkę? Koniecznie odwiedź sklepy Zary w tych krajach!

Jeśli ci się podobało, polub to i podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach. Do zobaczenia w następnym filmie.

Leave a Reply