9 rzeczy, które marnują twoją energię i cenny czas: jak żyć tu i teraz

Niewielka liczba ludzi żyje tu i teraz. Zwłaszcza jeśli uznają to za zbyt nudne lub skomplikowane. O wiele łatwiej jest rozproszyć się czymś innym, niż zebrać się i zacząć działać, zbliżając się do pożądanego rezultatu. Możesz dać się wciągnąć w coś, co odciąga cię od rzeczywistości, a potem cierpieć z powodu straconego czasu. Zebraliśmy kilka rzeczy, na które wydajesz nieracjonalną ilość ludzkich zasobów.

Martwisz się o przyszłość

Im bardziej martwisz się o swoją przyszłość, tym mniej czasu spędzasz tu i teraz. Aby nie żałować straconych okazji i zachować w pamięci wszystkie radosne wydarzenia, uwaga nie powinna skupiać się na czymś odległym. Przyszłość nie jest z góry ustalona, ​​co oznacza, że ​​nie ma sensu się jej bać. Jeśli coś ci nie pasuje, możesz podjąć wysiłek i zmienić sytuację. W międzyczasie staraj się spędzać jak najwięcej czasu w prawdziwym życiu, nie wybiegając zbyt daleko w przyszłość.

Skupiasz się na starych żalach

Jeśli chcesz oderwać się od prawdziwego życia, musisz po prostu trzymać się starych skarg. Pamiętając słowa i czyny, które kiedyś cię zraniły, doświadczasz silnych emocji. Sytuacja w żaden sposób się nie zmieni, już zostałaś skrzywdzona – po prostu trzeba żyć dalej. Twoja obsesja nie pogorszy życia sprawcy. To pogorszy twoje morale. Naucz się odpuszczać negatywne emocje. Pomoże ci to racjonalnie zarządzać swoimi zasobami i poczuć się swobodniej i szczęśliwszym.

Zadręczasz się błędami z przeszłości

Każdy z nas popełnił w przeszłości wiele błędów. Ale to nie jest powód, aby nadal robić sobie wyrzuty za swoje złe uczynki. Może Ci się wydawać, że Twoje decyzje były głupie, że mogłaś znaleźć więcej informacji, aby wyciągnąć właściwe wnioski, włożyć więcej wysiłku. To tylko sztuczka twojego mózgu – poprzednia wersja ciebie powinna była wykorzystać wszystkie dostępne zasoby, wykorzystać każdą nadarzającą się okazję.

Z wysokości twojego dzisiejszego doświadczenia łatwo jest ci mówić o tym, jak powinnaś była postąpić dawno temu. Wykorzystaj zdobytą wiedzę tu i teraz, kiedy masz realną szansę na poprawę życia.

Osiągasz wyznaczone cele

Wyznaczanie konkretnych celów i ich osiąganie to przydatna umiejętność. Ale przede wszystkim nie przesadzaj. Starając się osiągnąć zamierzony rezultat, nie wolno zapominać o poświęceniu czasu innym dziedzinom życia. W przeciwnym razie twoja motywacja nie potrwa długo. Między innymi osiągnięty cel raczej nie przyniesie oczekiwanej satysfakcji. Często zdarza się, że coś Cię wciągnęło i przestajesz się relaksować, bawić, łączyć z bliskimi i poświęcać czas na swoje hobby.

Wątpisz w siebie

Jeśli ciągle w siebie wątpisz, jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie wziąć od życia to, czego naprawdę potrzebujesz. Spojrzysz na otaczający Cię świat przez pryzmat wszelkiego rodzaju wewnętrznych ograniczeń.

W końcu, aby podejmować decyzje i zarządzać sytuacją, trzeba stawić czoła lękowi przed porażką, przed potępieniem innych, byciem głupim lub śmiesznym. Zwątpienie w siebie uniemożliwia podjęcie działania pomimo obaw.

Starasz się mieć wszystko pod kontrolą

Możesz być zbyt zajęta próbami kontrolowania wszystkiego, co dzieje się w twoim życiu. Po prostu nie masz wystarczająco dużo czasu, siły i chęci, aby to przeżyć. Dopóki gorączkowo myślisz o każdym kroku i próbujesz przewidzieć wszystko, co może pójść nie tak, życie się nie zatrzyma.

Możesz przegapić wiele ważnych wydarzeń, których później bardzo będziesz żałować. W każdym razie nie będziesz w stanie kontrolować wszystkiego, więc nie zakładaj zbyt wiele i podejdź do życia trochę łatwiej.

Skupiasz się na wrażeniu, jakie robisz

Nie da się żyć tu i teraz, jeśli jedyną motywacją jest chęć zrobienia dobrego wrażenia na innych. Nie dość, że cel sam w sobie jest oczywiście z góry skazany na niepowodzenie, to jeszcze tracisz możliwość kształtowania swojej rzeczywistości tak, jakbyś sobie tego życzyła. Zamiast tego dostosowujesz się do opinii i oczekiwań innych ludzi.

Użalasz się nad sobą

Użalanie się nad sobą to uczucie, które uniemożliwia skupienie się na swoim życiu i wzięcie odpowiedzialności za to, co się w nim dzieje. Wybierz łatwiejszy sposób – obwiniaj kogoś innego za swoje problemy – ludzi wokół ciebie lub niefortunne okoliczności.

Zamiast podejmować decyzje, pracować dla siebie, wykorzystywać nadarzające się okazje, marnujesz swój czas i energię na narzekanie. To normalne, że czasami użalasz się nad sobą, kiedy naprawdę spotkała Cię jakaś niesprawiedliwość. Ale kiedy to uczucie jest kultywowane i zostaje z tobą na dłużej, powinnaś zebrać się w sobie i zacząć coś robić.

Wchodzisz do wirtualnej rzeczywistości

Częstą opcją ucieczki od prawdziwego życia jest wejście w przestrzeń wirtualną. Możesz spędzić dużo czasu grając w gry wideo, rozmawiając w sieciach społecznościowych lub bezcelowo surfując po Internecie. Kiedy w twoim życiu jest to umiarkowane, nie ma powodu do niepokoju. Inna sprawa, czy tylko taka zabawa Cię interesuje. W takim przypadku powinnaś poważnie pomyśleć o tym, co ci nie odpowiada w rzeczywistości i spróbować jakoś zmienić obecną sytuację.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!