9 prostych psychologicznych trików na rozpoznanie kłamcy – wiem

Badania wykazały, że gdy spotykają się obcy dla siebie ludzie, okłamują się przez pierwsze 10 minut. Małżonkowie okłamują się co dziesiątą rozmowę, a niezamężni co trzecią. Nastolatek okłamuje swoich rodziców raz na pięć rozmów. Za każdym razem, gdy kłamiemy, zdradzają nas mowa naszego ciała, oraz sposób rozmowy. Z reguły rozpoznajemy 54% kłamstw, które nam powiedziano.

Wystarczy trochę treningu i można rozpoznać już do 90% kłamstw.

W tym filmie zobaczysz 9 najczęstszych oznak kłamców.

  1. Kłamca odpiera zarzuty.

Na przykład, gdy Bill Clinton powiedział: „Nie uprawiałem seksu z tą kobietą”, mógł powiedzieć: „Nie miałem związku z Moniką”, ale zdecydował się zachować dystans, aby uwierzono, że tak mało wiedział o tej kobiecie, kłamiąc, iż nie pamięta nawet jej imienia.

  1. Kłamca używa dokładnych i ograniczonych wyrażeń

Najbardziej znane z nich:

„Prawdę powiedziawszy…” lub „Dziękuję za wyjaśnienie, pomyślałem, że okłamiesz mnie, gdybym nie…”

  1. Kłamca powtarza pytanie przed udzieleniem odpowiedzi.

Dlaczego? Aby zyskać na czasie i szuka odpowiedzi. Osoba, która mówi prawdę, jest spontaniczna, szybciej odbiera słowa.

  1. Kłamca odchyla się do tyłu.

Jeśli osoba, którą obwiniasz, odchyla się do tyłu, może to być znakiem ostrzegawczym, że czuje się nieswojo. Mowa ciała go zdradza. Sprawdź, czy przebiera nogami, odwraca się, podpierając ramiona? Zauważ również, czy jest przechylony lub kieruje nogi w kierunku wyjścia z pokoju.

  1. Kłamca bardziej patrzy w twoje oczy

Osoba, która mówi prawdę, nie utrzymuje zbyt długo kontaktu wzrokowego. Kłamca usilnie próbuje cię przekonać. To przedłużone spojrzenie jest jednym ze znaków oszustwa.

  1. Kłamca ujawnia zbyt wiele szczegółów

Aby udowodnić swoje kłamstwo, kłamca narzuca nieco więcej szczegółów. Może brzmi to nienaturalnie, ale kiedy zauważysz, że dostajesz zbyt wiele drobnych szczegółów, coś tu nie gra!

  1. Kłamca nie opowie swojej historii zaczynającej się od końca.

Jeśli uważasz, że coś jest nie tak w jego historii, zadawaj pytania, zmieniając chronologię. Kiedy kłamie, bardzo trudno opowiadać zaczynając od końca.

Z tej techniki korzystają również najlepsi policjanci śledczy.

  1. Kłamca niekonsekwentny

Czy historia Twojego rozmówcy jest spójna? Nawet jeśli ktoś rozmawia z Tobą uważnie i ostrożnie, a nie ma to dla Ciebie sensu, nie obwiniaj się, że nie zrozumiałeś. Poproś go, aby opowiedział ci tę historię jeszcze raz. Rozmówcy trudno będzie  przypomnieć sobie wszystkie szczegóły, które powiedział po raz pierwszy.

W tym momencie poczuje się nieswojo i będzie martwił się, co dokładnie powiedzieć, jeśli będziesz potrzebował szczegółów od samego początku.

  1. Kłamca daje zbyt szybkie odpowiedzi

Jeśli rozmówca odpowiada na pytania bardzo szybko (krócej niż sekundę), jest to znak, że być może przygotował sobie wcześniej odpowiedzi. Zwykle, gdy ktoś kłamie, najprawdopodobniej oczekuje pewnych pytań i przygotowuje na nie odpowiedzi. Jeśli sam nie jesteś gotowy do odpowiedzi na konkretne pytanie, znalezienie właściwej zajmie co najmniej sekundę.

Leave a Reply