9 prostych codziennych czynności, które pomogą Ci stać się bardziej zorganizowaną!

Myślenie o tym, jak być zorganizowaną osobą, jest znacznie łatwiejsze niż samo stanie się nią. A co to w ogóle znaczy być bardziej zorganizowanym? Można jasno zrozumieć, gdzie znajdują się niezbędne rzeczy. Lub pokonać nawyk ciągłego spóźniania się. Lub znalezienie wewnętrznego poczucia gotowości na każdy obrót wydarzeń, kiedy sama masz kontrolę nad swoim dniem.

Oczywiście bycie zorganizowanym w każdej minucie to ideał, który udaje się niewielu osobom, ale dobre nawyki pomogą ci w drodze do doskonałości.
Po prostu zacznij od tych małych kroków.

Przechowuj niezbędne rzeczy w jednym miejscu

Dotyczy to wszystkiego, co zabierasz ze sobą na co dzień na zewnątrz. Powiedzmy słuchawki lub portfel. Wybierz dogodne miejsce na takie drobiazgi w pobliżu drzwi wejściowych. Na przykład przydziel specjalną półkę lub szufladę na te rzeczy. Nie będziesz więcej biegać po domu w panice, próbując znaleźć klucze. Możesz też kupić specjalne pudełko na takie rzeczy lub użyć ładnego starego pudełka, które zamierzałaś wyrzucić.

Sporządź listę rzeczy do zrobienia

Codziennie rano lub wieczorem stwórz nową listę na podstawie tego, co masz do zrobienia i rzeczy, których nie udało Ci się zrobić dzień wcześniej. Wypróbuj tę metodę, nawet jeśli jesteś przyzwyczajona do zapisywania dużych zadań, które musisz wykonać. Spróbuj wyciąć z listy to, co udało Ci się osiągnąć lub co straciło na aktualności. Pomoże ci to zapamiętać wszystkie rzeczy i poczuć się produktywnym.

Regularnie sprawdzaj swoje konta bankowe

Zacznij codziennie śledzić saldo. Dzięki temu będziesz w stanie zapanować nad nawet niewielkimi codziennymi wydatkami i odpowiednio rozdysponować swoje finanse. Ponadto regularne kontrole pozwolą Ci na czas zauważyć próby oszustwa i zmotywują Cię do oszczędzania pieniędzy.

Zawsze noś ze sobą mały zeszyt

Poręczny notatnik kieszonkowy to klucz do uporządkowanego życia. Jest to przydatne do śledzenia rzeczy, tworzenia listy zakupów lub zapisywania swoich myśli i uczuć. Ponadto papierowy notatnik nigdy nie będzie wymagał uzupełniania i zajmuje bardzo mało miejsca.

Utrzymuj porządek w portfelu

To jedna z najszybszych i najłatwiejszych metod codziennej organizacji. Portfel możesz wyczyścić w każdej wolnej chwili, na przykład podczas podróży komunikacją miejską. Po pierwsze, pozbądź się niepotrzebnych paragonów. Następnie posortuj karty i wizytówki – może połowa z nich zajmuje dodatkowe miejsce. Pamiętaj o monetach – możesz je wrzucić do skarbonki i w ten sposób zaczniesz oszczędzać.

Poświęć czas na zaplanowanie menu

Codziennie twórz, śledź i sprawdzaj swoje menu, aby w razie potrzeby wprowadzić zmiany lub dodać brakujące składniki do listy zakupów. Dodatkowo możesz zaplanować czas na gotowanie i zakupy. Stopniowo wszystko to zamieni się w nawyk, a życie stanie się trochę bardziej zorganizowane.

Wybierz ubrania z wyprzedzeniem

To kolejny prosty nawyk, który sprawi, że poczujesz się znacznie lepiej zorganizowana. Poranek to najważniejsza pora dnia, kiedy się spieszysz, szykujesz do wyjścia do pracy lub odprowadzenia dzieci do szkoły. Uspokój się rano i przygotuj swój strój poprzedniego wieczoru. Zdziwisz się, ile czasu zaoszczędzisz.

Przygotuj wszystko wieczorem

Podobnie jak przygotowywanie ubrań czy dodatków, ten rytuał sprawi, że wyjdziesz z domu z radością, a nie w pośpiechu i irytacji. Skoncentruj się na swoim harmonogramie i stylu życia. Jeśli pakujesz lunch do pracy, zostaw pojemnik na szafce przy drzwiach. Spakuj torbę biurową z wyprzedzeniem lub wyprasuj ubrania z wyprzedzeniem. Sprawdź prognozę pogody i w razie potrzeby wyjmij parasol. Im lepiej będziesz przygotowana wieczorem, tym lepszy będzie Twój poranek.

Zawsze trzymaj się swojego harmonogramu

Stwórz szczegółowy harmonogram dnia, uwzględniający najczęstsze zadania, takie jak mycie twarzy czy mycie zębów, i wykreślaj pozycje wykonane w ciągu dnia. Produktywna rutyna pomoże zautomatyzować ważne zadania, ponieważ powtarzające się czynności sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi i tworzą dobre nawyki. Zacznij od ogólnego harmonogramu na wszystkie dni i staraj się go trzymać przez cały tydzień.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!