9 produktów, od których nie możesz zaczynać dnia

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Mianowicie, śniadanie tworzy zdrowy metabolizm, a poranny posiłek jest prawie całkowicie przekształcony w energię. Jedzenie rano daje energię, której potrzebujesz, aby pozostać skoncentrowaną i wydajną do późnego wieczora. Ale nie każde jedzenie jest dobre we wczesnych godzinach porannych. Oto 9 produktów, od których nigdy nie powinnaś zaczynać dnia.

Kanapki

Kanapki to bardzo popularny, ale niepotrzebny i niezadowalający format śniadania. Białe pieczywo zawiera szkodliwe węglowodany i gluten, a kiełbasy i szynki są pełne konserwantów, stabilizatorów i aromatów, które mają negatywny wpływ na przewód pokarmowy. Dietetycy zalecają zastąpienie białego pieczywa pieczywem pełnoziarnistym, bez cukru i drożdży w składzie, a kiełbasy i szynkę gotowaną piersią z indyka lub kurczaka.

Kawa

Wymuszone przebudzenie jest stresujące dla organizmu i towarzyszy mu wydzielanie kortyzolu. Jeśli wypijesz kawę zaraz po przebudzeniu, kortyzol zneutralizuje działanie kofeiny, a jej skuteczność zmniejszy się kilkukrotnie. Bądź cierpliwa przez 3 godziny, aż poziom kortyzolu wróci do normy. Kawę najlepiej pić około 10, czyli 3 godziny po obudzeniu się. Poza tym picie jej na pusty żołądek uwalnia dużo soku żołądkowego i żółci, co może powodować zgagę.

Soki cytrusowe

Napój bezalkoholowy wydaje się świetnym pomysłem na rozpoczęcie dnia, ale nie jest to takie proste. Kwas obecny w owocach cytrusowych podrażnia błonę śluzową żołądka, co zwiększa ryzyko rozwoju zapalenia błony śluzowej żołądka, jeśli napój jest spożywany na czczo. Jednocześnie sok z cytrusów pobudza apetyt i utrzymuje uczucie głodu nawet po śniadaniu. Innymi słowy, nie prowadzi to do niczego dobrego. Lepiej zastąpić lemoniadę herbatą.

Słodkie koktajle

Gęste napoje owocowo-warzywne to modna i smaczna opcja śniadaniowa. Przygotowanie jest bardzo szybkie – wystarczy umieścić składniki, wsadzić do blendera i zmiksować. Ale przez to bardzo łatwo przesadzić z ilością owoców i warzyw. Dzięki temu szklanka napoju może zamienić się w dużą porcję słodkich węglowodanów, które w krótkim czasie przynoszą uczucie głodu i zmęczenia.

Jogurty i sery

Z tego samego powodu zaleca się rezygnację z komercyjnych jogurtów i serów, które często są pełne cukru i aromatów. A jeśli nie możesz zrezygnować z jogurtu, daj pierwszeństwo jogurtowi greckiemu bez cukru i dodatków do żywności lub matsoni – niskokalorycznemu fermentowanemu produktowi mlecznemu z kuchni kaukaskiej (znajdziesz go w Kauflandzie).

Makaron i masło orzechowe

Kto nie kocha masła orzechowego i chleba? Jednak według badań 2 łyżki masła orzechowego zawierają 83% dziennego zapotrzebowania na cukier dla kobiet. A jeśli połączysz makaron z pieczywem, śniadanie na pewno zamieni się w prawdziwą eksplozję węglowodanów, z którymi trzustka będzie miała problem. Nie zapominaj, że śniadanie musi być obfite, ale lekkie.

Owsianka

Owsianka jest naprawdę dobra dla zdrowia. Problem polega na tym, że większość ludzi spożywa je z mlekiem. A dietetycy uważają takie połączenie za niebezpieczne. Bez sensu, lepiej powiedziane. Płatki owsiane lub gryczane to zdrowy produkt, który można jeść z sałatką, ale w żadnym wypadku z mlekiem. Dzięki mleku owsianka jest trawiona w żołądku 5 razy dłużej.

Pikantne potrawy

Chociaż mogą dać ci krótkotrwały zastrzyk energii i nastroju, nie zaleca się jedzenia pikantnych potraw na pusty żołądek. A zwłaszcza rano. Po takim posiłku na pewno można spodziewać się problemów z błoną śluzową żołądka, zgagi i bólu. Zaleca się również unikanie smażonych potraw, które wywierają duży nacisk na układ pokarmowy.

Ziemniaki

Z wielu źródeł słyszymy, że na śniadanie powinniśmy jeść węglowodany. Węglowodany wydają się dostarczać niezbędnej dawki energii. Ale dietetycy są zdania, że ​​jeśli chcesz schudnąć, lepiej jeść jajka – w dowolnej postaci. Hormon leptyny, który znajduje się w białku jaja, pomoże ci nie myśleć o jedzeniu aż do następnego popołudniowego posiłku.