9 mitów na temat zużycia wody

MITY O SPOŻYWANIU WODY.

Człowiek może żyć bez jedzenia od 4 do 6 tygodni, bez wody nie dłużej niż 3 dni. I choć woda jest najcenniejszym i niezastąpionym zasobem naszego organizmu, to wokół niej krąży wiele kontrowersji i mitów. Po obejrzeniu tego filmu poznasz całą prawdę o zużyciu wody. Oto 9 mitów, w które wielu ludzi wciąż wierzy.

Mit 1: Musisz wypijać 2 litry wody dziennie.

Teoria ta stała się znana dzięki badaniom w 1945 roku: wtedy American Council for Nutrition and Nutritionology zalecił ludziom picie 2,5 do 3 litrów wody dziennie. Ale później była jedna ważna poprawka: duża część dotyczy diety. Ta poprawka została zignorowana: a przecież według danych naukowych 22% potrzebnej nam wody pochodzi z pożywienia.

Mit 2: Ważne jest, aby pić wodę.

Nie wiadomo jeszcze, czy w przeciwieństwie do innych napojów woda ma szczególny wpływ na procesy metaboliczne i równowagę wodną w organizmie. Jedyną przewagą wody nad słodkimi napojami jest to, że nie zawiera cukru. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli kontrolujesz swoją wagę.

Mit 3: Kawa i inne napoje zawierające kofeinę mogą powodować odwodnienie.

Owszem, kawa ma negatywny wpływ na gospodarkę wodną w organizmie, ale tylko wtedy, gdy spożywa się ją w dużych ilościach. W życiu codziennym bardzo trudno jest odwodnić organizm napojami zawierającymi kofeinę. naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham wykazali, że umiarkowane spożycie kawy (do 4 filiżanek dziennie) w żaden sposób nie wpływa na nawilżenie organizmu i nie działa przeczyszczająco.

Mit 4: Im więcej wody pijesz, tym więcej toksyn jest usuwanych z organizmu.

Większość „śmieci” z ludzkiego ciała jest usuwana przez nerki. W ciągu dnia udaje im się oczyścić 1,7 litra krwi z odpadów, które nagromadziły się w wyniku przemiany materii i wytwarzają do 1,7 litra moczu – nasze nerki fizycznie nie są w stanie wyprodukować więcej. Oznacza to, że większe spożycie wody nie przyczynia się do większej eliminacji toksyn.

Mit 5: Nie musisz pić wodę do posiłków.

Według lekarzy dla osób, które nie cierpią na wzdęcia lub inne dolegliwości żołądkowe, normalne jest spożywanie pokarmu z niewielką ilością wody (około 150 mililitrów). Ważne jest, aby woda nie była zimna, w przeciwnym razie woda opuści żołądek niestrawiona, co może prowadzić do problemów z przewodem pokarmowym. Jeśli jednak masz zapalenie żołądka, lepiej jest pić wodę 15-20 minut po jedzeniu.

Mit 6: Nie możesz mieć za dużo wody w organizmie.

Możesz. W medycynie istnieje koncepcja nadmiernego nawodnienia człowieka wodą. Nadmierne spożycie wody (10-15 litrów dziennie) obniża stężenie elektrolitów we krwi, zwłaszcza sodu, który odpowiada za utrzymanie płynów wewnątrz i na zewnątrz komórki. W ciężkich przypadkach zatrucie wodą może prowadzić do poważnych konsekwencji, szczególnie dla mózgu, a nawet śmierci.

Mit 7: Musisz pić więcej wody, aby Twoja skóra wyglądała na bardziej błyszczącą i promienną.

Rzeczywiście, przy silnym odwodnieniu skóra traci elastyczność, staje się sucha i spierzchnięta, w takim przypadku przywrócenie równowagi wodnej daje widoczny efekt i przywraca skórze normalny koloryt. Ale przy normalnym spożyciu woda nie wpływa na stan skóry, ani nie zapobiega pojawianiu się zmarszczek lub innych oznak starzenia.

Mit 8: Pragnienie jest oznaką odwodnienia.

Uczucie pragnienia odczuwamy, gdy nasz organizm traci więcej niż 0,5% swojej całkowitej masy ciała, biorąc pod uwagę, że 75% naszego organizmu to woda, można to uznać za niewielką ilość. Uczucie pragnienia to tylko pierwszy „sygnał”, który pomaga zapobiec poważnym konsekwencjom.

Mit 9: Pij rano wodę z cytryną.

Wypita po przebudzeniu szklanka wody uruchamia układ limfatyczny, dzięki czemu w porę usuwa nagromadzone w nocy toksyny. Woda aktywuje wydzielanie soków i enzymów trawiennych, co przyspiesza przemianę materii oraz zapewnia lepsze trawienie i przyswajanie śniadania. Ale szklanka wody z cytryną na pusty żołądek nie jest najlepszą opcją, ponieważ może do tego doprowadzić rozwój zapalenia żołądka. Odradza się codzienne praktykowanie tego nawyku.

Leave a Reply