7 zabawnych faktów na temat mody z lat 90., która wywołuje nostalgię

Ostatnia dekada ubiegłego stulecia była pod wieloma względami wyjątkowym czasem: kraj, gospodarka, a nawet sama rzeczywistość zmieniły się w rodzimych otwartych przestrzeniach. Oczywiście ten trend nie ominął również trendów w modzie.

Każdy, kto żył w zbuntowanych latach dziewięćdziesiątych, nie bez nostalgii, pamięta jaskrawe dresy i karmazynowe kurtki, podróbki znanych marek i często puste torebki. Oto 7 zabawnych faktów na temat mody lat dziewięćdziesiątych, które wywołują nostalgię.

1. Czapki z daszkiem USA

W większości przypadków trendy w modzie lat dziewięćdziesiątych zostały przejęte z różnych filmów, klipów i programów – tak popularne stały się czapki z daszkiem. Miały oryginalny wygląd – materiał był miękki z przodu, a z tyłu i po bokach jedynie siateczka.

2. Podróbki znanych marek

Ludzi nie było wtedy stać na mniej lub bardziej przyzwoite ubrania, więc po nowe ubrania wybierali się na niedawno otwarte targowiska. Na rynkach sprzedawano głównie chińskie podróbki znanych marek i bardzo łatwo było je rozpoznać – ze względu na prawo autorskie dotyczące nazwy marki, nawet nazwa na przedmiotach musiała być sfałszowana. Więc ludzie nosili Abibas lub Snayk zamiast Adidasa.

3. Trampki na wysokiej platformie

W tamtych czasach wiele dziewcząt nosiło trampki na ogromnych platformach. Ten trend wyglądał delikatnie mówiąc śmiesznie, a chodzenie w takich butach było szczerze niewygodne, ale młodzi właściciele tych butów uważali się za prawdziwe piękności.

4. Czarne koszulki ze zdjęciami

W latach 90. nastolatki kupowały czarne T-shirty ze zdjęciami lub zdjęciami swoich ulubionych zespołów. Najczęściej takie koszulki można było zobaczyć w szafach rockmanów, ale reszta nastolatków nie pozostawała w tyle: młodzi ludzie nosili koszulki z DiCaprio, Eminemem i innymi popularnymi postaciami medialnymi.

5. Zakupy na rynku

Kupowanie ubrań na targu było rodzajem rytuału. Aby coś znaleźć, trzeba było przyjrzeć się setkom rzeczy, a następnie znaleźć najbardziej opłacalną opcję. Potem ludzie musieli przymierzać ubrania za zasłoną lady, stojąc na kartonowym pudle obok lustra trzymanego przez sprzedawczyni. A nawet gdy potem pojawiły się wątpliwości, czy coś kupić, bystry sprzedawca podał argument kontrolny: „Jeśli rozmiar nie pasuje, zwróć go”.

6. Buty męskie ze spiczastym noskiem

Oprócz dresów i karmazynowych kurtek, wśród mężczyzn popularny był jeszcze jeden trend – buty ze spiczastymi noskami.

7. Akcesoria z lat dziewięćdziesiątych

Jeśli chodzi o akcesoria – mężczyźni nosili masywne metalowe bransoletki i torebkę na ramieniu lub w pasie. Zwykle worek był pusty, bo ludzie nie mieli pieniędzy, a spacerowanie z pieniędzmi w tym czasie nie było dobrym pomysłem. Z drugiej strony dziewczyny wykonały z koralików różne etniczne bransoletki i dodatki.

Czytaj więcej: Wilgoć na oknach – jak pozbyć się problemów z kondensacją