7 wskazówek, które pewnego dnia mogą uratować Ci życie!

Kiedy życie przynosi nieprzyjemne niespodzianki, najczęściej dochodzi do ataku paniki i opanowanie sytuacji staje się niemożliwe. Jeszcze gorzej jest, gdy praktycznie nie wiesz, co robić i jak się zachować w określonych okolicznościach. Podzielimy się z Tobą kilkoma sztuczkami, które pomogą Ci się go pozbyć w nieoczekiwanych sytuacjach. I nawet jeśli to nie pomoże ci pozbyć się paniki, przynajmniej będziesz wiedziała, co robić.

Jeśli spotkałaś zamieć śnieżną

Na przykład jedziesz samochodem poza miastem lub w mieście i znajdujesz się w burzy śnieżnej. Oczywiście dalsze poruszanie się będzie niemożliwe. I nie trzeba nic wymyślać – wystarczy poczekać. Aby nie spalić całego paliwa, samochód nie powinien być uruchomiony. 

Nie wiadomo, jak długo burza będzie trwała i być może trzeba będzie poczekać na służby ratunkowe. Uruchamiaj samochód raz na godzinę i ogrzewaj wnętrze przez co najmniej 10 minut. Okresowo należy oczyścić rurę wydechową z utkniętego w niej śniegu. Aby chłopaki z pogotowia wiedzieli gdzie jesteś, włącz światło w samochodzie. Lepiej włączyć to wewnętrzne światło, a nie reflektory. Oszczędza akumulator.

Jeśli olej na patelni się zapali

Wszyscy wiedzą, że ogień i woda są wrogami. Tak samo jest z gorącą wodą i olejem. Ale jak napisaliśmy, kiedy ludzie panikują, podejmują złe decyzje. Dlatego wszystko jest możliwe.

Oprócz gaszenia wodą nie można użyć zwykłego life hacku polegającego na napełnieniu patelni sodą oczyszczoną. Wiele osób tak robi, a ogień nagrzewa się, rozsiewając iskry po całej kuchni. Jedynym prawidłowym rozwiązaniem jest przykrycie patelni pokrywką. Następnie, przy braku dopływu tlenu, ogień szybko zgaśnie.

Jeśli masz w domu złodzieja

Jeśli nie masz umiejętności samoobrony, nie powinnaś próbować powtarzać tego, co widziałaś w filmach. Najlepszą opcją w tej sytuacji jest schowanie się i wezwanie policji. Jeśli nie masz możliwości schowania się przed wzrokiem napastnika, biegnij do kuchni – tam będziesz miała przewagę. Ty wiesz, gdzie trzymane są ostre narzędzia, ale złodziej nie. Ale znowu musisz umieć ich używać – w przeciwnym razie ta broń zostanie użyta przeciwko tobie. Ogólnie rzecz biorąc, schowaj się lub biegnij do kuchni. 

Jeśli jesteś w tonącym samochodzie

W filmach wszyscy umiejętnie i łatwo wybijają szyby w samochodzie i wysiadają z niego. Jednak pokonanie ciśnienia wody jest prawie niemożliwe. Jeśli masz np. pod ręką gaśnicę, możesz oczywiście spróbować. Ale lepiej nie marnować czasu i energii na takie sztuczki. Pierwszym krokiem jest odpięcie pasa bezpieczeństwa i opuszczenie szyby za pomocą elektrycznego podnośnika szyby. Oczywiście przed opuszczeniem należy wciągnąć jak najwięcej powietrza do płuc i spróbować wydostać się przez okno.

Ogólnie rzecz biorąc, gdy tylko samochód wpadnie do wody, musisz natychmiast zareagować. Podczas gdy okna nie zeszły jeszcze całkowicie pod wodę, opuść okno od razu i nie będziesz musiała niczego wymyślać. Jeśli nie masz czasu i nie masz czym wybić szyby, poczekaj, aż woda napełni wnętrze, aby wyrównało się ciśnienie wewnątrz i na zewnątrz auta, weź głęboki wdech i spróbuj otworzyć drzwi.

Jeśli nie możesz zatrzymać krwawienia z nosa

Przede wszystkim nie musisz robić tak, jak uczyli w przedszkolu czy szkole i odchylać głowę do tyłu. W ten sposób możesz wywołać wymioty, co skomplikuje stan. A co najgorsze, istnieje ryzyko, że zakrztusisz się krwią. Ponadto, z powodu pochylenia głowy, wzrasta zarówno ciśnienie normalne, jak i wewnątrzczaszkowe. Wszystkie te stany zwiększają krwawienie.

Jeśli zdarzyło się to na ulicy, musisz skontaktować się z kimś w celu wezwania karetki. Nie wstydź się poprosić przechodzące dziewczyny o tampon. Doskonale pochłaniają wilgoć i pomogą naprawić nos. Wydawałoby się, że nos krwawi – komu się tak nie dzieje. W rzeczywistości jest to niebezpieczne.

Jeśli zostaniesz zaatakowana w windzie

I znowu pamiętamy o tej zasadzie – nie należy udawać bohatera z filmu akcji. Możesz walczyć – dobra robota. Ale jeśli wpadłaś w panikę i zasadniczo nie wiesz, jak walczyć (a nigdy nie wiadomo – atakujący może być uzbrojony), spróbuj ominąć napastnika do panelu przycisków i nacisnąć jak najwięcej z nich.

To zdezorientuje wroga. Winda będzie się stale zatrzymywać i na szczęście dla ciebie sąsiedzi mogą czekać akurat na windę. Takie zachowanie przynajmniej zdezorientuje atakującego.

Pierwsza zasada bezpieczeństwa na schodach

Wchodząc lub schodząc po schodach, nigdy nie trzymaj rąk w kieszeniach. Dlaczego? Bo w razie wypadku nie zdążysz ich stamtąd wyciągnąć. Kiedy ręce są wolne, mogą bardzo pomóc (mam nadzieję, że rozumiesz, jak to zrobić). 

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!