7 wskazówek, które mogą uratować Ci życie w nagłych wypadkach

Kiedy życie przedstawia nieprzyjemne niespodzianki, najczęściej wpadamy w panikę i przejęcie kontroli nad sytuacją staje się niemożliwe. Jest jeszcze gorzej, gdy nie wiesz w zasadzie, co robić i jak się zachowywać w określonych okolicznościach. Podzielimy się kilkoma sztuczkami, które pomogą Ci uciec w nieoczekiwanych sytuacjach. I nawet jeśli nie pomoże ci to pozbyć się paniki, przynajmniej będziesz wiedział, jak postępować właściwie.

Co robić, gdy zapali nam się olej?

Nie gasić ognia wodą. Woda zintensyfikuje płomienie, a gorące rozpryski mogą spaść na skórę, ubrania lub zasłony i możesz to bardzo cierpieć.

Niektóre gospodynie próbują zneutralizować ogień sodą oczyszczoną, ale nawet w tym przypadku efekt będzie odwrotny. Najłatwiej jest przykryć patelnię metalową pokrywką, a przy braku tlenu ogień sam zgaśnie.

Co zrobić, jeśli zostaniesz zaatakowany w windzie?

Nie udawaj bohatera. W twoim paszporcie jest napisane Jacob, nie Van Damme. Postaraj się dostać do panelu sterowania i wciśnij jak najwięcej przycisków. To zmyli wroga. Winda zacznie poruszać się chaotycznie, co zwiększy prawdopodobieństwo, że przyciągnie czyjąś uwagę.

Co zrobić, jeśli zostaniesz zaatakowany na ulicy?

Nie próbuj przyciągać uwagi przechodniów krzycząc „Pomoc!” Zdaniem specjalistów ratownictwa jest to mało skuteczne, bo ludzie boją się o swoje życie i często nie są gotowi na bohaterskie czyny. A oto słowo „Płonący!” o wiele bardziej prawdopodobne, że przyciągnie uwagę wszystkich i zwiększy twoje szanse na zbawienie.

Co zrobić, jeśli złapie Cię śnieżyca?

Na przykład wyjeżdżasz z miasta i znajdujesz się w śnieżycy. Oczywiście dalsza jazda będzie niemożliwa. I nie musisz niczego wymyślać – wystarczy poczekać. Aby nie spalić całego paliwa, samochód nie musi być cały czas uruchamiany. Nie wiadomo, jak długo potrwa burza i może być konieczne poczekanie na służbę ratunkową.

Uruchom samochód raz na godzinę i rozgrzewaj wnętrze przez co najmniej 10 minut. Od czasu do czasu konieczne jest oczyszczenie rury wydechowej z zalegającego w niej śniegu. Aby chłopaki z pogotowia mieli wyraźny punkt odniesienia, włącz światło w samochodzie, światło w kabinie, a nie reflektory.

Jak wydostać się z tonącego samochodu?

Spróbuj otworzyć boczną szybę i wysiąść z samochodu, zanim wejdziesz pod wodę. Jeśli okno się nie otwiera, rozbij je stopą, gaśnicą, pasem bezpieczeństwa. Pod wodą prawie nie da się go złamać.

Jeśli nie byłeś w stanie tego zrobić, poczekaj, aż woda wypełni wnętrze. Weź głęboki oddech tuż przed dotarciem wody na dach samochodu i spróbuj otworzyć drzwi lub wybić szybę. Będzie łatwiej, bo ciśnienie wewnątrz samochodu zrównoważy się z tym na zewnątrz.

Co zrobić, gdy krwawi ci nos?

W przypadku silnego krwawienia z nosa pomocne mogą być zwykłe tampony – dobrze wchłaniają wilgoć i są na tyle duże, że mogą zacisnąć pęknięte naczynie. Trzymaj je w nozdrzach, dopóki nie przyjedzie karetka.

I w żadnym wypadku nie podnoś głowy! W ten sposób możesz zakrztusić się krwią lub wywołać wymioty, a wtedy stan stanie się bardziej skomplikowany. Ponadto podczas wrzucania głowy wzrasta ciśnienie śródczaszkowe i „zwykłe” krwi, a odpływ żylny staje się utrudniony. W tych warunkach krwawienie wzrośnie.

Co zrobić, gdy złodziej włamie się do twojego domu?

Jeśli nie masz umiejętności samoobrony, nie powinieneś próbować powtarzać tego, co widziałeś w filmach. Najlepszą opcją w takiej sytuacji jest ukrycie się i wezwanie policji.

Jeśli nie masz możliwości ukrycia się przed oczami intruza, biegnij do kuchni – tam będziesz miał przewagę. Wiesz, gdzie przechowywane są przedmioty tnące, ale włamywacz nie. Ale znowu musisz wiedzieć, jak ich używać – w przeciwnym razie ta broń zostanie użyta przeciwko tobie. Ogólnie chowaj się lub biegnij do kuchni.

Czytaj więcej: Co wolno, a czego NIE wolno robić: 14 zasad etykiety dla kobiet i mężczyzn!