7 przydatnych porad domowych

Skrobia to biały, pozbawiony smaku, bezwonny proszek otrzymywany z ziemniaków, kukurydzy lub drobnej mąki. Dawno, dawno temu składnik ten można było znaleźć w każdym domu, ponieważ miał wiele zastosowań. Jednak wraz z pojawieniem się produktów komercyjnych te zastosowania stały się niepotrzebne. A jednak niektóre z nich mogą ci pomóc.

Usuwanie plam

Skrobia doskonale usuwa ślady tłuszczu z dywanów i sof. Aby to zrobić, nanieś proszek na zanieczyszczony obszar, a następnie wyczyść tkaninę gąbką nasączoną wodą z detergentem. Skrobia może również pomóc w usuwaniu plam z atramentu i krwi.

Wyczyść meble krochmalem

Czy wiesz, że mąka kukurydziana może sprawić, że Twoje meble będą wyglądać jak nowe? W tym celu wymieszaj szklankę wody z łyżką skrobi (250 ml/10 gramów) i przetrzyj mebel tym roztworem. Następnie wypoleruj powierzchnię suchą szmatką. Powierzchnie metalowe, drewniane i szklane można czyścić krochmalem.

Wyeliminuj brzydki zapach

Jeśli twoje buty brzydko pachną, skrobia kukurydziana jest właśnie tym, czego potrzebujesz. Związek ten działa jak naturalny pochłaniacz zapachów, pochłaniając wilgoć i zapach. Posyp trochę krochmalu do wnętrza butów i pozostaw na noc, a następnie włóż buty do pralki.

Wyczyść okna krochmalem

Skrobia przywraca połysk szybom. Do jednego litra wody dodaj łyżkę esencji octowej i łyżkę skrobi. Dobrze wymieszaj i wytrzyj wewnątrz i na zewnątrz ściereczką z mikrofibry. Zamiast szmatki możesz użyć starej pary pończoch lub rajstop nylonowych.

Pozbądź się potu

Skrobia ma właściwość pochłaniania wilgoci, dlatego stanowi doskonałą bazę pod dezodoranty. Dlatego jeśli dużo się pocisz, a dezodoranty przemysłowe powodują alergie, przygotuj dezodorant na bazie skrobi. Wymieszaj 3 łyżeczki skrobi z 4 łyżeczkami sody oczyszczonej i 5 łyżeczkami oleju kokosowego.

Wymień suchy szampon

Sebum na skórze głowy odżywia włosy, ale gdy jest w nadmiarze, substancja zatyka pory, powodując swędzenie. Aby zwalczyć ten proces, potrzebujesz suchego szamponu lub skrobi. Skrobia oczyszcza włosy, daje uczucie świeżości i dodaje objętości cebulkom.

Pozbądź się podrażnień

Skrobia łagodzi wysypki. 3 łyżeczki skrobi rozpuścić w trzech łyżeczkach zimnej wody, aż do uzyskania konsystencji masła orzechowego. Następnie nałóż miksturę na skórę za pomocą gąbeczki do makijażu. Podrażnienia, lekkie oparzenia i ukąszenia owadów znikną, czysta magia!