7 produktów bogatych w wapń, które mogą zastąpić mleko

W produktach mlecznych jest dużo wapnia! Opowiadały nam o tym babcie, matki i mówimy to samo naszym dzieciom. Ale czy potrzebujesz tylko mleka, aby mieć mocne kości? To wcale nieprawda. Wapń jest minerałem występującym w ludzkim ciele częściej niż inne. Oprócz zachowania zdrowych kości wapń odpowiada za zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych; skurcze mięśni; przekazywanie impulsów nerwowych i wydzielanie hormonów. Zgodnie z normami i fizjologicznymi potrzebami w zakresie energii i składników odżywczych zaleca się osobom dorosłym spożywanie 1000 mg wapnia dziennie, a osobom w wieku powyżej 60 lat – 1200 mg dziennie. Jednak spożycie i wchłanianie wapnia to dwie różne rzeczy. Wapń jest wchłaniany tylko w obecności białka i witaminy D. Bez nich może wystąpić niedobór wapnia. Tak więc, wraz z pokarmami bogatymi w wapń, musisz spożywać pokarmy białkowe, często wychodzić na słońce lub włączać do diety pokarmy bogate w witaminę D. Wiele osób uważa, że ​​większość wapnia jest w twarożku, ale tak nie jest. Oto niektóre pokarmy, które mają znacznie wyższą zawartość wapnia:

  1. Skorupki jajek. Zawierają aż 2 gramy wapnia, który po zmieleniu zmieści się w łyżeczce do herbaty. Aby przygotować proszek, dokładnie umyj skorupkę, a następnie gotuj przez 5 minut – to zniszczy wszystkie bakterie. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie zmiel na mąkę w młynku do kawy. Spożywaj 1/2 łyżeczki każdego dnia w czystej postaci lub dodawaj do jedzenia.
  2. Parmezan i inne rodzaje sera. Parmezan jest liderem pod względem wapnia wśród wszystkich produktów mlecznych. Na 100 gramów tego sera przypada 1184 mg wapnia – to nawet więcej niż dzienna porcja. Ponadto zawiera dużo białka i witaminy D.
  3. Wśród roślinnych źródeł wapnia pierwsze miejsce zajmuje indyjski sezam (zwykły). 100 gramów nasion sezamu zawiera 975 mg wapnia i 17,7 g białka.
  4. Sardynki z puszki są spożywane z ośćmi, dlatego zawierają dużo wapnia: 382 mg na 100 g produktu. Zawierają również 24,6 g białka i 40% zalecanego dziennego spożycia witaminy D.
  5. Migdały. 100 g migdałów zawiera 216 mg wapnia i 21,9 g białka. Orzechy te zawierają dużo kwasu fitynowego, który nie wpływa bardzo dobrze na organizm, ale jego ilość można zmniejszyć, mocząc migdały 12 godzin przed spożyciem.
  6. Zawiera 181 mg wapnia i 6,4 g białka na 100 g czosnku. Jeśli lubisz czosnek, dodawaj go częściej do żywności: zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, ma właściwości przeciwrakotwórcze i przeciwbakteryjne oraz pomaga normalizować poziom glukozy.
  7. Pietruszka W 100 g pietruszki można znaleźć 138 mg wapnia i 3 g białka. Oczywiście niewiele osób może zjeść całą porcję pietruszki, ale można ją dodawać do sałatek i przekąsek tak często, jak to możliwe. Pietruszka jest również bogata w witaminę C, która neutralizuje kwas fitynowy.

 

Dbaj o siebie, oglądaj nasze filmy, subskrybuj kanał, a dowiesz się wielu przydatnych rzeczy. Wszystkiego najlepszego. Pa pa.

 

Leave a Reply