7 porannych nawyków, które rujnują Twoje życie!

Jeśli rano jesteś zmęczona i zestresowana i zaczynasz, oznacza to, że Twoje poranne nawyki nie są skuteczne. Oto 9 porannych błędów, które pogarszają Twoje życie i utrudniają Ci poranki.

Unikaj drzemek po budziku

Wiele osób ma w zwyczaju ustawiać budzik na 6.30, aby móc spać jeszcze przez 30 minut i wstać z łóżka o 7.00. Ten reset zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci i ułatwia rozwój depresji, z tego prostego powodu, że cykl snu (1,5 godziny) nie powinien być zaburzony. Po przebudzeniu staraj się nie zasnąć. Abyś rano nie czuła się przygnieciony, idź spać trochę wcześniej.

Zbyt szybka pobudka

Po przebudzeniu nie spiesz się z wstawaniem z łóżka. Połóż się w łóżku przez 5-10 minut bez patrzenia na telefon. Nagłemu przebudzeniu towarzyszy nagłe uwolnienie hormonów stresu (adrenaliny, kortyzolu), które mogą powodować zawroty głowy, kołatanie serca i niepokój.

Ubierasz się po ciemku

Po wstaniu z łóżka włącz światło lub odsłoń okno i wpuść promienie słoneczne. W ten sposób Twoje ciało otrzyma sygnał, że czas się obudzić, wygeneruje odpowiedni zastrzyk energii, a poranek pójdzie lepiej.

Nie uprawiasz gimnastyki

Poranne ćwiczenia mogą dać Ci zastrzyk energii na cały dzień. Nawet 10 minut ćwiczeń każdego ranka pomoże Ci szybciej się obudzić i naładować akumulatory do późnych godzin nocnych.

Nie bierzesz prysznica

Zimny ​​prysznic rano jest lepszy niż gimnastyka lub jakikolwiek inny rytuał. Zimny ​​prysznic wzmacnia układ odpornościowy, poprawia wygląd skóry i włosów, łagodzi dolegliwości mięśniowe, łagodzi depresję, przyspiesza krążenie krwi i wzmacnia układ krążenia.

Pijesz czarną kawę

Wymuszone przebudzenie jest stresujące dla organizmu i następuje wydzielanie kortyzolu. Jeśli pijesz kawę zaraz po przebudzeniu, kortyzol zneutralizuje działanie kofeiny, a jej skuteczność zmniejszy się kilkakrotnie. Bądź cierpliwa przez 3 godziny, aż poziom kortyzolu wróci do normy. Najlepiej wypić kawę około 10 – 3 godziny po pobudce. 

Unikaj przeglądania portali społecznościowych

Jeśli zaczynasz dzień na Facebooku lub, co gorsza, na portalach informacyjnych – ryzykujesz zepsucie sobie porannego nastroju. Wiadomości o polityce, wypadkach, niesprawiedliwości społecznej, pandemii, życiu celebrytów tylko cię zasmucają. Słuchaj muzyki lub audiobooków, jeśli chcesz urozmaicić swój poranek.

Bonus: Śniadanie

Większość ludzi pomija śniadanie. Na próżno, bo śniadanie kształtuje zdrową przemianę materii, a poranny posiłek prawie całkowicie zamienia się w energię.