7 porad, które pewnego dnia mogą uratować ci życie!

Kiedy życie przedstawia nieprzyjemne niespodzianki, najczęściej wpadamy w panikę i przejęcie kontroli nad sytuacją staje się niemożliwe. Jest jeszcze gorzej, gdy nie wiesz w zasadzie, co robić i jak się zachowywać w określonych okolicznościach. Podzielimy się kilkoma sztuczkami, które pomogą Ci uciec w nieoczekiwanych sytuacjach. I nawet jeśli nie pomoże ci to pozbyć się paniki, przynajmniej będziesz wiedział, jak postępować właściwie.

Co zrobić, gdy mróz i zamieć złapią Cię na drodze?

Na przykład wyjeżdżasz z miasta i znajdujesz się w śnieżycy. Oczywiście dalsza jazda będzie niemożliwa. I nie musisz niczego wymyślać – wystarczy poczekać. Aby nie spalić całego paliwa, samochód nie musi być cały czas uruchamiany. Nie wiadomo, jak długo potrwa burza i może być konieczne poczekanie na służbę ratunkową.

Uruchom samochód raz na godzinę i rozgrzewaj wnętrze przez co najmniej 10 minut. Od czasu do czasu konieczne jest oczyszczenie rury wydechowej z zalegającego w niej śniegu. Aby chłopaki z pogotowia mieli wyraźny punkt odniesienia, włącz światło w samochodzie. To światło w kabinie, a nie reflektory.

Co zrobić, jeśli olej zapali się na patelni?

Wszyscy wiedzą, że ogień i woda to wrogowie. Woda i gorący olej też. Nie panikuj i nie wylewaj wody na patelnię! Woda zintensyfikuje płomienie, a gorące rozpryski mogą spaść na skórę, ubrania lub zasłony i możesz to bardzo cierpieć.

Niektóre gospodynie próbują zneutralizować ogień sodą oczyszczoną, ale nawet w tym przypadku efekt będzie odwrotny. Najłatwiej jest przykryć patelnię metalową pokrywką, a przy braku tlenu ogień sam zgaśnie.

Co zrobić, gdy złodziej włamie się do twojego domu?

Jeśli nie masz umiejętności samoobrony, nie powinieneś próbować powtarzać tego, co widziałeś w filmach. Najlepszą opcją w takiej sytuacji jest ukrycie się i wezwanie policji.

Jeśli nie masz możliwości ukrycia się przed oczami intruza, biegnij do kuchni – tam będziesz miał przewagę. Wiesz, gdzie przechowywane są przedmioty tnące, ale włamywacz nie. Ale znowu musisz wiedzieć, jak ich używać – w przeciwnym razie ta broń zostanie użyta przeciwko tobie. Ogólnie chowaj się lub biegnij do kuchni.

Jak wydostać się z tonącego samochodu?

Spróbuj otworzyć boczną szybę i wysiąść z samochodu, zanim wejdziesz pod wodę. Jeśli okno się nie otwiera, rozbij je stopą, gaśnicą, pasem bezpieczeństwa. Pod wodą prawie nie da się go złamać.

Jeśli nie byłeś w stanie tego zrobić, poczekaj, aż woda wypełni wnętrze. Weź głęboki oddech tuż przed dotarciem wody na dach samochodu i spróbuj otworzyć drzwi lub wybić szybę. Będzie łatwiej, bo ciśnienie wewnątrz samochodu zrównoważy się z tym na zewnątrz.

Co zrobić, gdy krwawi ci nos?

Po pierwsze, nie musisz robić tak, jak uczono Cię w przedszkolu czy szkole – odrzuć głowę do tyłu. Może to wywołać wymioty i skomplikować stan. A co najgorsze, jest szansa, że ​​udławisz się krwią. Ponadto w wyniku potrząsania głową wzrasta zarówno ciśnienie normalne, jak i wewnątrzczaszkowe, a odpływ żylny staje się utrudniony. Wszystkie te stany zwiększają krwawienie.

Jeśli zdarzyło się to na ulicy, nie wahaj się poprosić przechodniów o tampon. Doskonale wchłaniają wilgoć i pomogą uszczypnąć pęknięte naczynie. Alternatywnie może to być zrolowany wacik lub zwykła wata. Na pierwszy rzut oka krwawienia z nosa są powszechnym zjawiskiem, ale należy je na czas powstrzymać.

Co zrobić, jeśli ktoś zaatakuje Cię w windzie?

Nie udawaj bohatera. W twoim paszporcie mówi Jakub, nie Van Damme. Postaraj się dostać do panelu sterowania i wciśnij jak najwięcej przycisków. To zdezorientuje wroga. Winda zacznie poruszać się chaotycznie i zwiększy prawdopodobieństwo zatrzymania się na piętrze, na którym znajdują się inne osoby lub przyciągnięcia czyjejś uwagi.

Zasada bezpieczeństwa na schodach, o której nikt nie pamięta

Wchodząc lub schodząc po schodach, nigdy nie wkładaj rąk do kieszeni. Czemu? Ponieważ nie będziesz miał czasu, aby je wyjąć, jeśli się potkniesz.

Czytaj więcej: 10 produktów: Dieta w chorobach trzustki – cukrzycy typu 2

Leave a Reply