7 pokarmów, które zawierają żeński hormon młodośći

Głównym hormonem młodości u kobiet jest oczywiście estrogen. Jeśli w ciele jest wystarczająco dużo, paznokcie, włosy, kości i skóra pozostają w doskonałej kondycji. Jednak wraz z wiekiem spada poziom estrogenów i zmienia się nasz wygląd: włosy stają się cieńsze, paznokcie stają się bardziej łamliwe, a skóra zaczyna wiotczeć i tracić wilgoć. Estrogen wpływa również bezpośrednio na libido i zdolności umysłowe.

Oprócz leków hormonalnych, które lekarz może przepisać w celu zwiększenia poziomu estrogenu, istnieje wiele produktów spożywczych zawierających fitosterole, specjalną formę estrogenu, którą otrzymujemy z pożywienia. Badania pokazują, że fitosterole może zastąpić naturalny hormon lub wzmocnić jego działanie. Ponadto fitosterole ma właściwości antyoksydacyjne. A to oznacza, że ​​oprócz odmładzania, jego stosowanie pomaga zwalczać stany zapalne i zmniejsza ryzyko wielu chorób przewlekłych, a nawet onkologicznych.

Poniżej porozmawiamy o tym, co uwzględnić w swojej diecie, aby utrzymać kobiecą równowagę hormonalną.

Siemię lniane

Nasiona lnu są bogatym źródłem fitosteroli. Naukowcy uważają, że między innymi borówka brusznica zmniejsza ryzyko raka piersi.

Siemię lniane można dodawać do koktajli, sałatek oraz używać do domowego chleba lub ciast.

Soja

Soja zawiera wysoki poziom izoflawonów, fitoestrogenów, które mogą naśladować działanie estrogenu, a także zmniejszać ryzyko raka piersi.

Brzoskwinia

Brzoskwinie są kolejnym doskonałym źródłem lignanów, które pomagają przywrócić poziom estrogenu i zmniejszyć ryzyko raka. Badania pokazują, że wystarczy jeść tylko kilka brzoskwiń tygodniowo.

Czosnek

Dietetycy uważają, że czosnek może wpływać na poziom estrogenów w organizmie, pomagając zmniejszyć widoczne zmiany związane z wiekiem. Ponadto jedzenie czosnku pomaga obniżyć poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi.

Czerwone wino

Czerwone wino jest bogate w resweratrol, fitoestrogen, który według naukowców zmniejsza ryzyko chorób serca i reguluje poziom cholesterolu. Należy jednak uważać z winem – nadmierne spożywanie alkoholu jest bardzo szkodliwe dla organizmu i może prowadzić do uzależnienia. Wystarczy kilka drinków w weekend.

Kapusta

Kapusta biała, kalafior, brukselka i brokuły zawierają również fitoestrogeny o działaniu przeciwstarzeniowym, przeciwnowotworowym i przeciwzapalnym.

Orzechy

Orzechy nerkowca, migdały, orzechy laskowe i pistacje to doskonałe źródła dobroczynnych fitoestrogenów. Jednak niebezpieczeństwo orzechów tkwi w ich kaloryczności (do 600-700 kilokalorii na 100 gramów), dlatego ważne jest, aby znać umiar w spożywaniu orzechów.