7 odmian ostrych papryczek, które wystawią na próbę Twoją wytrzymałość: doświadcz nowych doznań smakowych

Istnieje ponad 50 tysięcy odmian papryki, z których większość nie nadaje się do jedzenia ze względu na wysoki stopień ostrości. I rzeczywiście, zwierzęta unikają takiego ognistego jedzenia, ale nie ludzie, którzy chętnie zbierają paprykę, po czym w buzi pojawia się uczucie, jakby wulkan zaczął wybuchać.

Spośród tych tysięcy rodzajów papryczek wybraliśmy kilka, z którymi warto spróbować nowych doznań smakowych lub sprawdzić swoje siły. Nie będzie tu gatunków bardzo rzadkich i drogich, tylko te, które można kupić w kraju lub zamówić na zagranicznych stronach. Dla wygody ostrość papryczek oznaczymy w ogólnie przyjętej skali Scoville’a Im więcej punktów ma produkt, tym jest ostrzejszy.

Jalapeno

Zacznijmy od czegoś „łatwego” – słynnej papryczki Jalapeno. W przeciwieństwie do większości ich ostrzejszych odpowiedników, Jalapeno można kupić nawet w zwykłym sklepie spożywczym. Możesz również wyhodować ją na parapecie.

W zależności od warunków uprawy, przechowywania i przygotowania stopień ostrości Jalapeno waha się od 1 do 20 tysięcy punktów w skali Scoville’a. Jeśli chcesz doświadczyć najwyższej pikantności, musisz zjeść tkanki, które trzymają nasiona w strąku.

Serrano

Jeśli Jalapeno brzmi znajomo i jesz je szybciej niż pizzę, to możesz spróbować odmiany Serrano.

Zwykle ta papryka, której ostrość waha się od 10 do 23 tysięcy w skali Scoville’a, jest spożywana na surowo. Ma ostry smak i jest zauważalnie ostrzejszy niż Jalapeno. Serrano jest często używane do robienia salsy i innych gorących sosów meksykańskich.

Biorąc pod uwagę, że sam Meksyk produkuje około 180 tysięcy ton serrano, nie będzie trudno jej znaleźć nawet na lokalnym rynku.

Cayenne

Papryczka Cayenne to jedna z najstarszych odmian znanych Europejczykom. Nie wiadomo, kto zdecydował się pójść za rdzennymi Amerykanami i ją zjeść, ale wyraźnie ich zaskoczył. Papryczka ma od 30 do 50 tysięcy jednostek w skali Scoville’a

Na świecie regularnie organizowane są konkursy spożycia tej papryki. Niektórzy mogą zjeść nawet kilogram tego produktu bez rumieńców. Ale ostrzegamy przed taką czynnością: staraj się ostrożnie i bądź gotowa do wyplucia ugryzionego kawałka, ponieważ papryczka cayenne ma mocno wyraźny palący smak.

Nawiasem mówiąc, papryczka cayenne dobrze uzupełnia smak potraw, zwłaszcza mięsnych i rybnych, dodając im pikantności. 

Scotch Bonnet

Scotch Bonnet ma dwie niezaprzeczalne zalety: łatwą dostępność i wysoką intensywność. Uprawa tej papryki jest dość prosta, więc nawet osoba daleka od ogrodnictwa może ją uprawiać.

Jeśli chodzi o stopień ostrości, waha się on od 100 do 350 tysięcy jednostek w skali Scoville’a. Ale pamiętaj, że możesz omyłkowo kupić słodką Scotch Bonnet, którą można rozpoznać po dopisku Ají dulce. Ma intensywność od 0 do 500 jednostek i nie jest ostra.

Habanero

Pod koniec ubiegłego stulecia Habanero znalazło się na szczycie listy najostrzejszej papryki na świecie. Ale wkrótce została zastąpiona gorętszymi odmianami, o których napiszemy poniżej.

Ale nie myśl, że skoro to nie jest mistrz, możesz go jeść kilogramami. Według Scoville’a stopień ostrości papryki Habanero waha się od 150 do 350 tysięcy jednostek. W szczególności niektóre odmiany mogą przekraczać 500 tysięcy. Przy całej swojej pikantności Habanero ma subtelny wyraźny smak, który uwielbiają miłośnicy pikantnych potraw. Podobnie jak wiele innych papryk wymienionych w tym artykule, habanero można nawet kupić w zwykłym sklepie spożywczym, zwykle marynowane lub uprawiane w doniczce na parapecie.

Ghost Pepper

Papryka Bhut Jolokia jest również znana jako Naga Jolokia, co w języku asamskim oznacza „pieprz ducha”. Najwyraźniej oznacza to, że gdy tylko zjesz Naga Jolokia, staniesz się bezcielesnym duchem – to taki pikantny produkt. W przeciwieństwie do wszystkich papryk wymienionych w artykule, Bhut Jolokia nie pochodzi z Ameryki, ale z północno-wschodnich Indii i Bangladeszu. Ta papryczka ma intensywność od 855 tysięcy do 1,4 miliona w skali Scoville’a. Średnia jakość to 1,04 miliona sztuk.

Tą paprykę można kupić nie tylko w postaci dojrzałych owoców i nasion, ale także w postaci sosu. Pamiętaj tylko, że to nie tylko ketchup czy sos Tabasco.

Carloina Reaper

Być może najostrzejszą papryką, jaką można kupić na świecie, jest Carolina Reaper. Uprawiał ją ogrodnik Ed Curry w Południowej Karolinie. Ta papryka ma intensywność od 1,15 do 2,2 miliona Scoville’ów.

Tylko jeden kęs tej papryki i możesz iść na intensywną terapię. Nie żartujemy, ta papryka jest tak dzika, że ​​nieprzygotowana osoba będzie krzyczeć z bólu. Jednocześnie znaleźli się śmiałkowie, którzy co roku próbują pobić rekord w spożyciu tych owoców. A tam notatka dochodzi do kilkudziesięciu sztuk na minutę.
Ten sam Ed Curry wyhodował później Oddech Smoka z intensywnością 2,48 miliona w skali Scoville’a, a następnie Pepper X, którego intensywność wynosi 3,18 miliona w skali Scoville’a. Jednak ich stopień przystępności cenowej nie jest taki sam jak w przypadku papryki Carolina Reaper.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!